1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Gelişmiş Kullanıcılar için AutoCAD Dersleri #10-AutoCAD’de Sayfa Setleri “Sheet Sets”

Kavram: Sayfa setleri “Sheet set” hazırlamış olduğunuz çizimler grubunu tek bir sette gösteren dijital çizim sürümleridir. Aslında bunlar, eski AutoCAD sürümlerindeki Paketle ve Gönder “Pack and Go” (şimdi Etransmit) özelliğinin yeni AutoCAD sürümlerindeki karşılığıdır. Bu özellik sayesinde, gerçek CAD dosyasını değil, yalnızca yerleşimleri “layout” gönderirsiniz. Sayfa setlerini “Sheet set” yaratma çok sayıda değişken içermektedir; bu derste size Sayfa setleri “Sheet set” ile ilgili bilmeniz gereken temel şeyleri ve nelere dikkat etmeniz gerektiğini anlatacağım. (.dst) uzantılı sayfa setleri “sheet set” DWF dosyaları olarak yayınlanabilir veya AutoCAD‘de açılabilirler.

KOMUT KLAVYE SİMGE KONUMU TANIMI
Sayfa Seti “Sheetset” SHEETSET Görüntü “View” > Paletler “Palettes” > Sayfa Seti Yöneticisi “Sheet Set Manager” Sayfa Seti Yöneticisini “Sheet set Manager” açar.

Prosedür: Yapmanız gerek ilk şey, yayınlamayı planladığınız çizimlerin ve yerleşimlerin sıralı olup olmadığını kontrol etmektir. Yanlış ölçeklendirilmiş veya birden fazla aynı yerleşim “layout” ile Sayfa setleri “Sheet set” yaratmak istemeyeceğiniz açıktır.

Bu derste, standart bir AutoCAD kurulumuyla gelen bazı örnek çizimleri kullanacağım. Bu, karmaşık bir çizim ve yerleşim “layout” seti oluşturmaktan daha kolay olacaktır. Takip etmek için aşağıdaki klasörün (veya AutoCAD sürümünüz için benzer dizini arayın) kullanılabilir olduğundan emin olun:

C:\Program Files\Autodesk\AutoCAD 2018\Sample\ Sheet set\Architectural

Komut satırına SHEETSET yazıp Enter tuşuna basarak veya şeridin Görüntü “View” sekmesi içerisindeki > Sayfa Seti Yöneticisi “Sheet Set Manager” simgesine tıklayarak komutu çalıştırın. Aşağıdaki şekilde görünen Sayfa Seti Yöneticisi “Sheet Set Manager“ paleti açılacaktır. Üstteki açılır menüden Yeni Sayfa Seti… “New Sheetset…“ seçeneğini seçin.

Bundan sonra, aşağıdaki şekilde görünen Sayfa Seti Yaratma “Create Sheet Set” iletişim kutusunun açıldığını göreceksiniz.

İleri> “Next>” düğmesine basın ve 2. Adıma geçin.

Yukarıdaki şekilde görüldüğü üzere 2. adım olan Sayfa >Seti Yarat – Sayfa Seti Detayları “Create Sheet Set – Sheet Set Details” ekranı oldukça basit görünüyor.

Setinize bir (1) isim, bir açıklama (2) verin ve dosyayı nereye kaydedeceğinizi AutoCAD‘e (3) söyleyin.

Ayrıca Sette (aşağıda) biraz daha fazla seçenek sunan Sayfa Seti Özellikleri “Sheet Set Properties“(4)  isimli bir düğme de bulunmaktadır. Aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere burada kendi özel alanlarınızı da oluşturabilir (veya girmiş olduğunuz verileri de değiştirebilirsiniz).

Basitlik olması açısından, bu derste ‘Sayfa Seti Özellikleri “Sheet Set Properties“ konusunu detaylı olarak anlatmayacağım; fakat burada kendi alanlarınızı oluşturabilirsiniz.

