1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Ders-1 Alıştırma-3-Bir Tarama (İmaj) “Raster” İmajı (Resmi) Ekleme

Piksellerden oluşan fotoğraflar ve diğer imajlara tarama (imaj) “raster” imajlar (resimler), çizgilerden ve yaylardan oluşan imajlar (resimler) vektör imajlar (resimler) olarak isimlendirilmektedirler. Haritanızdaki nesnelerin arkasını görüntülemek için, havadan bir fotoğraf çekin. Bu tarama (imaj) “raster” görüntüdeki gerçek dünya öğeleri haritanızdaki geometriye göre sıralanacak ve izleyicinin görsel bir yönlendirme yapmasını kolaylaştıracaktır.

Not: Bu alıştırmada, önceki alıştırmalarda oluşturduğunuz ve değiştirdiğiniz Harita-1.dwg isimli harita dosyası kullanılacaktır.

Haritanıza bir tarama (imaj) raster” imajı (resmi) eklemek için:

 1. Şayet henüz yapmadıysanız, indirdiğiniz öğretici örnek dosyalarını yerel bir sürücüye kopyalayın.
 2. Harita-1.dwg isimli harita dosyasında, Görev Panosunun “Task Pane” Görüntü Yöneticisi “Display Manager” sekmesinde üst menüdeki Veri “Data” komut simgesine tıklayın ve açılan kısa yol menüsünden Veriye Bağlan “Connect to Data” seçeneğini seçin.
 3. Açılan Veri Bağlantısı “Data Connect” araç paletinde, Sağlayıcıya Göre Veri Bağlantıları “Data Connections By Provider “ listesinden, Tarama İmaj)ı veya Yüzey Bağlantısı Ekle “Add Raster Image Or Surface Connection” öğesini seçin.
 4. Paletin sağ tarafındaki Kaynak Dosya veya Klasör “Source File or Folder” metin kutusunun sağ tarafındaki klasör simgesini tıklayın.
 5. Örnek dosyaları kopyaladığınız klasöre gidin ve tarama (imaj) “raster” dosyalarını içeren JPEG 2000 isimli klasörü bulun (orijinal olarak JP2K olarak isimlendirilmiştir) ve seçin. Tamam düğmesine tıklayın.
 6. Klasörü veri kaynağı olarak eklemek için, Bağlan “Connect” düğmesine tıklayın.
 7. Haritaya Veri Ekle “Add Data To Map” kısmında, klasördeki tüm imajları (resimleri) seçmek için, en üstteki (JP2) isimli işaretleme kutusunu işaretleyin.
 8. Bu klasör, her biri Redding şehrinin küçük bir bölgesini kapsayan birden fazla JPEG 2000 dosyası içermektedir. Birden fazla öğe olduğundan ve hepsini istemeyebileceğiniz için, istediğiniz imajların (resimlerin) sol tarafındaki işaretleme kutularını işaretleyerek seçim yapabilirsiniz.

İmajlar (Resimler) için Koordinat Sistemini Ayarlama

İmajlar (Resimler) için Koordinat Sistemini ayarlamak için:

 1. Koordinat Sistemlerini Düzenle “Click Edit Coordinate Systems” düğmesine tıklayın. Global Koordinat Sistemi “Global Coordinate System“ iletişim kutusunda, Varsayılan “Default” etiketli satırdaki boş alana tıklayın ve Düzenle “Edit” düğmesine tıklayın.
 2. Kategori “Category“ filtresinden ABD, Kaliforniya “USA, California“ öğesini seçin.
 3. Arama “Search” kutusuna CA-I yazın.
 4. CA-I koordinat sistemini seçin ve Seç “Select” düğmesine tıklayın.
 5. Veri Bağlantı “Data Connect” paletine geri dönmek için, Mekansal İçeriği Düzenle “Edit Spatial Contexts“ iletişim kutusunda OK düğmesine tıklayın.

Artık tüm imajların (resimlerin) koordinat sistemi CA-I olarak gösterilecektir.

 1. Bir Tabaka Üzerinde “Into One Layer” işaretleme kutusunu işaretleyin. Böylece, tüm tarama imajlarını (resimlerini) Görüntü Yöneticisinde “Display Manager“ tek bir öğe olarak toplamış olursunuz.
 2. Bu tabakaya “layer bir isim girin. Örneğin ReddingRasterImages ismini verebilirsiniz.
 3. Haritaya Ekle “Add To Map” düğmesine tıklayın.

Sonuçları görmek için:

 1. Veri Bağlantı “Data Connect” paletini kapatın.

2. Görev Panosunun “Task Pane” Görüntü Yöneticisi “Display Manager“ sekmesinde, yeni tarama (imaj) “raster” tabakasını “layer” sağ tıklayın ve açılan kısa yol menüsünden En Genişe Yakınlaştır “Zoom To Extents“ seçeneğini seçin.

Bu öğreticiye devam etmek için, Alıştırma 4-Tarama (İmaj) “Raster” İmajını (Resmini) Diğer Varlıkların Arkasında Görüntületme alıştırmasına gidin.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.