1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Excel Dosyasını AutoCAD’e Bağlama

Bana çok sık sorulduğu için, bu makalemde sizlere bir Excel dosyasını AutoCAD’e nasıl bağlayacağımızı anlatacağım.

AutoCAD’de TABLE komutu sadece verileri Excel dosyasından AutoCAD’e transfer etmeye değil; aynı zamanda Excel ve AutoCAD dosyasını birbirine bağlamaya da olanak sağlamaktadır. Böylece Excel dosyasında yapılan değişiklikler otomatik olarak AutoCAD dosyasında da güncellenecktir.

Şimdi aşağıdaki şekilde gördüğünüz gibi bir Excel dosyamız ve bu dosyada şirketimiz personelinin isim ve kilo bilgilerinin olduğu veriler olduğunu farz edelim.

Sekil-1

Bu Excel dosyasını AutoCAD’e nasıl bağlayacağız:

Adım 1

Şeritten TABLE komut düğmesine tıklayın veya komut satırına TABLE yazarak Enter tuşuna basın.

Sekil-2

Adım 2

Açılan Tablo Yerleştir “Insert Table” iletişim kutusunda Yerleştirme seçenekleri “Insert options” kısmında, veri bağlantısından “From a data link” radyo düğmesini işaretleyerek hemen alttaki aşağı açılır listeden Veri bağlantısı seç “Select a data link” seçeneğini seçtikten sonra, listenin sağ tarafında bulunan simgeye (B) tıklayın.

Sekil-3

Adım 3

Aşağıda şekilde gördüğünüz Veri Bağlantısı Seçme “Select a Data Link” iletişim kutusu açılacaktır. Bu iletişim kutusunda, o anki aktif çiziminizle bağlantılı tüm veri linkleri listelenir. Şayet aktif çiziminize bağlantılı hiçbir veri linki yoksa, Excel Bağlantıları “Excel Links” öğesi altında liste boş çıkacaktır. Yeni bir excel veri bağlantısı yaratmak için, Yeni bir excel veri bağlantısı yarat “Create a new excel data link” seçeneğine tıklayın.

Sekil-4

Adım 4

Veri Bağlantısı İsmini Girme “Enter Data Link Name” iletişim kutusuna veri bağlantınız için bir isim girin ve OK düğmesine tıklayın.

Sekil-5

Adım 5

Aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere ben veri bağlantı ismi olarak sertan ismini verdim. Microsoft excel dosyanızı bilgisayarınızda araştırıp bulmak için, Yeni Excel Veri Bağlantısı:xx “New Excel Data Link:xx” iletişim kutusunda Üç nokta […]şeklindeki düğmeye yıklayın.

Sekil-6

Adım 6

İstediğiniz Excel dosyasını araştırarak bulup seçtikten sonra tüm pencereler kapanana kadar OK düğmesine tıklayın ve tabloyu çizim alanınızda istediğiniz yere yerleştirin.Çiziminizdeki tabloda tüm verilerin excel dosyasındakinin aynısı olduğunu göreceksiniz. Böylelikle Excel dosynız ve çiziminiz birbirlerine bağlanmış olacaklardır.

Artık excel dosyasındaki verileri her değiştirdiğinizde, aşağıdaki şekilde gördüğünüz gibi AutoCAD sizi Veri Bağlantısı değişti “Data Link Has Changed” şeklinde uyaracak ve AutoCAD’deki tablonun güncellenmesi isteyip istemediğinizi soracaktır.

Sekil-7

Tabloları xxx veri linkini kullanarak Güncelle: “Update tables using the data link:” bağlantısına tıkladığınız zaman, AutoCAD’deki tablonuz güncellenecektir.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.