1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

DWG Dosyasını PDF’e Çevirme

Bu makalemde sizlere (belki de bir çoğunuzun bildiği) DWG çiziminin PDF dosyasına nasıl çevrileceğini tüm detayları ile anlatacağım.

DWG AutoCAD, IntelliCAD, Microstation gibi birçok CAD programının kullandığı ikili “binary” veri sistemini kullanan 2 ve 3 boyutlu tasarım verilerinin saklanması için kullanılan dosya sistemidir.

DWG dosyalarını PDF dosyalarına dönüştürmek için, bir çok neden vardır.

Bu nedenler şunlar olabilirler:

  • DWG dosyasını paylaşmadan projenin başkaları ile paylaşılması gerekliliği.
  • Projenin elektronik posta “e mail” ile kolayca gönderilmesini sağlamak için, proje ebatının “size” düşürülmesi gerekliliği.
  • Proje içerisinde kullanılan resimlerin sunum amaçlı kullanılma isteği.
  • Karşı tarafta AutoCAD programı olmamasından dolayı projenin karşı tar tarafından görülmesi gerekliliği.

 

Bu makalemde  DWG dosyalarını PDF dosyalarına çevirmenin 3 yolunu anlatacağım:

1.      Yol: PDF dosyasına Dışa aktarma “Export”

AutoCAD programının size birkaç tıklama ile projenizi PDF dosyası olarak dışa aktarma “export” olanağı sağlayan bir özelliği vardır.

Sekil-1

Çizim dosyanızı PDF dosyası olarak dışa aktarmak “export” için, bu tekniği kullanabilirsiniz.

Yukarıdaki şekilde gördüğünüz bu komut simgesi EXPORTPDF komutunu çalıştırmaktadır.

Aynı işi yapmak için komut satırına EXPORTPDF yazarak Enter tuşuna da basabilirsiniz.

Bu komutun aslında yaptığı iş, projenizin tam komutu kullandığınız anki resmini çekerek o resmi PDF dosya uzantılı olarak kaydetmektir.

Bu yöntemi kullanmanın handikapı, PDF dosyasını yaratmadan önce tasarımın ölçeğini tam olarak ayarlamanın kolay olmamasıdır.

Dışa aktarma “Export” esnasında ölçeği ayarlamak için, aşağıdaki şekilde görünen Görüntüleme “Display” özelliğini kullanmanız gerekmektedir.

Sekil-2

Bu özellik size nihai PDF dosyasını daha fazla kontrol edebilme olanağı sağlayacaktır.

O anda çizim alanında olan nesnelerin dışa aktarılması “export” için, (Ön tanımlı olan) Görüntülenen “Display” seçeneğini seçebilirsiniz. Genişletilmiş “Extend” seçeneği çizim alanındaki tüm nesnelerin dışa aktarılması “export” olanağı sağlamaktadır.

 2.      Yol: PDF dosyasına Çıktı alma / Bastırma “Print / Plot”

Bu ikinci yol benim genellikle kullandığım yöntem olup; temelde ilk yol ile aynıdır.

Bu yöntemi kullanmak için, PRINT komutunu kullanmanız ve Bastır “Plot” iletişim kutusunda Yazıcı/Baskı makinesi “Printer/Ploter” olarak DWG to PDF.pc3 seçeneğini seçmeniz gerekmektedir.

Sekil-3

AutoCAD size nihai PDF sdosyasının ebatını ayarlama olanağı sunacaktır.

Sekil-4

Bu yöntemde de PDF dosyasına dışa aktarma “export” yönteminde olduğu gibi baskı alanını ayarlama ihtiyacı duyarsanız, Bastır “Plot” iletişim kutusunun Baskı alanı “Plot area” kısmını kullanabilirsiniz.

Sekil-5

 3.      Yol: Çevrimiçi “Online” olarak DWG dosyasını PDF dosyasına Dönüştürme

DWG dosyalarınızı çevrimiçi “online” olarak PDF dosyasına dönüştürmede kullanabileceğiniz www.zamzar.com gibi birçok çevrimiçi dönüştürme sitesi vardır.

Çevrimiçi dönüştürme “Convert” işlemi oldukça kolay olup; öncelikle PDF dosyasına dönüştürmek istediğiniz DWG dosyasını siteye yüklersiniz, çevrimiçi “online” dönüştürücü dosyayı dönüştürür ve nihai PDF dosyasını kendi bilgisayarınıza  indirebilmenize olanak sağlar.

Çevrimiçi dönüştürme “Convert” yöntemini kullanmanın avantajı AutoCAD veya diğer DWG uyumlu CAD programınız olmadan sadece internet tarayıcınız ve internet bağlantısı ile bu işlemi gerçekleştirebilecek olmanızdır. Fakat bu yöntemin dezavantajı nihai PDF dosyasını ölçek olarak kontrol edememenizdir.

Şimdi sıra sizde:

Lütfen aşağıdaki yorum kutusuna yorumlarınızı yazarak DWG dosyalarınızı PDF dosyasına nasıl çevirdiğinizi bizlerle paylaşın!

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.