1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Dinamik Öbek “Block” Hizalama Parametresini Kullanarak Öbeği “Block” Diğer Nesnelere Hizalama

Şayet bir öbeği “block” hızlıca çizimdeki diğer nesnelere çıtçıtlamak “snap” veya çizimdeki diğer nesnelere dik olarak hizalamak isterseniz, bunun için dinamik öbeklerin “dynamic blocks” hizalama parametresini “alignment parameter” kullanmak en yardımcı yoldur. Ki diğer birçok parametrenin “parameters” aksine hizalama parametresinde “alignment parameter” eylem “action” kullanmanıza da gerek yoktur.

Hizalama parametresini  “alignment parameter” yaratmak çok kolaydır. Önce öbeği “block” yaratın ve Öbek düzenleyiciyi “block editor” açın. (BEDIT komutu). Öbek tanım  “block definition” iletişim kutusunda öbeği “block” seçin ve OK düğmesine tıklayın. Şimdi artık Öbek düzenleyici “block editor” penceresindesiniz ve Öbek yazma paletleri penceresi görüntülendi.

Hizalama Parametresi "alignment parameter"

Parametreler “Parameters” sekmesine tıklayın ve hizalama parametresi “alignment parameter” aracını seçin. Hizalama parametresi  “alignment parameter” için temel noktasını “base point” seçin veri istemi (uyarısı) geldiğinde, öbeği “block” çıtçıtlamak “snap” istediğiniz noktayı tıklayın. Bu hizalama parametresini “parameter” kullandığınızda, öbek “block” bu seçtiğiniz temel noktası “base point” etrafında dönecek ve diğer nesneler ile hizalanacaktır.

Hizalama parametresi  “alignment parameter” dik veya teğet olabilir. Hizalama tipini ayarlamak için, Enter’a basın veya tip “type” seçeneğini kullanın. Şayet öbeğinizi “block” diğer nesnelerle dik olarak hizalamak istiyorsanız, dik “perpendicular“ seçeneğini tıklayın. Diğer nesnelere teğet “tangent” olarak hizalamak istiyorsanız, teğet “tangent“ seçeneğini tıklayın.

Daha sonra, hizalama yönünü “direction of the alignment” belirleyin. Bunu bir nokta tanımlayarak yapabilirsiniz. Farenin imlecini hareket ettirdikçe temel noktasından “base point” başlayan bir bağlantı çizgisi göreceksiniz. Hizalama yönü için “direction of the alignment” açının genellikle dik açı olmasını istersiniz. Fakat istediğiniz açı değerini tanımlayabilirsiniz. Öbeğin “Block” nasıl hizalanacağına karar vermek için hizalama yönü “direction of the alignment” ile hizalama tipi “alignment type” program tarafından birbirine bağlanacaktır. Şayet emin olamıyorsanız, etkilerini görmek için farklı seçenekleri deneyin.

Hizalama Parametresi "alignment parameter"

Öbek Düzenleyicide “Block Editor“ öbek tanımını kaydet “save block definition” düğmesine tıklayın ve Öbek Düzenleyiciyi “Block Editor“ kapatın.

Şimdi öbeği “block” çiziminize yerleştirin “insert”. Bu yerleştirdiğiniz öbeği “block” hizalamak için, öbeği seçin ve hizalama tutamacını “alignment grip” tıklayın.

Hizalama Parametresi "alignment parameter"

Tutamacı “grip” diğer bir nesnenin yakınına tutup sürüklediğinizde öbek “block” o nesneye çıtçıtlanacaktır “snap”. Unutmayın ki, her zaman birden fazla çeşit hizalanma durumu vardır. Bu yüzden imleci biraz hareket ettirerek istediğiniz hizalanma durumunu elde etmek durumundasınız. 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

Revitte Kesit Başlığı Ailesi Oluşturma

Revit’te kesit başı sembolünüze çizim ve pafta numaraları ekleyebilirsiniz. Aşağıdaki prosedür, bir kesit başı ailesi …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yardıma mı ihtiyacınız var? Chat with us
Bir görüşme başlatmak için lütfen önce gizlilik politikamızı kabul edin.