Bir sonraki sekme, çizimlerinizin bulunduğu “klasörler” i seçip onları Sete ekleyebileceğiniz yerdir. AutoCAD yükleme klasörünüzde, aşağıda gösterilen örnek klasörü seçin.

Artık, yerleşimleri “layout” istediğiniz gibi açabilir veya kapatabilirsiniz. Ben bu örnekte, kesit yerleşimlerini “layout” hariç tuttum.

Son adım, sihirbazın son sekmesinde yaptıklarınızı onaylamaktır.

Yukarıdaki şekilde Bu Sayfa Seti’nin parçası olacak yerleşimlerin “layout” listesini görüyorsunuz – Şayet liste istediğiniz gibiyse, Bitir “Finish” düğmesine basın.

Sihirbazı tamamladıktan sonra, AutoCAD‘e geri dönersiniz ve Sayfa Seti “Sheet Set”  ile çalışmaya hazır olursunuz. Yaptığınız değişiklikler başlangıçta seçtiğiniz konumdaki DST dosyasına otomatik olarak kaydedilir.

Şayet bir sayfa adını çift tıklarsanız, çizim dosyası seçili yerleşim “layout” sekmesinde açılır.

Aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere, ben  “Antet Sayfası” yerleşimini “layout” üste getirmek için, tıklama ve sürükleme yaptım. Aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere, fareyi yerleşim “layout” adının üzerinde gezdirirken, o yerleşim “layout” hakkında bazı bilgilerin yanı sıra bir ön izleme resmi de elde edersiniz.

Sayfa Görüntü “Sheet View” listesi (ikinci sekme), yerleşimin “layout” parçası olan kaydedilmiş herhangi bir görüntüye doğrudan görüntü yaklaşma “zum” yapmanıza olanak tanır (görüntüler için yeni, harika bir kullanım).

Her zaman olduğu gibi, AutoCAD‘de bunlardan daha fazlası var; ancak bu dersi SHEETSET komutunun arkasındaki kavramları açıklamak için hazırladım.

Bir Sayfa Seti’ni “Sheet Set” Yayınlama

Artık, yayınlamanız gereken harika bir sayfa Seti “Sheet Set” oluşturdunuz. Bu yayınlama işlemini, PDF dosyalarına, bir yazıcıya veya DWFx dosyalarına yapabilirsiniz.

Aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi, Sayfa Seti Yönetim “Sheet Set Manage“ paletindeki Sayfa Listesi “Sheet List” sekmesine geri döndüğünüzden emin olun.

Bu örnekte, Sayfa Setini DWFx dosyasına yazdıracağız. Yukarıdaki şekilde kırmızı renkli kare içerisindeki Yayımla “Publish” düğmesine tıklayın ve DWFx dosyasına Yayımla “Publish to DWFx” seçeneğini seçin. DWF dosyanızı kaydetmek için bir konum belirleyin ve Seç “Select” düğmesine tıklayın. AutoCAD‘in DWFx yayınlama işlemine arka planda devam edeceğini söyleyen bir mesaj alacaksınız; böylece çalışmaya devam edebilirsiniz.

Yayınlama işlemi tamamlandıktan sonra, DWF dosyasını çevrimiçi olarak ya da bilgisayarınızdaki herhangi bir DWF görüntüleyicide görüntüleyebilirsiniz.

Sonuç: Sayfa setleri “Sheet set” çizimlerinizi paylaşmak için, harika bir araçtır. Çizimleriniz karmaşık hale geldikçe, bir projeyle bağlantılı birden fazla dosyanız olabilir ve tüm bilgileri kolayca paylaşabilirsiniz,

İşvereninizin istediği bir Sayfa Seti kümesi oluşturabilirsiniz.

Bunu yaptıktan sonra paylaşmak istediğiniz yerleşimleri “layout” düzenleyebilir ve değiştirebilir ve bunları AutoCAD programına sahip olmayan bir kullanıcı için kolay bir biçimde yayınlayabilirsiniz.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.