1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Ders5 Alıştırma 2-Bir Varlığı İnceleme ve Düzenleme

Şayet AutoCAD Map 3D araç seti, değişikliklerinizi otomatik olarak kontrol edecek şekilde ayarlanmışsa, düzenleme yapılırken kaynak dosya güncellenir. Otomatik güncelleme, veri deposunda istemeden değişiklik yapılmasına neden olabilir. Coğrafi verileri düzenlemenin en güvenli yolu, bir varlığı düzenlemeden önce otomatik güncelleme özelliğini kapatmaktır. Değişikliklerinizi yaptıktan sonra, veri deposunu değişikliklerinizle güncellemek ve varlığı başkaları tarafından tekrar kullanılabilir duruma getirmek için varlığı kontrol edin.

Bir varlığı düzenlediğinizde, (şayet veri biçimi “format” bu tür kilitlemeyi destekliyorsa) bu varlık başkaları tarafından otomatik olarak kontrol edilir ve kilitlenir. Diğer insanlar varlığın kaynağını görüntüleyebilir, ancak siz yeniden kontrol edene kadar değiştiremezler.

Not: Bu alıştırma önceki alıştırmalarda oluşturduğunuz ve değiştirdiğiniz Harita-1.dwg isimli harita dosyasını kullanacaktır.

Bir nesneyi düzenlemek için:

 1. Şayet bir önceki dersten bitmiş haritanızı kapattıysanız, yeniden açın ve Parseller “Parcels“ katmanı için Veri Tablosunu “Data Table” görüntüleyin.
  • Uygulama Menüsü simgesini [ ]  tıklayın ve ardından Aç “Open” öğesi içerisinde > Çizim “Drawing” seçeneğini tıklayın.
  • dwg isimli harita dosyanızı kaydettiğiniz klasöre gidin.
  • Harita dosyanızı (dwg) seçin ve Aç “Open” düğmesine tıklayın.
  • Görev Panosunun “Task Pane” Görüntü Yöneticisi “Display Manager” sekmesinde, Parseller “Parcels” isimli katmanı seçin ve üst menüdeki Veri Tablosu “Data Table” komut simgesine tıklayın.
  • Villa Drive bölgesindeki bir parsele Görüntü Yaklaşma “Zoom in” yapın.

Parsel otomatik olarak kontrol edilir ve tutamaçlar görüntülenir.

2. Otomatik güncelleme “automatic update“ seçeneğinin kapalı olduğundan emin olun. (Varlık Düzenle “Feature Edit“ sekmesi içerisinde > Set Düzenleme “Edit Set” panelinde Otomatik Güncelleme “Automatic Update” [  ] komut düğmesine tıklayın.)

Otomatik Güncelleme  “Automatic Update” özelliği açıkken, düğmenin rengi şerit arka planının renginden daha koyu bir renktir.

Note: Bu işlemi geri alamazsınız.

 1. Parselin boyutunu ve şeklini değiştirmek için, tıpkı herhangi bir AutoCAD poligonunda olduğu gibi tutamaçları kullanın.
 1. Varlık Düzenle “Feature Edit“ sekmesi içerisinde > Set Düzenleme “Edit Set” panelinde Kontrol Et “Check In” [ ] komut düğmesine tıklayın.

Bu öğreticiye devam etmek için, Alıştırma 3-Düzenlenmiş Varlık için Bilgileri Güncelleme alıştırmasına gidin.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.