1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Elemanların Kesim Profilini Değiştirme

Çatılar, zeminler, duvarlar ve bileşik yapı katmanları gibi bir görünüşte kesilen öğelerin şeklini değiştirmek için, Kesim Profili “Cut Profile“ aracını kullanın.

Bu araç, plan ve kesit görünüşlerinde kullanılabilir. Profilde yapılan değişiklikler görünüşe özgü olup; öğenin 3 boyut 3B “3D” geometrisini ve diğer görünüşlerdeki görünümünü değişmez.

Video: Elemanların Kesim Profilini Değiştirme

  1. Görünüş “View” sekmesi içerisinde > Grafikler “Graphics” panelinde > Kesim Profili “Cut Profile” [ ] komut simgesine tıklayın.
  2. Şeritteki Seçenekler “Options“ çubuğunda, (yüz çevresindeki tüm sınırı düzenlemek için) Yüz “Face” düzenleme seçeneğini veya (yüzler arasındaki sınır çizgisini düzenlemek için) Sınır “Boundary“ düzenleme seçeneğini seçin.
  3. İmleci görünüşteki bir öğenin üzerine getirin (örneğin, bileşik bir duvarın üzerine).
  4. Seçilen Düzenleme “Edit” seçeneğine bağlı olarak, geçerli bir kesme yüzü veya bir sınır çizgisi vurgulanır.
  5. Vurgulanan kesme yüzünü veya sınırını tıklayıp seçin ve çizim moduna girin.
  6. Seçime eklenecek veya seçimden çıkarılacak bir alan çizin. Aynı sınır çizgisinde başlayan ve biten bir dizi çizgi kullanın.
  7. Kapalı bir döngü çizemez veya başlangıç sınır çizgisini geçemezsiniz. Ancak, Sınır “Boundary“ düzenleme seçeneğini kullanıyorsanız, yüzün diğer sınırlarını kesebilirsiniz.
  8. Çizdiğiniz ilk çizgi üzerinde bir kontrol oku simgesi görüntülenir. Bu kontrol simgesi düzenlemeden sonra kalacak olan kısmı gösterir. Kontrol simgesinin yönünü değiştirmek için, kontrol okunu tıklayın.

Not: Yüzler arasında bir sınır çizgisi düzenlerken, yalnızca alan için 2 sınır çizgisini çizmeniz gerekir. Çizdiğiniz 2 çizgi arasında bir bağlantı çizgisi görüntülenir. Bu çizgiyi çizmenize gerek yoktur.

  1. Düzenlemeyi bitirdiğinizde, şeritteki Düzenleme Modunu Sonlandır “Finish Edit Mode” [ ] simgesine tıklayın.
  2. Görünüşteki öğelerin (çizgi kalınlığı veya renk gibi) grafik görüntüsünü değiştirmek için, öğeyi sağ tıklatın ve Öğeye Göre Görünüşteki Grafikleri Geçersiz Kılma “Override Graphics in View” seçeneği altında > Elemana Göre “By Element” seçeneğini seçin. Daha fazla bilgi için, Elemanların Tek Tek Görünürlüğünü ve Grafik Görüntüsünü Geçersiz Kılma makalesine bakın.

Kesim Profili “Cut Profile“ aracı kullanılmadan önce

Kesim Profili “Cut Profile“ aracı kullanıldıktan sonra

2 bitişik öğeniz olduğunda ve profili aşağıdaki şekilde gösterildiği gibi düzenlemek istediğinizde, istediğiniz etkiyi elde etmek için Yüzler Arasındaki Sınır “Boundary Between Faces“ seçeneğini kullanın.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.