1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Excel Çalışma Sayfasından Verileri Çizime Yerleştirme

Bir site üyesi geçenlerde bana Excel çalışma sayfasına bağlanmış olan veriyi AutoCAD’de nasıl görüntületebileceğini sormuştu. Çalışma sayfasındaki verileri güncellemek daha kolay olabilir veya başka amaçlar veriyi orada (excel çalışma sayfasında) tutmak isteyebilirsiniz. Sebebi her ne olursa olsun, bir veri bağlantısı yaratmak ve veriyi çizimin içerisinde görüntületmek çok faydalı olabilir.

Aşağıda revizon geçmişini gösteren bir tablo görüyorsunuz.

Sekil-1

Bunu bir tablo içinde oldukça kolay yapabilirsiniz. İşte bu işlem için takip etmeniz gereken adımlar aşağıda:

  1. Ev “Home” sekmesi üzerinde, Açıklama “Annotation” panelinde, Tablo “Table” düğmesine tıklayın.
  2. Tablo Yerleştir “Insert Table” iletişim kutusunda, Yerleştirme Seçenekleri “Insert Options” kısmında Bir veri bağlantısından “From a Data Link” seçeneğini (radyo düğmesini) seçin.
  3. sağ taraftaki Veri Bağlantısı Yöneticisine Ulaş “Launch the Data Link Manager” düğmesine tıklayın.
  4. Bir Veri Bağlantısı Seç “Select a Data Link” iletişim kutusu açılacaktır. Bu iletişim kutusunda Yeni Excel Veri Bağlantısı Yarat “Create a New Excel Data Link” seçeneğine tıklayın.
  5. Veri bağlantısına bir isim verin ve OK düğmesine tıklayın.
  6. Yeni Excel Veri Bağlantısı “New Excel Data Link” iletişim kutusu açılana kadar bir kaç saniye bekleyin. Üst tarafta, excel dosyasını araştırıp seçmek için Araştır “Browse” düğmesine tıklayın. Excel dosyasını araştırarak bulup seçin ve Aç “Open” düğmesine tıklayın.
  7. Yeni Excel Veri Bağlantısı “New Excel Data Link” iletişim kutusuna geri gönersiniz. Burada, bağlamak istediğiniz excel dosyasının sayfasını seçin ve ayrıca Tüm Sayfaya Bağla “Link Entire Sheet”, İsimlendirilmiş bir Alana Bağla “Link to a Named Range” veya Alana Bağla “Link to Range” seçeneğini de seçin. Şayet sonuncu seçeneği seçerseniz, A5:B16 biçiminde aralığı girin. Ön izleme “Preview“ işaretleme kutusu işaretli olduğu müddetçe, aşağıda excel dosyanızın basit bir ön izlemesini göreceksiniz.
  8. Çiziminize geri dönmek için, üç kez OK düğmesine tıklayın.
  9. Yerleştirme noktasını belirleyin: “Specify insertion point:” veri istemi (uyarısı) geldiğinde, bir çiziminiz içerisinde noktaya tıklayın.

Daha sonra yerleştirdiğiniz tabloyu seçebilir ve ayarlamaları veya biçimlendirmeyi yapabilirsiniz.

Sekil-2

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

Revitte 3 boyutlu 3B “3D” Görünüşlerde Kotlarla Çalışma

Revit’te perspektif veya ortografik görünüşte çalışırken kotları görüntüleyip; değiştirebilirsiniz. Video: 3D Görünümlerde Düzeylerle Çalışma (İngilizce) …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.