1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Dinamik Blok Alıştırması #5-Görünürlüğü “Visibility” Kontrol Etme

Dinamik Blok Alıştırmaları serimizin bu son alıştırmasında, bloğumuz için görünürlük durumlarını “visibility states” yaratacağız.

Aşağıdaki şekilde gördüğünüz iki kapı da aslında aynıdırlar. Tek fark sol taraftaki hapı hem içeri hem de dışarı doğru açılabilirken, sağ taraftaki kapı sadece içeri doğru açılabilmektedir.

*Bunları çift tarafli_çiftli kapi ve tek tarafli_çiftli kapi olarak isimlendirelim mi?

Sekil-01

Yukarıdaki şekilde sol taraftaki kapıya benzer bir kapı yaratın ve blok haline getirin. Bloğunuzu Blok Düzenleyicide “Block Editor” açın. Alıştırmalarımız süresince bu işlemi birçok kez yaptığınız için kolaylıkla yapabilirsiniz değil mi?

Görünürlük durumlarını “Visibility states” aktifleştirmek için, önce görünürlük “”visibility” parametresini “parameter” yerleştirmeliyiz. Bu parametreyi “parameter” Blok Yetkilendirme “lock Authoring” paletinin Parametreler “Parameters” sekmesinde bulabilirsiniz.

Sekil-02

Görünürlük “”visibility” parametresini “parameter” bloğunuzun yakınına yerleştirin. Yeri güzel seçin ki, siz ve başkaları kullanmak istendiği zaman kolayca bulabilsin.

Görünürlük durumlarını “Visibility states” düğmesine çift tıklayın. Görünürlük durumlarını “Visibility states” iletişim kutusu açılacaktır.

Ön tanımlı olarak, VisibilityState0 isimli tek bir görünürlük durumu “visibily state” vardır. Onu seçin ve sağ taraftaki Yeniden isimlendir “Rename” düğmesine tıklayın. Görünürlük durumunu “visibily state” çift tarafli_çiftli kapi olarak yeniden isimlendirin.

Yeni bir görünürlük durumunu “visibily state” yaratmak için, Yeni “New” düğmesine tıklayın. Bu yeni görünürlük durumuna “visibily state” tek tarafli_çiftli kapi ismini verin. Yeni Görünürlük Durumu “New Visibility State” iletişim kutusunda, Yeni durumda mevcut nesnelerin görünürlüklerini değiştirmeden bırak “leave visibility of existing objects unchanged in new state” seçeneğinin seçili olduğuna emin olun ve OK düğmesine tıklayın.

Sekil-03

AutoCAD yeni görünürlük durumunu “visibility state“ otomatik olarak o anki geçerli (aktif) görünürlük durumu “visibility state“ olarak ayarlayacaktır. Şayet tek tarafli_çiftli kapının  o anki geçerli (aktif) görünürlük durumu “visibility state“ değilse, bu görünürlük durumunu “visibility state“ seçin ve sağ taraftaki Oanki geçerli (Aktif) olarak Ayarla “Set Current” düğmesine tıklayın. İletişim kutusunu kapatmak için, OK düğmesine tıklayın.

Şimdi bazı çizgileri gizleyeceğiz. Şeritte Görünürlük “Visibility” aşağı açılır komut düğmesi içindeki Görünmez Yap “Make invisible” komut düğmesini seçin.

Sekil-04

Kesik kesik çizgi tipi ile çizdiğiniz tüm nesneleri seçin ve Enter tuşuna basın.

Şeritte Görünürlük “Visibility” aşağı açılır komut düğmesi içindeki Görünürlük Modu “Visibility Mode” komut düğmesini kullanarak görünürlük durumunu “visibility state” kontrol edebilirsiniz.

Sekil-05

Şayet herşey tamamsa, bloğunuzu kaydedin ve Blok Düzenleyiciyi “Block Editor” kapatın. Kapınızı çiziminize yerleştirin ve test edin.

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.