1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Çubuklar ile AutoCAD ‘de Harika Eğriler Yaratma Öğreticisi

Çubuklar “Splines” matematiksel olarak tanımlanmış eğrilerdir. Çubuklar 3 boyutlu 3B “3D” Modelleme için önemli bir temel teşkil etmekle birlikte. aynı zamanda 2 boyutlu 2B “2D” çizimler için de faydalıdırlar.

Not: Çubuklar “Splines” AutoCAD 2011de önemli ölçüde güncellenip geliştirilmişlerdir.

Çubukları “Splines” yaratmak için 2 ana metot vardır:

  • Üstüne oturma Noktaları: “Fit Points:” Ön tanımlı olarak çubuğun “splines” üzerinde üstüne oturma noktalarını belirlersiniz.
  • Kontrol Noktaları: “Control Points:” Genellikle çubuğun “splines” üzerinde olmayan kontrol noktalarını belirlersiniz. Bunlar 3 boyutlu 3B “3D” BURBS yüzeylere temel teşkil etmesi bakımından için faydalıdırlar.

Aşağıda sizlere Üstüne oturma Noktaları “Fit Points” metodunun veri istemlerini (uyarılarını) anlatacağım:

SPLINE komutunu çalıştırın. Komut satırında hangi metodun geçerli (aktif) olduğu listelenecektir.

Şöyle ki:

Geçerli (Aktif) ayarlar: “Current settings:” Metot “Method=” Üstüne oturt “Fit”   Düğümler “Knots”= Kiriş “Chord”

veya şu şekilde:

Geçerli (Aktif) ayarlar: “Current settings:” Metot “Method=” Üstüne oturt “Fit”   Düğümler “Knots”= Kiriş “Chord”
Birinci noktayı belirleyin veya [Metot/Düğümler/Nesne]: “Specify first point or [Method/Knots/Object]:” _M
Çubuk yaratma metodunu girin  [Üstüne oturt/KK(Kontrol Kesişimleri] < Üstüne oturt >: “Enter spline creation method [Fit/CV (Control Vertex] <Fit>: _FIT
Geçerli (Aktif) ayarlar: “Current settings:” Metot “Method=” Üstüne oturt “Fit”   Düğümler “Knots”= Kiriş “Chord”

  1. Birinci noktayı belirleyin veya [Metot/Güğümler/Nesne]: “Specify first point or [Method/Knots/Object]:” veri istemi (uyarısı) geldiğinde, çubuk için birinci noktayı belirleyin.
  2. Sonraki noktayı girin veya [Başlangıç Teğetliği/Tolerans]: “Enter next point or [start Tangency/toLerance]:” veri istemi (uyarısı) geldiğinde, sonraki noktayı belirleyin. Çubuğun başlangıcının yönünü belirlemek için, Başlangıç Teğetliği “Start Tangency” seçeneğini kullanabilirsiniz. Bunu çubuğun başlangıç noktasının noktasını tıklayarak yaparsınız.
  3. Sonraki noktayı girin veya [Bitiş Teğetliği/Tolerans/Geri al]: “Enter next point or [end Tangency/toLerance/Undo]:” veri istemi (uyarısı) geldiğinde, sonraki noktayı belirleyin veya kapalı bir çubuk yaratmak için, Kapat “Close” seçeneğini kullanın. 3. ve sonraki veri istemi (uyarı) geldiğinde, çubuğun sonunun yönünü belirlemek için, benzer şekilde Bitiş Teğetliği “End Tangency” seçeneğini kullanabilirsiniz. Tolerans “ToLerance” seçeneği size çubuğa tanımlamış olduğunuz üstüne oturma noktalarından tam olarak birim olarak ne kadar kaçık olabileceğini tanımlayan bir genişlik verme olanağı sağlar. Ön tanımlı değer olan sıfır (0), çubuğu tam olarak üstüne oturma noktalarının üzerine yerleştirir.
  4. Çubuğunuz tamamlanana kadar noktaları belirlemeye devam edin.
  5. SPLINE komutunu bitirmek için, Enter tuşuna basın.

Sekil-1

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

Revitte Perspektif 3B “3D” Görünüş Oluşturma

Revit’te Perspektif “Perspective“ seçeneği, bir 3 boyutlu 3B “3D” görünüşün ortografik yerine perspektif olarak görüntülenip …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.