1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Duvarlarla Çizgileri ve Bileşenleri Taşıma

Bir duvarın yakınındaki çizgilerin ve bileşenlerin, duvarın her taşınmasında ne kadar taşınacağını belirlemek için Yakındaki Öğelerle Taşı “Moves with Nearby Elements” seçeneğini kullanın. Bunun için:

  1. Bir veya daha fazla bileşen seçin.
  2. Özellikler “Properties“ paletinde, Yakındaki Öğelerle Taşı “Moves With Nearby Elements“ işaretleme kutusunu işaretleyin.
  3. Seçilen bileşenleri istediğiniz konuma taşıyın.

Bu esnada kontrol çizgileri taşınan öğelerin duvarlardan ve diğer noktalardan ölçüleri gösterecektir. Şayet isterseniz, değiştirmek için bir ölçüyü tıklayabilirsiniz.

Artık, bileşenin bağlı olduğu duvarı hareket ettirdiğinizde, bileşen aynı zamanda hareket eder ve duvardan uzaklığını korur.

Yakındaki Öğelerle Taşı “Moves With Nearby Elements“ seçeneği için aşağıdaki kısıtlamalar vardır:

  • Bu seçenek yalnızca duvara paralel düz çizgilerden etkilenir. Detay çizgileri, çizim tabanlı öğeler ve aileler için kullanılamaz.
  • Yay “Arc” çizgileri için, yayın “arc” yarıçapı duvarın yarıçapı değişse bile duvarın yayından “arc” sabit bir mesafede kalır. Örneğin, duvar yarıçapını 40 ila 30 birimden 20 birime değiştirirseniz, 20 metrelik yay çizgisi yarıçapı 10 metreye güncellenerek 20 metrelik ofseti korur.
  • Şayet yakınındaki öğelerle birlikte hareket edecek şekilde ayarlanmış bir çizgiyi veya bileşeni kopyalarsanız, bu kopya da öğeyle birlikte hareket eder.
  • Şayet çizgi veya bileşeni başka bir öğeye doğru taşırsanız, o öğe yeni öğeyle birlikte hareket eder. Örneğin, düz bir çizginin bir duvarla hareket ettiğini varsayalım. Çizgiyi paralel olduğu başka bir düz duvara yaklaştırdığınızda, çizgi artık yeni duvarla birlikte hareket eder. Bununla birlikte, duvarı başka bir çizgiye veya bileşene yakın bir konuma yerleştirirseniz, o çizgi bu yeni duvarla birlikte hareket etmez. İlk duvarla birlikteki hareketini korur.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.