1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Diziyi “Array” Daha Sonra Değiştirmeniz Olasılığına Karşı İlişkili “Associative” Dizi “Array” Kullanın

İlişkili “Associative” diziler “array” AutoCAD’in 2012 sürümüyle birlikte  tanıtıldı. En önemli değişiklik artık daha sonra değiştirebileceğiniz anlamına gelen ilişkili dizi oluşturabilmenizdir. Şayet ilişkili olmayan dizi “array”  oluşturursanız, değişiklikler olduğunda diziyi silmeniz ve yeniden oluşturmanız gerekecektir. İlişkili “Associative“ bir dizi “array” yapmak için aşağıdaki şekilde görünen dizi “array” özel sekmesinin Özellikler “Properties” panelindeki ilişkili “associative“ düğmesi etkin olmalıdır. Bu düğmeyi şeritin dizi “array” özel sekmesinde bulabilirsiniz. Bu özel sekme diziyi oluştururken şeritte görünecektir.

Şayet şeriti kullanmıyorsanız, bu etkinleştirmeyi komut satırından yapmanız gerekir. Diziyi oluştururken (ARRAY komutu aktifken) komut satırında görüntülenen İlişkili “Associative” komut seçeneğini seçin. Şimdi ilişkisel dizilerde “associative array” neler yapabileceğinizi, ilişkisel olmayan dizilerden “non associative array”  farklı olarak elde etdeceğiniz faydaları görelim.

·         Dizi “Array” parametrelerini değiştirebilirsiniz:

İlişkili “Associative” dizi “array”, dizi parametrelerini daha sonra değiştirmenize izin verir. Sütun ve satır sayısını (veya açısal dizideki öğeleri), mesafeyi (veya açıyı) gibi dizi özelliklerini değiştirebilirsiniz. İlişkili “Associative” bir diziyi “array” değiştirmeniz gerektiğinde, seçmek için, diziye “array” tıklayın. Parametreleri değiştirebileceğiniz aşağıdaki şekilde görünen özel bir şerit görüntülenecektir.

Şayet şeriti kullanmıyorsanız, çok fonksiyonlu tutamaçları kullanarak parametreleri değiştirmeniz gerekir. Aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere, imleci çok işlevli bir tutamacın üzerine getirin ve biraz bekleyin; ardından parametreleri değiştirmek için bir menü göreceksiniz.

Açıkçası bu, ilişkili olmayan “non-associative “, normal bir dizide “aray” de yapılabilir.

·         Kaynak nesneyi düzenleyebilirsiniz:

Diziyi oluşturduktan sonra kaynak nesneyi değiştirebilirsiniz. Bu, diziye nesneler ekleyebileceğiniz veya diziden nesne çıkartabileceğiniz anlamına gelir. Dizi kaynağını düzenlemek için, diziyi seçin ve aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi, özel şerit sekmesindeki Kaynağı Düzenle “Edit Source” komut düğmesine tıklayın.

Şayet şeriti kullanmıyorsanız onu nasıl etkinleştireceğiz? Evet kısa yol menüsünü kullanabilirsiniz! Diziyi “Array” seçin ve ardından sağ tıklayın. Aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi açılan kısa yol menüsünde Diziyi Düzenle “Edit Array” seçeneğini göreceksiniz.

İşiniz bittiğinde, aşağıdaki şekilde görünen Diziyi Düzenle “Edit Array“ panelindeki Değişiklikleri Kaydet “Save Changes“ komut düğmesine tıklayın veya komut satırına ARRAYCLOSE yazp Enter tuşuna basın.

·         İlişkili dizide “Associative array” öğeleri bir başka öğe ile değiştirebilirsiniz:

Bir dizi oluşturduğunuzda, dizinin tüm öğeleri aynı nesneden oluşur. Bazen dizideki bir veya iki öğeyi değiştirmek ve ilişkili dizi “associative array” avantajlarını da korumak isteriz. İlişkili “Associative array” dizi bunu yapmanıza izin verir. Öğeleri değiştirmek için, ilişkili diziyi “associative array” seçmek için, diziye “array” tıklayın ve aşağıdalk şekilde görüldüğü üzere, şeritin özel dizi “array” sekmesinin Seçenekler “Options” panelindeki Öğe Değiştir “Replace Item” komut düğmesini seçin.

Aşağıdaki şekilde örnek olarak bir sandalyeler dizisi “array” görüyorsunuz. Bu dizide Öğe Değiştir “Replace Item” komutu kullanılarak sandalyelerden ikisi küçük masa ile değiştirilmiştir.

·         Kaynak nesneyi değiştirebilirsiniz:

Şayet çiziminizdeki bir nesneden dizi “array” oluşturduysanız, kaynak nesnenin değiştirilmesi çok yararlıdır. Bununla birlikte, bir bloktan bir dizi oluşturursanız, kaynağın diğer başka bir blok ile değiştirilmesi daha iyi olacaktır. İlişkili dizi “Associative array” bunu yapmanıza da olanak sağlar. Komut yine aynıdır: Öğe Değiştir “Replace Item”. Ancak bu sefer öğeleri seçmek yerine aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi, Kaynak nesneler ”Source objects” komut seçeneğini seçin.

Siz ilişkili dizileri “associative array” faydalı buluyor musunuz?

İlişkili diziler “Associative array” umut verici görünüyor. Bununla birlikte, böyle özelliklerin kullanılması genellikle daha fazla bilgisayar kaynağı tüketecektir. Dolayısıyla verimliliği artırmak yerine, daha fazla zaman harcayabilir. Bu yüzden, ilişkisel olmayan “non-associative” normal bir dizi oluşturmak daha hızlı olabilir. Zaten herkesin de diziyi değiştirmesi gerekmez. Peki ya siz? İlişkisel dizileri “associative array” nasıl buluyor sunuz? Yararlı  mı? Can sıkıcı  mı?

 

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.