1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Elemanları Döndürme

Öğeleri bir eksen çevresinde döndürmek için, Döndürme “Rotate“ aracını kullanın.

Öğeler kat planında, yansıtılan tavan planında, cephe ve kesit görünüşlerinde, görünüşe dik bir eksen etrafında dönerler. 3 boyutlu 3B “3D” görünüşlerde eksen, görünüşün çalışma düzlemine diktir.

Tüm elemanlar herhangi bir eksen etrafında dönemez. Örneğin, duvarlar cephe görünüşlerinde döndürülemezler. Pencereler üzerinde bulundukları duvarları olmadan döndürülemezler.

Elemanları döndürmek için:

 1. Aşağıdakilerden birini yapın:
 • Döndürülecek öğeleri seçin ve ardından Düzenleme | <Eleman> “Modify | <Element>” sekmesi içerisinde > Düzenleme Modify“ panelinde > Döndür “Rotate” [ ] komut simgesine tıklayın.
 • Düzenleme Modify“ sekmesi içerisinde > Düzenleme Modify“ panelinde > Döndür “Rotate” [ ] komut simgesine tıklayın; döndürülecek öğeleri seçin ve ardından Enter tuşuna basın.
 • Bir bileşen yerleştirirken şeritteki Seçenekler “Options“ çubuğundaki Yerleşimden sonra döndür “Rotate after placement“ seçeneğini işaretleyin.

Not: Dönme için bir çalışma düzlemi ızgarası seçmek ve çalışma düzleminin tüm ölçülerini görmek için, görüntü uzaklaştırma “zoom out” yapın ve ızgaranın kenarını tıklayın. Seçilen öğenin ortasında bir dönme merkezi kontrolü simgesi [  ] görüntülenir.

Şayet isterseniz, dönme merkezini

 • Dönme kontrolü simgesini [  ] tıklayıp sürükleyerek,
 • Dönme kontrolü simgesini [ ] tıkladıktan sonra, yeni bir konuma tıklayarak,
 • Klavyedeki Boşluk çubuğuna basıp yeni bir konuma tıklayarak,
 • Şeritteki Seçenekler “Options” çubuğundaki, Dönüş merkezi: Yerleştir “Center of rotation: Place” komutunu seçip; yeni bir konuma tıklayarak,

yeni bir konuma taşıyabilirsiniz.

Not: Döndür “Rotate“ komutundaysanız, R3 kısa yol tuşu Yerleştir “Place” seçeneğini etkinleştirir. Şayet Döndür “Rotate“ komutunda değilseniz, ancak bir öğeyi seçtiyseniz, R3 kısa yolunun kullanılması Döndür “Rotate“  komutunu başlatır ve “Place” seçeneğini etkinleştirir. R3 kısa yolunu özelleştirmek için, Görünüş “View” sekmesi içerisinde > Windows “Windows” panelinde > Kullanıcı Arayüzü “User Interface” aşağı açılır menüsünden > Klavye Kısayolları “Keyboard Shortcuts” komutunu tıklayın ve açılan Klavye Kısayolları “Keyboard Shortcuts” iletişim kutusunda, Yeni bir dönüş merkezi tanımla “Define a new center of rotation“ komutunun kısa yolunu değiştirin.

 1. Kontrol simgesi, duvarlar ve duvarların ve çizgilerin kesişimleri gibi ilgi çekici noktalara ve çizgilere yapışır. Ayrıca simgeyi açık alana da taşıyabilirsiniz.

Örnek

Not: Şeritteki Seçenekler “Options” çubuğundaki, Dönüş merkezi: Varsayılan “Center of rotation: Default” komutunu tıklamak, dönüş merkezini varsayılan konuma sıfırlar.

Şeritteki Seçenekler “Options“ çubuğunda aşağıdaki seçeneklerden birini seçin:

 • Ayır: “Disjoin”: Döndürmeden önce seçilen öğe ve diğer öğeler arasındaki bağlantıyı kesmek için, Ayır “Disjoin” seçeneğini seçin. Bu seçenek, örneğin başka bir duvara birleştirilmiş olan bir duvarı döndürmek istediğinizde kullanışlıdır.
 • Kopyala “Copy”: Seçimin bir kopyasını döndürmek için Kopyala’ “Copy” seçeneğini seçin. Orijinal öğe yerinde kalır.
 • Açı “Angle”: Dönme açısını belirleyin ve Enter tuşuna basın. REVİT, dönüşü belirtilen açıda gerçekleştirir. Kalan adımları atlayın.
 1. Dönme başlangıç ​​ışınını belirlemek için tıklayın.

İlk ışını göstermek için bir çizgi görüntülenir. Şayet ilk ışını belirtirken imleç bir noktaya çıtçıtlanırsa, çıtçıtlanan çizgi ön izleme kutusuyla birlikte dönecek ve ikinci ışını yerleştirirken ekrandaki açılara yapışacaktır.

 1. İmleci, dönüşün son ışınının üzerine getirin.

Işını göstermek için başka bir çizgi görüntülenir. Siz döndürürken geçici bir açısal ölçü görüntülenir ve bir ön izleme görüntüsü seçimin döndüğünü gösterir.

İpucu: Bir öğeyi ekranda gösterilen ölçüleri kullanarak da döndürebilirsiniz. Dönme başlangıç ​​ışınını belirtmek için, tıkladıktan sonra, açısal ölçü koyu olarak görüntülenir. Klavyeyi kullanarak bir değer girin.

 1. Işının ucunu yerleştirmek ve seçimi döndürmeyi bitirmek için, tıklayın.

Seçim başlangıç ​​ve bitiş ışınları arasında dönecektir.

REVİT, döndürülmüş öğe hala seçili olarak Düzenleme aracına döner.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.