1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Dinamik Blok Eylemleri Dinamik Blok parametrelerine Karşı

Daha önce, iki yöntem kullanarak bir AutoCAD kolon bloğu oluşturduk: dinamik blok eylemlerini kullanma ve parametrik özellikleri kullanma (geometrik ve boyutsal kısıtlama). Peki fark nedir? Neden dinamik blok eylemleri “action” yerine parametrikleri kullanmalıyız? Eylemler “Action”, parametrik tasarımdan daha kolay olduğu görülüyor.

  1. Dinamik blok eylemleri temelde geleneksel AutoCAD çiziminde kullandığımız AutoCAD araçlarıdır. Nesnelerimizi sündürür “strech”, ölçeklendirir “scale”, taşır “move” veya aynalar “flip”.
  2. Parametrikler, (geometrik kısıtları “constraint” kullanarak) nesnelerin geometrisini korur ve (ölçüsel kısıtları “constraint”) nesne boyutlarını kontrol eder. Birçok açıdan farklıdırlar.

Dikdörtgen kolon gibi basit nesneler için dinamik blok eylemleri “action” daha kolay olabilir. Ancak karmaşık nesneler arasındaki ilişkileri korumak istediğinizde, parametrik özellikleri parametreleri göz önüne almanız gerekecektir.

Aşağıdaki şekilde görünen profili örnek olarak ele alalım. Profil boyutlarını dinamik blok eylemleri kullanarak kontrol etmek neredeyse imkansızdır. Bunu yapabileceğimizi sanmıyorum.

Fakat parametreleri kullanarak, AutoCAD‘e bu nesnelerin birbirleriyle nasıl ilişkili olmasını istediğinizi söyleyebiliriz.

Çok karmaşık görünebilir; ancak zor değildir. Sadece tekrarlanan bir işlem ve biraz mantık uygulanmıştır. Daha da fazlası, bu nesneleri daha ileri düzeyde ilişkilendirmek için bazı hesaplama ifadeleri ekleyebiliriz.

Ve tabii ki, dinamik blok eylemlerinde “action” arama tablosu gibi bir tablo oluşturabiliriz.

Aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere, tabloda tanımladığımız ebatları aşağı açılır listeden seçebiliriz.

Profilim seçtiğim boyut ne olursa olsun diğer geometri nesneleri arasındaki ilişkiyi sürdürüyor.

Elbette, profil ebatını değiştirmek için sündürme “strech” eylemini “action” kullanabiliriz. Ancak her geometri boyutunu tanımlayamayız; ama ölçüsel kısıt “dimensional constraint“ bunu yapabilir.

* Blok yetkilendirme  “Block authoring“ paletlerinde yarıçap / çap “radius/diameter“ parametresi olmadığını fark ettiniz mi?

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

AutoCAD’den AutoCAD Mimariye “AutoCAD Arhitecture” Geçiş İçin Hızlı Bir Başlangıç

Şayet mimari görevlerinizi daha önce AutoCAD ® programı ile tamamladıysanız ve AutoCAD Mimari’ye “AutoCAD Architecture …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.