1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Excel ve AutoCAD’i Veri Bağlantılarıyla Birbirine Bağlama

Muhtemelen günümüz mühendislerinin araç kutusundaki en değerli araç Microsoft Excel’dir. İnsanlar Excel’i o kadar çok seviyorlar ki, 1985 yılında ilk piyasaya sürümünden sonra Microsoft, Microsoft Office programlarının geri kalanını Microsoft Excel’e daha çok benzeyecek şekilde yeniden tasarladı. Microsoft Excel’in hakimiyeti şüphesiz esnekliğine bağlıdır. Sonuçta, neredeyse hepimizin “fena şekilde karmaşık” olan en az bir Excel tablosuna sahip olduğunu söylemenin adil olduğunu düşünüyorum. OLE nesnelerinin tanıtımı ve daha yakın zamanda AutoCAD Tabloları, AutoCAD‘i Excel ile senkronize etmeye yönelik asil girişimlerdi, ancak yine de birçok gerçek dünya ihtiyacı için yetersiz kaldı. Mühendislerin istediği ve ihtiyaç duyduğu şey, AutoCAD  ve Excel arasında çift yönlü senkronizasyondu. AutoCAD‘in 2008 sürümünden itibaren paketlenen yeni özellikler arasında, Veri Bağlantılarının kullanımıyla elde edilen bu yetenek var.

Veri Bağlantılarını kurmak için:

  1. TABLE komutunu çalıştırın.
  2. Bir veri bağlantısından “From a data link“ seçeneğine tıklayın ve aşağıdaki şekilde gösterilen düğmeye tıklayarak Veri Bağlantısı Yöneticisini “Data Link Manager” başlatın.

3. Yeni bir Excel Veri Bağlantısı oluştur “Create a new Excel Data Link” öğesine tıklayın.

4. Veri Bağlantısına bir isim verin.

5. Excel tablonuzun bulunduğu Excel dosyanızı araştırıp bulun.

6. Yeni Excel Veri Bağlantısı “New Excel Data Link” iletişim kutusu, sağ alt köşedeki düğmesine tıklanarak genişletilebilir.

7. Hücre İçerikleri “Cell Contents” kısmında, Veri türlerini metne dönüştür “Convert data types to text” seçeneğinin işaretleme kutusunun işaretini kaldırın ve hem Formülleri Koru “Retain Formulas” hem de Kaynak dosyaya yazmaya izin ver “Allow writing to source file” işaretleme kutularını işaretleyin. Bu seçeneklerin işaretlenmesi, Excel formüllerinizin korunmasını ve AutoCAD ‘deki tabloda düzenlemeler yapabilmenizi ve orijinal Excel dosyasına doldurulmalarını sağlar.

8. Komuttan çıkmak için OK düğmesine 3 kez basın ve bağlantılı tablonuzu çiziminize yerleştirin.

9. Veri Bağlantısını kurarken Formülleri Koru “Retain Formulas” seçeneğini işaretlediğinizi varsayarsak, herhangi bir hesaplanan değer için (gri arka plana sahip metin) alanlar göreceksiniz.

Excel tablonuzu çiziminize yerleştirdikten sonra, kaynak Excel dosyasında yapılan tüm güncellemeler AutoCAD ‘de güncellenecektir. Ancak varsayılan olarak, verileri AutoCAD ‘den güncelleyemez ve kaynak Excel belgesinde güncellemesini sağlayamazsınız. AutoCAD ‘de bir tablo değerini değiştirmek için, bir hücre seçin, sağ tıklayın ve Kilitleme “Locking”, seçeneğine gidin ve Kilidi Aç “Unlock” alt seçeneğini seçin.

Bir hücrenin kilidini açtıktan sonra, bir hücreye tıklayabilir vedeğeri değiştirebilirsiniz. Kasıtlı bir kontrol ve bakiye olarak, Excel dosyasını güncellemek için, bir kez daha sağ tıklamanız ve Veri Bağlantılarını Harici Kaynağa Yaz “Write Data Links to External Source“ seçeneğini seçmeniz gerekir.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.