1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

DWG Çizimlerini MS Word veya PowerPoint İçerisine Yerleştirme

AutoCAD, DWG çizimlerini MS Office belgelerine eklemek için bize çok sayıda seçenek sunuyor. Ctrl + C (Kopyala) ve Ctrl + V (Yapıştır) yöntemi çalışıyor olsa da; bu yöntem AutoCAD DWG çizimlerinizi siyah arka plan dahil olmak üzere AutoCAD‘de göründüğü gibi yerleştirecektir. Tahminimce, DWG çizimlerinizin kağıt üzerine basılmış haliyle görünmesini istersiniz.

Imaj Metodu

AutoCAD içerisine yerleştirilmiş olan Web’de Yayınlma işlevleri bulunmaktadır. HTML‘nin ne olduğu hakkında hiçbir fikriniz olmasa bile, bu araçlar size yardımcı olacaktır. Aslında MS Office ve AutoCAD birbiriyle çok uyumlu yazılımlardır.

AutoCAD üç adet imaj veya Web’de Yayınlma yazıcısı ile gönderilir; Bu imaj  yazıcıları JPG, PNG ve EPS uzantılarını desteklerler. Çoğu kişi, özellikle bir dijital fotoğraf makinesine sahipse, JPG biçimlendirmesini “format” tanımaktadır. JPG biçimlendirmesi ”format” muhtemelen en popüler ızgara “raster” görüntüleme biçimidir. Izgara “Raster” görüntü, birçok noktadan veya pikselden oluşan bir görüntüdür. Görüntü büyüdükçe, bu noktalar büyür; bu da görüntüyü daha kötü gösterir. Hem JPG hem de PNG dosyaları ızgara “raster” görüntü dosyalarıdır.

Öte yandan, bir EPS dosyası vektör görüntü dosyası olarak bilinir. Vektör görüntü dosyaları, bir satırın farklı bir başlangıç ve bitiş noktasına (koordinat) sahip olduğu şekilde AutoCAD DWG dosyalarına benzer. Karşılaştırıldığında, ızgara “raster” bir görüntü, bir çizgi gibi görünmesi için birçok noktayı birbirine yakın yerleştirerek bir çizgi oluşturur. Bir EPS dosyası bir vektör görüntüsü olduğu için, istediğimiz kadar ölçekleyebileceğimiz anlamına gelir ve herhangi bir şekilde görsel doğruluğunu kaybetmez.

AutoCAD’den bir EPS dosyası yaratmak için:

  1. PLOT komutunu çalıştırın.
  2. Baskı makinesi ismi “Ploter name” olarak PublishToWeb EPS aracını seçin.
  3. SDiğer Baskı “Plot” seçeneklerini her zaman ayarladığınız gibi ayarlayın.
  4. Uyarı geldiği zaman, EPS dosyanız için bir dosya ismi girin ve dosyanın kaydedileceği konumu belirleyin.

AutoCAD baskı işlemini tamamladıktan sonra, belirlediğiniz konumunuzda bir EPS dosyanız olacaktır. Varsayılan olarak MS Windows bir EPS dosyasını açamaz. Ancak yapabileceğimiz şey, MS Word veya PowerPoint uygulamasının Yerleştir “Insert” menüsünden> Resim “Picture” komut düğmesine tıklamak ve ardından EPS dosyanızı araştırıp bularak seçmektir. Başka görüntüleri de benzer şekilde ekleyebilirsiniz.

AutoCAD‘den görüntü oluşturmanın alternatif bir yolu, PDF Creator adlı ücretsiz bir yazılım yüklemektir. Bu yazılım sadece PDF dosyaları oluşturmanıza değil, aynı zamanda PNG, JPG, TIFF, BMP, PCX, PS ve EPS dosyaları da oluşturmanıza da izin verir. PDF Creator yazılımı bilgisayarınızda bir yazıcı olarak yüklediğinden, yazdırabileceğiniz her şeyin görüntü dosyalarını oluşturabilirsiniz. Daha fazla bilgi için www.PDFForge.org adresini ziyaret edin.

 

DWF Metodu

Birçoğunu yukarıda bahsettiğim görüntü formatını tercih ederken, bir DWF dosyasını bir MS Word vrya PowerPoint dosyasına direkt olarak gömmek de mümkündür.

  1. Öncelikle AutoCAD’den bir DWF dosyası yaratın. Bu PLOT veya PUBLISH komutu kullanılarak yapılabilir.
  2. Aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere, MS Word veya PowerPoint uygulamasında, Yerleştir “Insert” sekmesine gidin ve Nesne “Object” komut düğmesini tıklayın.

3. Aşağıdaki şekilde görülen, Nesne Yerleştir “Insert Object” iletişim kutusunda, Autodesk DWF Document öğesini seçin. (Eski sürümlerde bu öğe Autodesk DWF Viewer olarak görünmektedir) ve OK düğmesine tıklayın.

4. Açılan iletişim kutusunda DWF dosyanızı araştırıp bulun ve Aç “Open” düğmesine tıklayın.

5. DWF dosyanız MS Word vrya PowerPoint dosyasına eklendiğinde, görüntülenen araç çubuğunu kullanarak bazı temel işlevleri gerçekleştirebileceksiniz. Şayet daha sonra bu araç çubuğuna geri dönmeniz gerekiyorsa, DWF görüntüsünü çift tıklayın.

Hem EPS hem de DWF seçenekleri vektör tabanlı biçimleri “format” kullanır. Bunun anlamı, DWG görüntüsünü istediğiniz kadar küçültebilmeniz/ büyütebilmeniz ve herhangi bir bozulma sorununu asla yaşamamanız anlamına gelir. Seçtiğiniz biçimlendirme “format” (EPS veya DWF) ne olursa olsun, her ikisi de size JPG ve EPS gibi daha popüler formatlardan çok daha üstün sonuçlar verecektir.

**Not: Görünüşe göre AutoCAD‘in 2008 sürümü ve eski sürümleri EPS Pc3 yazdırma aracı ile birlikte gönderilmiyor. Kullanımınız için EPS Pc3′ yazdırma aracını bu makalemin içerisine yükledim.

Şayet eski sürüm bir AutoCAD kullanıyorsanız veya bilgisayarınızda EPS Pc3 yazdırma aracı yüklü değilse, PublishToWeb EPS.pc3 aracını buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

 

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.