1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Ders-8-Çizimleri AutoCAD Map 3D Araç Seti ile Kullanmak için Hazırlama

Şayet AutoCAD Map 3D araç setinde yeniyseniz, mevcut çizimleriniz AutoCAD Map 3D araç setindeki özelliklerden yararlanmaya hazır olmayabilir. Bu ders verilerinizi hazırlamanın bazı yollarını içermektedir.

Sayısallaştırma ve Jeoreferans Kağıt Çizimleri

Şayet verileriniz hala kağıt çizimlerde saklanıyorsa, AutoCAD Raster Design araçlarını kullanarak onları dijitalleştirebilir ve AutoCAD çizim biçiminde “format” kaydedebilirsiniz.

Ayrıca verilerinizi coğrafi olarak uyumlu hale getirmek için de AutoCAD Raster Design araç takımını kullanabilirsiniz. Coğrafi referanslama, çizim nesnelerini gerçek dünya konumlarına hizalar. Coğrafi olarak referanslanmış çizimler, birden fazla kaynaktan gelen verileri birleştirmek gibi birçok AutoCAD Map 3D araç seti özelliklerinden yararlanır.

Bu öğretici, AutoCAD Raster Design araç setinin yetenekleri arasında olan çizimleri sayısallaştırma ve coğrafi referanslama çizimleri için gerekli adımları kapsamaz. Bu bilgi için AutoCAD Raster Tasarım araç seti belgelerine bakın.

AutoCAD Raster Design araç seti hakkında daha fazla bilgi için, http://www.autodesk.com/rasterdesign makalesine bakınız.

Sürücü Takma Adı “Alias” Ayarlama

AutoCAD Map 3D araç setinde çizimleri düzenlerken, birden fazla kişi aynı çizim üzerinde aynı anda çalışabilmektedir. Bu esnada bir kişi bireysel nesneler üzerinde çalışırken o nesne kilitlenir.  Böylece başka bir kişi başka bir bölümde çalışırken bir kişi çizimin bir bölümünü düzenleyebilir.

Bu özelliği kullanmak için, sürücü takma adı “alias” oluşturmak üzere aşağıdaki prosedürleri izleyin.

Çoğrafi Referansı “Georeference” Mevcut Çizimler

Mevcut çizimleri haritaların içerisine dahil etmek için, çizimlerin coğrafi konumla ilişkilendirilmesi gerekir. Aksi takdirde, çizim nesneleri daha büyük haritalardaki varlıklarla hizalanmayacaklardır.

Haritalar, koordinat sistemlerini nesnelerin belirli bir veri noktasına (belirlenmiş referans noktası) göre enlem ve boylamlarını kullanarak konumlarını tanımlamak için, kullanmaktadırlar. Bir haritaya bir koordinat sistemi atadığınızda, o haritaya farklı koordinat sistemleri kullanan çizimlerden veri ekleyebilirsiniz. AutoCAD Map 3D araç seti, haritayı çiziminize eklediğinizde verileri otomatik olarak dönüştürür, böylece her şey hizalanır.

Ancak, yeni gelen veri kendisine atanmış bir koordinat sistemine sahip değilse, o haritayı dönüştürmenin yolu yoktur. Bunun yerine, verilerin konumunu kendiniz belirlemek zorunda kalırsınız.

Bu ders, coğrafi referanslı olmayan bir çizimdeki nesneleri koordinat sistemi belli bir çizimdeki nesneler ile nasıl hizalayacağınızı anlatacaktır.

Bu Dersteki Konular

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.