1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Diklik “Ortho” Modu Kutupsal (Açısal) İzlemeye “Polar Tracking” Karşı

Diklik “Ortho” modu ve kutupsal izleme “polar tracking” bir eksende kullanıcı veri girişi yapmayı kısıtlayan (sınırlandıran) iki metottur. Muhtemelen bunlardan birini kullanmaya alışkınsınızdır. Fakat şayet bu metotların her ikisinin aynı olduklarını düşünüyorsanız, bu iki metodu tekrar incelemeniz iyi olacaktır. Tabi ki,  aşağıdaki şekilde gördüğünüz AutoCAD’in en altındaki seçeneklerden bahsediyorum.

Sekil-1

Diklik “Ortho” Modu

Diklik “Ortho” modu kullanıcı veri girişini yatay ve düşey eksende kısıtlamaktadır (sınırlamaktadır). Şöyle ki, şayet bir çizgi çiziyorsanız, bu mod aktif olduğu zaman, başlangıç noktasını belirledikten sonra çizgiyi ya yatay ya da düşey çizebilirsiniz. Çizgiyi açılı olarak çizemezsiniz. Tabi ki, şayet çizginin bitiş noktasını belirlemek için, bir nesne çıtçıtı kullanırsanız, bu diklik “ortho” modunu bastıracaktır (önemsemeyecektir). Fakat nesne çıtçıt izleme “object snap tracking” özelliğini kullanarak diğer nesneleri hala referans olarak kullanabilirsiniz. Nesne çıtçıt izleme “object snap tracking” özelliği ile bir çıtçıt noktası üzerine gelerek bekleme küçük geçici bir işaretçi imlecinin görüntülenmesine neden olacaktır ve sonrasında o noktayı referans olarak alarak yatay veya düşey eksenleri kullanabilirsiniz. Fakat konu başlığımız diklik “ortho” modu olduğu için konu dışına çıkmayayım. Diklik “Ortho” modu açık (etkinleştirişmiş) olduğunda, sıklıkla nesne izlemenin kullanımını tamamlayıcı olan yatay veya düşey eksende kısıtlanırsınız (sınırlanırsınız).

Kutupsal (Açısal) İzleme “Polar Tracking”

Kutupsal izleme “Polar tracking” diklik “ortho” modunun yaptığı gibi sizi ne yatay nede düşey eksende kısıtlamaya zorlamaz. Kutupsal izleme “Polar tracking” ile sadece nasıl ki bir nesnenin üzerine gelip beklediğinizde sadece nesnenin üzerine geldiğiniz tutamaç noktasına çıtçıtlanıyorsunuz,  aynı şekilde şayet eksene çok yakınsanız kısıtlanırsınız. Bir komut esnasında, şayet yatay veya düşey eksen üzerine gelerek beklerseniz, kutupsal izleme “polar tracking” sizi o eksene kısıtlar (sınırlar). Bana göre, bu seçeneği nadiren kapalı duruma getirme ihtiyacı duyacağınız için bu daha iyi bir yoldur. Şayet düşey olarak çizmek isterseniz, düşey yön üzerine gelerek bekleyin. Şayet yatay olarak çizmek isterseniz, yatay yön üzerine gelerek bekleyin. Şayet rastgele bir yönde çizmek isterseniz, rastgele yönde çizin! Ben kutupsal izlemenin “polar tracking” kullanıcıya modu açık/kapalı duruma getirmeksizin biraz daha fazla seçme özgürlüğü verdiğini düşünüyorum.

Benim özellikle kutupsal izlemeden “polar tracking” hoşlanmamın bir başka nedeni de – 45 derece kutupsal (açısal) izleme “polar tracking” olarak isimlendirdiğim tekniktir. Bu teknik sizin kutupsal izlemenizi “polar tracking” 45 derecelik artırımlarla yapar.

Bu söylediklerimin anlamı ne midir? Nesneleri nadiren 45 derecelik açıda çizdiğiniz için, bu özelliği çok da faydalı bulmayabilirsiniz….

Güzel bir özellik, ama faydası nedir? Çizgiler birkaç kolay işlemle 45 derecelik hale getirilebilirler değil mi? Örneğin, şayet 45 lik çizginizden uzunluğu her ne olursa olsun yatay bir çizgi çizdikten sonra, düşey yönde çizginize tekrar ulaşmak için aynı uzunlukta bir çizgi çizmeniz gerekir:

Sekil-2

Bu bilinen mesafeleri sağlamak istediğiniz durumlarda kullanışlı olabilir. Ayrıca, 45 derecelik bir eksene sahip olmak MIRROR komutu ile harika çalışabilir – nesneleri çizmek için yeni ve harika yollar keşfediyor olacaksınız:

 Sekil-3

Yukarıdaki şekilde sağ tarafta tamamlanmış halini gördüğünüz artı (+) şeklinin sol tarafta gördüğünüz sadece dik nesneleri 45 derece kutupsal izleme “polar tracking” özelliğini kullanarak çizdiğimi asla tahmin edemezdiniz değil mi? Bu sadece keyifli bir örnekti. Fakat sizin çalışırken bu özellikle ilgili birçok pratik kullanım şekli bulacağınıza eminim. Bir gün deneyin. Eminim ki bu özelliği sizler de seveceksiniz!

Benim diklik “ortho” modu ve kutupsal (açısal) izleme ile ilgili söyleyeceklerim bu kadar. Son olarak şunu söyleyebilirim ki, kutupsal izleme “polar tracking” eninde sonunda herkesin kullanacağı en kullanışlı metottur.

Şayet bu makalemi faydalı bulduysanız, sitemize üye değilseniz lütfen üye olun ve her yeni makalemden haberdar olun. – Sizler için sürekli AutoCAD ile ilgili yeni bunun gibi ipuçları yayınlamaya çalışıyorum. Yani şayet bu makalemi beğendiyseniz, ileriki günlerdeki makalelerimi de beğeneceğinize eminim. Ayrıca, sizlerin (tabi ki AutoCAD ile ilgili olan) çalışmalarını da sitede yayınlamanın sitemizin ruhuna uygun olacağını düşünüyorum. – yani, şayet siz de AutoCAD ile ilgili yazılar yazıyorsanız ve yayımlayıcı olmak istiyorsanız, iletişimde olalım! Fikirlerinizi duymaktan mutlu olurum.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

Revitte Plan Görünüşünün Derinliğini Ayarlama Hakkında

Revit’te bir modelin parçalarını kesme düzleminin altında görüntülemek için, Derinlik Kırpma “Depth Clipping“ parametresini kullanın. …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yardıma mı ihtiyacınız var? Chat with us
Bir görüşme başlatmak için lütfen önce gizlilik politikamızı kabul edin.