1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Elemanları Ölçme

İki eleman veya diğer referanslar arasındaki mesafeyi ölçün.

Ölçüm “Measure“ aracı, plan görünüşlerinde duvarların veya model çizgilerinin uzunluğunu (ve varsa yataydan açısını) ölçmek ve geçici olarak görüntülemek için, hızlı bir yol sağlar. Cephe görünüşlerinde, bu aracı yalnızca görünüşün yönüne dik olarak çalışan duvarların uçlarını seçmek için kullanabilirsiniz (duvarın yüksekliğini görüntülemek için). Bununla birlikte, hem plan hem de cephe görünüşlerinde, belirttiğiniz noktaları bağlayan geçici bir çizgi veya bir çizgiler zinciri çizebilirsiniz. Her iki durumda da, bir sonraki ölçümü başlatana veya araçtan çıkana kadar araç tarafından oluşturulan ölçüler ekranda kalır. Uzunluk “Length” ölçüleri de şeritteki Seçenekler “Options” çubuğundaki Toplam Uzunluk “Total Length“ kutusunda görüntülenir.

Not: Detay çizgileri için, uzunluğunu veya çizgi boyunca referans noktalarını ölçmek için İki Referans Arasını Ölçme “Measure Between Two References” [ ] komutunu kullanabilirsiniz. Ancak, çizgi bir model öğesi olmadığından, bir detay çizgisini ölçmek için Bir Öğe Boyunca Ölçme “Measure Along An Element” [ ] komutunu kullanamazsınız.

  1. Düzenleme “Modify” sekmesi içerisinde > Ölçüm “Measure” panelinde > Ölç “Measure” aşağı açılır menüsüne tıklayın ve ardından İki Referans Arasını Ölç “Measure Between Two References” [ ] veya Bir Öğe Boyunca Ölç “Measure Along An Element“ [  ] komut simgesine tıklayın.

Şayet İki Referans Arasını Ölç “Measure Between Two References” [  ]  komutunu seçerseniz, başlangıç ​​noktasından belirli bir uzunluğu ölçebilirsiniz. Bunun için başlangıç ​​noktasını tıklayın, imleci çizginin uzatılmasını istediğiniz yönde kaydırın ve satır uzunluğu için bir değer girin.

Şayet Bir Öğe Boyunca Ölç “Measure Along An Element“ [  ] komutunu seçerseniz, çizim alanındaki öğeyi seçin. Geçici boyutlar öğe için görüntülenir ve Toplam uzunluk “Total length“ şeritteki Seçenekler “Options” çubuğunda görüntülenir.

  1. Şayet çizdiğiniz bir geçici çizgi zincirinin ölçülerini görüntülemek istiyorsanız, şeritteki Seçenekler “Options” çubuğunda Zincir “Chain “ işaretleme kutusunu işaretleyin ve aşağıdakilerden birini yapın:
  • Bir dizi nokta belirleyin.
  • İlk noktayı belirleyin ve imleci ölçme geçici çizgisinin uzatılmasını istediğiniz yöne doğru kaydırın ve zincirdeki tüm çizgiler çizilene kadar tekrar ederek çizginin uzunluğu için bir değer girin.
  1. Seçenekler “Options“ çubuğundaki Toplam Uzunluk “Total Length” kutusu, zincirin uzunluğu için siz tıkladıkça değişen bir toplam tutar. Zinciri bitirmek için, çift tıklayın.

Not: Zincir “Chain” seçeneği yalnızca İki Referans Arasını Ölç “Measure Between Two References” [  ] komutunu seçtiğinizde kullanılabilir.

  1. Geçerli ölçümden çıkmak için, bir kez Esc tuşuna basın.
  2. Ölçü aracından çıkmak için için, iki kez Esc tuşuna basın.

Uzunluk ve açı ölçümleri ile ölçü çizgisi

Şeritteki Seçenekler “Options” çubuğunda Zincir “Chain işaretleme kutusunu işaretleyerek toplam uzunluk görüntülenecek şekilde ölçüm yapın.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.