1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Dinamik Bloklarda Arama Tablosunu “Lookup Table” Kullanma

Dinamik Blok Alıştırması #3-Kapı Yaratma isimli alıştırmamızda, sündürme “strech” eylemini “action” kullanarak dinamik bir kapı yaratmıştık. İyi bir çalışmaydı fakat daha iyi olabilir. Kapıları sündürmek en iyi seçenek olmayabilir. Bazen kapının belirli ebatlarda olmasını isteriz. Kullanıcıya liste sunmak ve bu listeden seçmesini sağlamak daha iyi olacaktır. Bunun için bir arama tablosu “lookup table” kullanabiliriz.

Şimdi o alıştırmada yarattığınız ve kaydetmenizi söylediğim çizimi açın. Doğrusal parametreyi “Linear parameter” ‘En’ olarak yeniden isimlendirin ve kullanıcıların belirlenen ebatlardan başka ebat kullanmalarını istemediğimiz için, tutamaç adedi “number of grips seçeneğini 0 (sıfır) olarak değiştirin.

Sekil-01

Herhangi bir yere bir arama “lookup” parametresi “parameter” yerleştirin. AutoCAD tutamaç adedini “number of grips” sorduğu zaman, 1 yazın ve Enter tuşuna basın. Bu değerin ön tanımlı değer olması gerekmektedir.

Sekil-02

Arama “Lookup” parametresi “parameter” yerleştirdikten sonra, parametrenin “parameter” ismini kapı Tipi olarak değiştirin.

Bir arama “lookup” eylemi “action” yerleştirin. AutoCAD paremetre “parameter” seçmenizi isteyecektir; az önce yerleştirdiğiniz parametreyi “parameter” seçin.

Sekil-03

AutoCAD Özellik Arama Tablosu “Property Lookup Table” iletişim kutusunu açacaktır. Kapılarımızın ebatlarını burada tanımlayacağız.

Özellikleri Ekle “Add Properties düğmesine tıklayın. Burada tek bir parametre göreceksiniz. En ismini verdiğimiz parametreyi “parameter” seçin ve OK düğmesine tıklayın. En isimli bir sütun tanlonuza eklenecektir. Şayet birden fazla doğrusal parametremiz “lineer parameter” olsaydı, hepsini burada görecektik.

Özellik Arama Tablosu “Property Lookup Table” iletişim kutusunda, tabloyu aşağıdaki şekilde gördüğünüz gibi veya istediğiniz gibi doldurun.

Son satırın özelliğini ters aramaya izin ver “allow reverse lookup” olarak ayarladığınıza emin olun. Şayet son satırı salt okunur “read only” olarak ayarlarsanız, listeyi göremezsiniz.

Sekil-04

OK düğmesine tıklayın, Değişiklikleri kaydederek Blok Düzenleyiciyi “Block Editor” kapatın. Bloğunuzu deneyin. Bloğu seçin ve listeye ulaşmak için, aşağı ok simgesine tıklayın. Tutamaç yok; yani kullanıcı listede olmayan hiçbir ebatı kullanamaz.

Sekil-05

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.