1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

En İyi AutoCAD Becerileri Bölüm-2

Bir tasarımcı olarak başarılı olmak için gerçekten ne tür AutoCAD becerilerine sahip olduğunuzu hiç merak ettiniz mi? Bloğumdaki özelleştirme makalelerinden bu konuya zaten aşina olabilirsiniz. Bu serinin ikinci makalesinde  sizlere 25 yıllık kariyerimde CAD tasarımcısı olarak öğrendiğim en önemli fonksiyonlar hakkında bilgiler vereceğim.

  1. Standart İsimlendirme Kuralları, Yazı ve Ölçü Stilleri

AutoCAD‘e yeni başlayan birçok kişi  temel çizim mantığını pek anlamıyor. Tasarım ve çizim hazırlama çalışmaları teknik çizim kurulunda başlamıştır ve teknik çizim derslerinde bu detaylar öğretilmiştir – bazı CAD sınıfları bu adımı atlamaktadır. AutoCAD‘e başlamadan önce T cetveli ve rapido kalemleri ile elle çizim  yapmış olma avantajına sahibim. Bu nedenle, örneğin çizimdeki çizimin antet bloğu ve diğer çizim içi standart yazı yüksekliklerinin ne olduğunu çok eskiden öğrenmek zorunda kaldım. Tasarımcı ve mühendis olduğunuzda standartlar koymanın önemini anlayacağınızı umuyorum.

“Öğrenciler çoğu zaman,“ Eh, ben mühendis olacağım. Bunu benim için yapan bir teknik ressam olacak diye düşünüyorlar. ”Evet, bu doğru olmakla birlikte; size bağlı teknik ressamın hazırladığı çizimlerin kalite kontrol denetleyicisi olacaksınız. Yani son kontrolleri yapacak olan siz olacaksınız. Çizimi güvenilir, okunaklı ve anlaşılabilir bir belge yapan şey hakkında yeterince bilgi sahibi misiniz? Bu temel bilgileri bilmek çok önemlidir.

Şayet şirket standartlarına sahip olmayan küçük bir şirket için çalışıyorsanız, Türk Standartlar Enstütüsünün koymuş olduğu Çizim Standartları başlamak için iyi bir kaynaktır. Ayrıca, şirket standartlarını belirlemek için başka bir başlangıç ​​noktası da internette CAD standartları anahtar kelimelerini aratmaktır.

Bloğumuzda daha önceden yayınlanmış olan CAD Standartları makalesine bir göz atın.

  1. Nokta filtreleri – Ne işe yarar ki?

İşaretçi filtreleri benim için gerçekten önemli, çünkü duvardan o aydınlatma armatürünün merkezine olan mesafenin ne olduğu umurumda değil. Sadece o aydınlatma armatürünün o duvarda merkezlenmesini istiyorum. Ve böylece, benim için hem dikey hem de yatay olarak eşleştirebileceğim bir X ve bir Y değerine sahip olmak istiyorum. Aydınlatma armatürünün herhangi bir nesne ile arasındaki mesafe o kadar da önemli değil değil. Görsel olarak hoş mu? Simetrik mi? Merkezlenmiş mi?  Bunlar daha önemli.

İşaretçi filtrelerini burada nasıl kullanacağınızı buradan öğrenin.

  1. PDF İçe Aktarma – Başka ne yapar?

Çizimleri size PDF olarak veren alt yükleniciler hala var. AutoCAD’in güzelliği, bu PDF dosyalarının çizimlerin en son revizyonlarıyla birlikte çizime içe aktarılabilmesidir. PDFCLIP komutu ile bu çizimlerin yalnızca istediğiniz kısmını kopyalayabilirsiniz. Ya da belki sadece belirli bir bölümdeki bir şeyin ya da çizginin ve metnin bir kısmına ihtiyacınız vardır; daha sonra bu nesneleri bir PDF yer paylaşımından (veya dosyasından) çiziminize getirmek için, PDFIMPORT komutunu kullanın. Bu PDF dosyasını çiziminize eklemek veya yüklemek için, PDFATTACH komutunu veya Harici Referans Yöneticisini “External Reference Manager” kullanabilirsiniz.

PDF dosyalarını içe aktarma hakkında buradan daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

  1. Harici Referansları Değiştirme

Mimarları severim. Herhangi bir işletmenin kullanması gerektiğinden daha fazla tabaka “layer” kullanıyorlar! Mimarların bir duvar için 256 tabakaları “layer” olabilir ve siz bu harici referans çizimini “Xref” çiziminize iliştirirken mimarın kullandığı tüm tabakaları “layer” o anki geçerli (aktif) çiziminize taşımak zorunda kalmasını istemezsiniz. Şayet muhtemelen stüdyo tipi tek yatak odalı veya  iki yatak odalı bir dairenin kat planına sahipsem, bunlar ana kat planına harici referans çizimleri olacaktır. Bu yüzden kat planını çizimime harici bir referans olarak getiriyorum ve iyi haber şu ki çizilen her şeyi görmeme izin veriyor ve tüm bu bilgiler önemli. Aynı zamanda, bu tabakalarla “layer” uğraşmak zorunda kalmak istemiyorum ve çizimlerimde göstermek istemediğim ölçüler gibi parçalar olabiliyor. Tabaka Yöneticisinde “Layer Manager” bu tabakaları “layer” kapatabilirim. AutoCAD‘in daha yeni sürümlerinde, yalnızca harici referans çizim “Xref” katmanlarını göstermekle kalmaz; hızlı seçim ve işleme için tüm harici referans çizimi  “Xref” olmayan tabakaları “layer” da seçebilirsiniz. Uzun zamandır böyle bir şey istiyordum!

Harici referans çizimleri “Xrefs” hakkında buradan daha fazla bilgi edinin.

  1. Görüntü Bakışları “Viewport” – Sadece bir dikdörtgen değiller!

Bir çok insan sadece kare görüntü bakışları “viewport” oluşturuyor. Görüntü bakışları “Viewport” bir PDF gibi kırpılabilir ve hatta daire veya başka şekillerde olabilir – istediğiniz şeklin kapalı bir sürekli çizgi “polyline” olduğundan emin olun. Çok yaratıcıdır. Şayet görüntü bakışının “viewport” bir anahtar şekline benzemesi gerekiyorsa, görüntü bakışının “viewport” bir anahtara benzemesini sağlayabilirsiniz. Görüntü bakışları “Viewport” çok, çok esnek olabilir ve çizimlerinizin çok daha çekici görünmesini sağlayabilir.

Tuhaf şekilli görüntü bakışları “viewport” oluşturmayı buradan öğrenin.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.