1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Dinamik Blok içierisinde Dizilenmiş Gömülü Blokları Sayma

Geçenlerde bir site kullanıcımız bana, dinamik bir blok içinde dizi “array” haline getirilmiş gömülü   blokları sayarak sonucu metin olarak bir alanda “field” veya öznitelikte “attribute” görüntületmenin bir yolunun olup; olmadığını sordu.

Site üyemizin mesajı aynen şöyleydi:

Panellerden oluşan bir duvarım var. Her panel bir blok.

Bu duvar için, sündürerek “strech” istediğim panel sayısını elde edeceğim dinamik bir blok oluşturdum.

Dinamik blok içindeki panelleri nasıl sayabilir ve sonucu nasıl görüntüleyebilirim?

Bu dinamik blok çizime birden fazla kez yerleştirilecek ve her yerleştirme panel sayısını gösterecek.

Bu site kullanıcımızın istediği şey aslında hem çok kolay hem de ilave işlem gerektiren bir şeydi.

Çok kolaydı: Çünkü 4 ayrı çizgiden oluşan bir dikdörtgen (panel) oluşturup bunu blok haline getirebilir ve Blok Düzenleyicisinde “Block Editor” bu gömülü bloğun bir kenarı (kısa kenarı) için doğrusal “linear” parametre ve bu parametreye bağlı dizi “array” eylemi “action” tanımladıktan sonra,  gömülü bloğun kenarı (kısa kenarı) altına bir alan “field” yerleştirir ve bu alanda “field gömülü blokların (panellerin) adedini görüntületebilirdik.

İlsve işlem gerekiyordu: Çünkü BCOUNT komutunun sonucunu görüntüleyen alan field” bloğun o anki geçerli (aktif)gömülü blok adedini sayardı. duvar sündürülerek panel adedi değiştiğinde alan “field” değeri güncellenmezdi. Bunun için, duvar sündürülerek panel adedi her değiştiğinde RE komutu kullanılarak çizim yenilenmeliydi.

Siz tüm site kullanıcılarının incelemeniz için bu dinamik bloğu burada paylaşıyorum. İndirmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

Revitte 3 boyutlu 3B “3D” Görünüşlerde Kotlarla Çalışma

Revit’te perspektif veya ortografik görünüşte çalışırken kotları görüntüleyip; değiştirebilirsiniz. Video: 3D Görünümlerde Düzeylerle Çalışma (İngilizce) …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.