1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Ders 7 Alıştırma 2-DWF’ye Yayımlama

DWF’ye yayınlamak bir dosyaya yazdırmak gibidir. Çizim parametrelerini, fiziksel bir yazıcıya veya baskı makinesine  yazdırıyormuş gibi ayarlarınız. Bu ayarları, bir çizim şablonu gibi yerleşiminize “layout” uygularsınız. Yerleşimi “Layout” etkinleştirmek için, haritanız için bir yerleşim “layout” sekmesini görüntülersiniz.

(başlangıçta model alanı ve iki varsayılan yerleşim “layout” alanı içeren) haritanızın her görünüşü  harita sayfa setrinizdeki bir sayfa olarak kabul edilir. Yardımda “Help” sayfa setleri hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Yayınlanacak sayfaları  bir yazıcıya/baskı makinesine veya dosyaya yayınlanıp yayınlanmayacağını belirlemek için, Yayınla “Publish“ iletişim kutusunu kullanın.

Not: Bu alıştırma önceki alıştırmalarda oluşturduğunuz ve değiştirdiğiniz Harita1.dwg isimli haritayı kullanacaktır.

DWF’ye yayınlamak için:

 1. Haritanızı kaydedin.

Haritanızı kaydetmeden bastıramaz veya yayınlayamazsınız.

 1. Çıktı “Output“ sekmesi içerisinde > Baskı “Plot” panelinde > Bastır “Plot” [ ] komut düğmesine tıklayın.
 2. Bastır “Plot” iletişim kutusunda, bir Yazıcı/Baskı makinesi “Printer/Plotter” seçin.
 3. Yerleşime Uygula “Apply To Layout“ düğmesine bastıktan sonra İptal “Cancel” düğmesine tıklayın.

Yazıcı/Baskı makinesi “Printer/Plotter” ayarları, işi bir yazıcıya veya baskı makinesine göndermeden yayınlama işinize uygulanır.

 1. Şayet hali hazırda kağıt alanında değilseniz, şimdi Yerleşim2 “Layout2” sekmesine geçin.
 • Model ve Yerleşim “Layout” sekmeleri haritanızın hemen altında görüntülenmez, uygulama penceresinin altındaki durum alanına sağ tıklayın. Model ve Yerleşim Sekmelerini Göster “Display Model and Layout Tabs“ seçeneğini seçin.
 • Yerleşim2 “Layout2” sekmesine tıklayın.
 1. Uygulama Menüsü simgesini [ ]  tıklayın ve ardından Aç “Open” öğesi içerisinde > Yayımla “Publish” seçeneğini tıklayın.
 2. Yayımla “Publish” alt menüsünden bir seçenek seçmeyin. Uygulama menüsünde Yayımla ““Publish” kelimesini tıklayın.
 3. Yayımla “Publish” iletişim kutusunda, Yayınlanacak Sayfalar “Sheets To Publish“ listesinde, yalnızca istediğiniz sayfaların seçildiğinden emin olun.
 4. Örneğin, başka bir harita açıksa, o haritanın model ve yerleşim görünümleri listede görünür. Geçerli haritanın varsayılan yerleşim “layout” görünümü de görünür. (Yerleşim1 “Layout1” gibi) istenmeyen girişleri sağ tıklayın ve Sayfaları Kaldır “Remove Sheets” seçeneğini seçin.
 5. Şuna Yayımla “Publish To“ aşağı açılır listesinden, DWF seçeneğini seçin.
 6. (Yayımlama Seçenekleri Bilgisi “Publish Options Information“ kısmında) Yayınlama Seçenekleri “Publish Options “ düğmesini tıklayın. Açılan DWF Yaytımlama Seçenekleri “DWF Publish Options” iletişim kutusunda, Genel DWF Seçenekleri “General DWF Options” öğesi altında Katman Bilgisi “Layer Information” alanındaki açılır menüden Dahil et “Include” seçeneğini seçin.
 7. Bu ayar, haritanızdaki her katmanı DWF’deki ayrı bir katmana yayınlar. Tasarım İncelemesi esnasında, bu katmanların görünüşünü bağımsız olarak açıp kapatabilirsiniz.
 8. Yayınlama Seçenekleri “Publish Options“ iletişim kutusunu kapatmak için, OK düğmesine tıklayın.
 9. Yayımlama “Publish” iletişim kutusunda, (iletişim kutusunun altındaki) Yayımla “Publish“ düğmesine tıklayın.
 10. Yayımlanacak dosya için bir konum ve isimbelirleyin ve Seç “Select” düğmesine tıklayın.
 11. Şayet sayfa listesini kaydetmeniz istenirse, Hayır “No” seçeneğini seçin.
 12. İşin arka planda işlendiğini söyleyen bir mesaj görebilirsiniz. Mesajı kapatmak için, Kapat “Close” düğmesine basın.

Autodesk Design Review uygulaması tarafından ihtiyaç duyulan dosyalar belirttiğiniz dosyaya yayınlanır. İmlecinizi durum çubuğunda sağ alt köşede görüntülenen animasyonlu simgenin üzerinde tutarak yayınlama işleminin ilerlemesini izleyebilirsiniz.

Yayımlama işi tamamlandığında, pencerenin sağ alt köşesinde bir uyarı balonu belirir. Herhangi bir uyarı veya hatayı görüntülemek için, balondaki bağlantıya tıklayın. İşiniz bittiğinde pencereyi kapatın.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.