1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Eski AutoCAD Çizimlerini Güncelleme Zamanı

GERÇEKTEN çok eski AutoCAD çizimlerine sahip misiniz? Bir çok kullanıcı çizimlerini uzun yıllar boyunca saklamaktadırlar.

Fakat bazı eski ayarlar yüzünden bu çizimleri düzenlemek çok zor olmaktadır.

Bu makalemde eski çizimlerinizi güncellemek için bazı fikirler bulacaksınız.

Sekil-1

Ön izlemesi veya Açıklamaları “Descriptions” Olmayan Öbekler “Blocks”

AutoCAD‘in eski sürümlerinde, öbekler “blocks” Tasarım Merkezinde “Design Center” veya İçerik Araştırıcısında “Content Explorer” da gördüğünüz gibi ön izmelelere sahip değillerdi. Şimdi artık öbeklerin “blocks” ön izlemelerini görebiliyorsunuz. Ayrıca öbekleri “blocks” Araçlar Paletinde “Tools Palette” de kullanabiliyorsunuz.

Çizim içerisindeki tüm öbeklerin “blocks” ön izleme simgelerini otomatik olarak yaratmak için, BLOCKICON komutunu kullanabilir ve ilk veri istemi (uyarı) geldiğinde, Enter tuşuna basabilirsiniz.

Ayrıca, Tasarım Merkezinde “Design Center” çizimi araştırıp bulabilir; burada Öbekler “Blocks” öğesine tıklayabilirsiniz. AutoCAD öbek “block” ön izleme simgelerini otomatik olarak yaratacaktır.

İlişkilendirilmiş Ölçüler “Dimensions”

AutoCAD 2002‘den önce, ölçüler atıldığı nesneler ile ilişkilendirilmiş değillerdi. Bu ölçülerin “dimensions” atldığı nesnelere gerçekten bağlantılı olmadığı anlamına gelmektedir. Şimdi, DIMASSOC sistem değişkeni ön tanımlı olarak2 değerine ayarlıdır; böylelikle ölçülerin atıldığı nesneler ile ilişkili olması sağlanmıştır. Ölçünün tümü tek bir nesnedir ve şayet bu ölçünün atıldığı nesneyi değiştirirseniz, ölçü otomatik olarak değişecektir.

Şayet eski bir çizimi (veya eski bir şablonu) kullanan bir çizimi açarsanız, komut satırına dimassoc yazıp Enter tuşuna basıp 2 yazıp tekrar Enter tuşuna basarak  DIMASSOC sistem değişkeninin değerini 2 olarak ayarlayın. Fakat bu yeni ayarın çiziminiz içerisinde yaratacağınız yeni ölçüler “dimensions” için etkili olacağını da unutmayın.

Çiziminizdeki mevcut ölçüleri “dimensions” atıldıkları nesnelerle ilişkilendirmek için, DIMREASSOCIATE komutunu kullanın:

  1. Şeritin Açıklama “Annotate” sekmesine gidin,  sekmenin (genişletilmiş halde) Ölçüler ”Dimensions panelinde, Tekrar ilişkilendir “Reassociate” komut düğmesini tıklayın.
  2. Tekrar ilişkilendirmek istediğiniz ölçüleri seçin: “Select the dimensions that you want to reassociate:” veri istemi (uyarısı) geldiğinde, istediğiniz ölçüleri “dimensions” seçin. Bir nesne ile ilişkili durumda olmayan tüm ölçüleri “dimensions” seçmek için, İlişkisi olmayanlar “Dissasociated” seçeneğini kullanabilirsiniz.
  3. Ölçünün “Dimension” tipine göre değişecek olan veri istemlerini (uyarıları) takip edin. Ölçüyü atıldığı nesne ile ilişkilendirmek için, nesne üzerinde bir ilişkilendirme noktası belirleyeceksiniz. Bu esnada X şeklinde işaretlenmiş bir ilişkilendirme noktası görürsünüz.
  4. Her bir ölçü “dimension” için, veri istemlerini (uyarıları) takip edin.

Daha önce yayınlamış olduğum Eski, Karışık AutoCAD Çizimlerini Düzeltme isimli makalemde daha detaylı bilgilerde bulabilirsiniz.

 

Siz eski çizimleri güncellemek için, hangi ayarları tavsiye ediyorsunuz? Lütfen yorum yazarak bizlerle paylaşın!

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.