1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Dinamik Blok Alıştırması #4-Daha Fazla Eylem “Action” Ekleme

Sekil-01

Önceki alıştırmamızda, dinamik özelliklere sahip kapı dinamik bloğunu yaratmıştık. Kapımız belirlediğimiz listedeki olası enlerde yeniden ebatlanabilsin diye bazı eylemler “action” eklemiştik. Fakat dinamik kapımız hala mükemmel değil. En azından dinamik blok özelliklerini öğrenmek amacıyla bazı iyileştirmeler yapmalıyız. Bu alıştırmamızda, kapımız dönebilsin ve duvarımız yerleşimine göre (yatay veya düşey) otomatik olarak hizalanabilsin diye ilave eylemler “action” ekleyeceğiz.

Önceki alıştırmamızda yarattığımız blokları içeren AutoCAD dosyanızı açın.  Tekli_kapi bloğunu Blok Düzenleyicide “Block Editor” açın. İki adet döndürme “Flip” eylemi “”action” ekleyeceğiz. Bunun için parametre setlerini “parameter sets” kullanacağız. P arametre Setleri “Parameter Sets” temelde parametreleri “parameter” ve eylemleri “action” yerleştirir gibi kullanılırlar. Bunlar sadece hemen uygulanırlar. Bazen bu setleri kontrol etmek zordur. Fakat döndürme eylemi “flip action” biraz daha kolaydır. Blok Yetkilendirme “Block Authoring “ paletinde, Parametre Setleri “Parameter Sets sekmesini açın. Döndürme Seti “lip Set” parametre setine tıklayın.

Sekil-02

Önce tek bir döndürme eylemi “flip action” ekleyeceğiz. Aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi kapı çerçevemizin orta noktasında birinci ve ikinci noktaları tıklayın. Bu bize kapımızı düşey yönde döndürme olanağı sağlayacaktır.

Sekil-03

Döndürme eylemi “Flip action” setini yerleştirdiğimiz zaman, yapmamız gereken tek şey, yansıma hattını “reflection line” tanımlamaktır. Döndürme eylemi “Flip action” setinin simgesine baktığınızda, sarı renkli ünlem işareti görürsünüz. Bu bir uyarı işaretidir ve bu eylem seti için gerekli tüm bilgileri vermediğimizi gösterir. Bu eylem setinden etkilenecek nesneleri henüz tanımlamadık.

Sekil-04

Döndürme eylemi “Flip action” setinin simgesine tıklayın; sağ tıklayın ve açılan menüden Eylem Seçim Seti “Action Selection Set seçeneğinin içerisindeki Yeni Seçim Seti “New Selection Set” seçeneğini seçin.

Sekil-05

AutoCAD sizden nesneleri seçmenizi istediği zaman, ALL yazın ve Enter tuşuna basın. Nesneleri seçmeye çalışmayın; tüm nesneleri seçmek için, sadece all yazıp Enter tuşuna basın. Ben önce değen pencere yöntemi ile nesneleri seçmeyi denedim fakat dinamik bloğum istediğim gibi çalışmadı. Seçmediğim nesneler kaldığından şüpheleniyorum. Çünkü AutoCAD iki yöntemde farklı sayıda nesnenin seçildiğini gösteriyordu.

AutoCAD‘de bloğunuzu deneyin Kapınızın sol alt tarafındaki döndürme eylemi “flip action” setinin simgesine tıkladığınız zaman, kapınız aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi duvarın alt tarafına geçmelidir.

Sekil-06

 Şimdi devam edelim ve kapımızı yatay yönde döndürebilmek için, ikinci döndürme eylemi “flip action” setini ekleyelim.

Sekil-07

Aynen birinci döndürme eylemi “flip action” setinde yaptığınız gibi önce döndürme eylemi “flip action” setini yerleştirin ve sonrasında seçim setini değiştirin. Kapınızın alt orta kısımda görünen yatay ok şeklindeki simgeye tıklayarak kapınızın açılma yönünü değiştirin.

Sekil-08

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.