1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Gelişmiş Kullanıcılar için AutoCAD Dersleri #1-AutoCAD Şablon Dosyaları

Bilmeyerek de olsa, yeni bir çizime başlamak için şablonları “template” zaten kullanmışsınızdır. AutoCAD her yeni çizim başlattığınızda bir şablon kullanır. Şayet kendi şablonunuzu “template” atamazsanız, AutoCAD varsayılan bir şablonu “template” kullanacaktır.

Şablon “template” aşağıdaki ayarlardan bazılarını içeren bir çizim dosyasıdır:

  • Birim tipi ve hassasiyet (DDRMODES)
  • Çizim limitleri (LIMITS)
  • Atlama “Snap”, Karelaj “Grid” ve Diklik “Ortho” ayarları (Status Bar)
  • Tabaka düzenlemeleri (LA)
  • Antet blokları
  • Ölçü “Dimension” ve yazı “text” stilleri (DDIM, ST)
  • Çizgi tipleri “Linetype” (LT)
  • Genel bloklar “common block”

Çoğu durumda, bir çizime her başladığınızda bunları tekrar tekrar ayarlamak istemezsiniz. Tüm bu parametrelerin önceden ayarlanmış olarak içeren bir şablonla “template” daha verimli, daha hızlı ve tutarlı bir şekilde çalışabilirsiniz. (DWT) uzantılı bir şablon “template” dosyası ile  (DWG) uzantılı normal bir çizim dosyası arasında dosya uzantılarının farklılığından başka bir fark yoktur.

Çoğu CAD işi, zaman zaman güncellenen şirket genelinde bir şablon “template” kullanır. Bu, şirket içerisinde CAD standartlarını korumak için yapılır. 50 farklı tasarımcının her biri farklı bir tabaka “layer” ve blok seti kullanarak çalıştığının yaratacağı kargaşayı bir düşünün.

Bazen işverenin şirket CAD standartlarını içeren şablonunu “template” kullanmanız gerekir. İşveren sizi projeye başlarken, hangi şablonu kullanacağınız konusunda zorunlu kılacaktır.

Şablon “Template” Yaratma

Bir şablon “template” çizimi yaratmak için, öncelikle normal bir çizimde ihtiyacınız olacağını düşündüğünüz parametreleri (yukarıda listelenmiş olan) ayarlamanız gerekir. Bunu yaptıktan sonra, çiziminizi şablon “template” olarak kaydedebilirsiniz. Bunu yapmak için, CTRL+SHIFT+S tuşlarına basın ve Farklı Kaydet “Save As” iletişim kutusunu açın.

Aşağıdaki şekilde görünen iletişim kutusunu göreceksiniz:

Dosya türü “Files of type” ayarını DWG tipinden DWT (şablon) tipine değiştirmeniz gerekir.

Bunu değiştirdikten sonra, daha sonra şablonunuzu “template” daha sonra ulaşabileceğiniz bir klasöre kaydettiğinizden emin olun. Ardından, açılacak olan küçük iletişim kutusunda şablonunuz “template” için bir açıklama ve diğer bilgiler eklemeniz istenecektir.

Unutmayın – bu şablonunu “template” dosyasını kullanan tek kişi siz olmayabilirsiniz – elinizden geldiğince fazla bilgi verin. Öğrenmek harika bir alışkanlıktır.

Ayrıca AutoCAD penceresinde sol üst köşede bulunan Farklı Kaydet “Save as” simgesini de kullanabilirsiniz.

Yeni bir çizim için şablonu “template” kullanmak için NEW yazın veya yeni bir dosya başlatmak için CTRL + N tuşlarına basın ve istediğiniz şablonu “template” seçin.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.