1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

EXTRUDE ve PRESSPULL Komutları – Etkili Kullanım İçim 8 İpucu

EXTRUDE ve PRESSPULL komutları muhtemelen en çok kullanılan AutoCAD 3 boyut 3B “3D” araçları olmasının yanı sıra en yaygın olanıdır. Bu makalemde, bu araçların verimli bir şekilde kullanılmasına yönelik sekiz ipucu göstereceğim. EXTRUDE komutuyla başlayalım.

3 Boyut 3B “3D” Moduna Geçiş:

EXTRUDE komutunda iki mod mevcuttur, bunlar katı “solid” ve yüzey “surface” modlarıdır. Aşağıdaki resimde gösterildiği gibi komut satırından ilgili modu seçerek herhangi bir kapalı geometriyi katı “solid” veya yüzey “surface”haline dönüştürebilirsiniz.

Şayet açık 2 boyutlu 2B “2D” geometride EXTRUDE komutunu uygularsanız, seçili moddan bağımsız olarak her zaman bir yüzey “surface” oluşturulur. EXTRUDE komutu bölge “region“ geometrileri üzerinde de kullanılabilir ve bölgeler “region“ için Katı “Solid” veya Yüzey “Surface” modunu da seçebilirsiniz.

Bir Yön Boyunca Dışa Çekme “Extrude:

Ön tanımlı olarak, dışa çekme “extrude” komutu profile dik olacak şekilde ayarlanmıştır; ancak komut satırından Yön “Direction“ seçeneğini kullanarak, dışa çekme “extrude” yönünü 90 dereceden farklı bir açıya ayarlayabilirsiniz.

Yönü “Direction“ değiştirmek için bir çizgi “line” seçebilir veya iki nokta kullanabilirsiniz, yön “direction” için referans çizgisinin dışa çektiğiniz “extrude” profil ile aynı veya paralel düzleminde olmadığından emin olmalısınız. Daha fazla bilgi için aşağıdaki resme bakın.

Bir Güzergah “Path” Boyunca Dışa Çekme “Extrude:

Bu seçeneği kullanarak bir güzergah “path” boyunca dışa çekilmiş bir geometri oluşturabilirsiniz. Güzergah “Path”, bir yay “arc” , çizgi “line”, sürekli çizgi “polyline“ veya eğri “spline” kullanılarak oluşturulabilir ve hatta güzergah “path” dışa çekilecek geometrinin dışında da olabilir. Bu durumda, güzergahın “path”, dışa çekme işleminin yapılacağı geometriyle aynı veya paralel düzlem üzerinde olmaması gerekir. Aşağıdaki şekilde görünen detayları inceleyin.

Tepe kesme Açısı “Taper angle” Kullanarak Dışa Çekme “Extrude”:

Seçilen nesnenin normal düzlemine göre bir tepe kesme açısı “taper angle” verebilirsiniz; pozitif değer profilin iç tarafında konikleştirme oluştururken; negatif değer dış tarafta konikleştirme oluşturur ve tüm yüzeyler dikey eksene göre eşit olarak konikleştirilir.

Geniş açı belirleme, nesnelerin yüzlerinin veya halkalarının dışa çekme “extrude” yüksekliğine ulaşmadan önceki bir noktada buluşmasına neden olabilir; bu nedenle dışa çekmenin “extrude” koniklik açısına uygun tepe kesme açısı “taper angle” vermeye çalışın. Aşağıdaki resimde 10 derecelik tepe kesme açısı “taper angle” beşgen şekline uygulanmıştır.

Matematiksel İfadeler (Formüller) Kullanarak Dışa Çekme “Extrude”:

Dışa Çekme “Extrude” yüksekliği için matematiksel ifadeler (formüller) bile kullanabilirsiniz. EXTRUDE komutunu çalıştırın; geometriyi seçin ve komut satırından İfade “Expression” seçeneğini seçin. Pi * 25 ^ 2 veya 2 (25 + 5) veya log10 gibi bir ifade girin ve Enter tuşuna basın. AutoCAD matematiksel ifadenin sonucunu hesaplayacak ve dışa çekme “extrude” yüksekliği olarak o değeri kullanacaktır.

Yazıları “Text” Dışa Çekme “Extrude”:

AutoCAD‘te yazıları dışa çekmek “extrude” için, doğrudan bir yöntem yoktur. Yazıları dışa çekmek “extrude” için,  için önce Yazı Patlatma komutu olan TXTEXP komutunu kullanarak yazıyı patlatıp çizim nesnelerine dönüştürmemiz gerekir.

Yazı patladığında, geometriyi OVERKILL komutu ile temizleyin ve gerekirse birleştirin, sonra üzerinde EXTRUDE komutunu uygulayın. Aşağıdaki resimde, yukarıda belirtildiği gibi değişiklik yaptıktan sonra EXTRUDE komutu uygulanan yazıyı göstermektedir.

PRESSPULL Komutu:

PRESSPULL komutu mevcut geometrinin herhangi bir yüzüne veya 2 boyutlu 2B “2D” geometrinin bir kısmına yükseklik uygulamak için kullanılabilir. Bu araç, mevcut geometriden bir bölümü çıkarmak için de kullanılabilir. Komut satırına PRES yazıp Enter tuşuna basarak veya klavyenizden CTRL + Shift + E tuşlarını kullanarak komutu başlatabilirsiniz.

Komutu başlatın ve dışa çekmek istediğiniz geometriden parçayı seçin. Ayrıca parçaları göz ardı ederek 2 boyutlu 2B “2D” geometrinin tamamını dışa çekmek için, nesne sınırını da tıklayabilirsiniz. Şayet PRESSPULL komutu için, açık bir profil seçerseniz, EXTRUDE komutuna benzer şekilde sınır boyunca bir yüzey “surface” oluşturulur.

Mevcut bir 3 boyutlu 3B “3D” katı üzerinde delik açmak ve 3 boyutlu 3B “3D” katıları dışa çekmek için, düzlemsel yüzü veya mevcut 3 boyutlu 3B “3D” katıların kapalı alanlarını tıklayabilirsiniz.

PRESSPULL Komutunu Bir Yön “Direction”Boyunca Uygulama:

Şayet mevcut bir yüz üzerinde PRESSPULL komutunu kullanırsanız, basit bir dışa çekme oluşturulur; ancak CTRL tuşunu basılı tutup ardından yüzeye PRESSPULL komutunu kullanırsanız, dışa çekme aşağıdaki resimde gösterildiği gibi 3 boyutlu 3B “3D” katının profilini izler.

Şayet bu makale ile ilgili herhangi bir sorunuz varsa, aşağıdaki yorum kutusuna yazarak sorabilirsiniz.

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.