1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Elemanları Taşıma Hakkında

Çizim alanındaki öğeleri bağımsız olarak veya diğer öğelerle ilişkili olarak taşımak için, şerit seçeneklerini, klavye eylemlerini ve ekran öğesi denetimlerini kullanabilirsiniz.

Bu Bölümdeki Konular

Seçilen bir öğeyi tıklayıp çizim alanındaki yeni bir konuma sürükleyebilirsiniz. Şayet birden fazla öğe seçilirse, bir öğeyi sürüklediğinizde seçilen tüm öğeler hareket eder. Aralarındaki mekansal ilişkiler korunur.

Seçili öğeleri dikey veya yatay olarak hareket ettirmek için klavyedeki ok tuşlarını kullanın.

Taşıma aracı sürüklemeye benzer şekilde çalışır. Bununla birlikte, şeritteki Seçenekler “Options” çubuğunda ek işlevsellik araçları sunar ve daha hassas yerleşim sağlar.

Bir model çizgisi, detay çizgisi, duvar veya ışın gibi seçilen bir öğeyi, öğeye paralel belirli bir mesafede kopyalamak veya taşımak için, Ofset “Offset” aracını kullanın.

Kes “Cut” aracı, seçilen bir veya daha fazla öğeyi çizimden kaldırır ve bunları panoya alır. Ardından, öğeleri geçerli çizime veya başka bir projedeki çizime yapıştırmak için, Yapıştır “Paste” veya Hizalı Yapıştır “Paste Aligned“ araçlarını kullanabilirsiniz.

Ortak ucu paylaşan öğeleri birlikteliklerini bozmadan aynı anda taşıyabilirsiniz. Bunu yapmak için, bir sürükleme denetimi kullanın veya içerik menüsünde bir seçenek belirleyin.

Bir duvarın yakınındaki çizgilerin ve bileşenlerini, duvarın her taşınmasında duvarın taşınma mesafesi kadar taşınmasını belirlemek için, Yakındaki Öğelerle Taşı Moves with Nearby Elements”  seçeneğini kullanın.

Bir veya daha fazla öğeyi seçilen bir öğeyle hizalamak için, Hizala “Align” aracını kullanın.

Öğeleri bir eksen çevresinde döndürmek için, Döndürme “Rotate” aracını kullanın.

Çizim alanındaki bir öğenin yönünü değiştirmek için, Boşluk çubuğunu veya Çevirme “Flip” kontrolünü kullanın.

Aynalama “Mirror” aracı, aynalama ekseni olarak bir çizgi kullanarak seçilen bir model öğesinin konumunu tersine çevirir.

Bir modelleme öğesini yerine kilitlemek için, Sabitleme “Pin” aracını kullanın. Bir modelleme öğesini sabitlediğinizde, taşıyamazsınız.

Sabitlemeyi Kaldırma “Unpin” aracı, konuma kilitlenmiş bir öğeyi veya ana taşıyıcı sistem tarafından üzerinde taşınan bir öğeyi bulunduğu konuma sabitler. Ardından, uyarı mesajı almadan o öğeyi taşıyabilir veya değiştirebilirsiniz.

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.