1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Çok Fonksiyonlu Tutamaç “Grip” Menüsünün Nasıl Çalışacağını Ayarlama

Çok fonksiyonlu tutamaçlar “grips” AutoCAD 2012’den bu yana mevcutlar ve size bir tutamacın “grip” üzerine gelip beklediğiniz veya seçili tutamacı “grip” sağ tıkladığınız zaman, bir seçenekler kısa yol menüsü sunuyorlar. Aşağıdaki şekilde bir sürekli çizginin “polyline” kırılma noktalarından bir tanesi için, çok fonksiyonlu tutamaç “grip” menüsünü görüyorsunuz.

Ön tanımlı olarak, menü üzerindeki seçenekler arasında geçiş yapmak için, Ctrl tuşuna tekrar tekrar basabilirsiniz. Örneğin, aşağıdaki şekilde, şayet kırmızı renk ile vurgulanmış olan tutamacı “grip” tıklayarak seçerseniz ve Ctrl tuşuna iki kez basarsanız, Kırılma noktasını Kaldır “Remove Vertex” seçeneğine geçiş yaparsınız ve kaldırmak istediğiniz kırılma noktasını tıklayarak seçmenizi isteyen bir uyarı alırsınız.

Sekil-1

Ctrl tuşuna basarak seçenekler arasında geçiş esnasında seçenekler penceresi görülmediği ve hangi seçeneğe geldiğiniz tam olarak bilinemediği için, ben bu Ctrl tuşu metodunu biraz kafa karıştırıcı buluyorum. Ayrıca Ctrl tuşuna  bastığınız esnada seçenekler penceresi çok kısa süreliğine görünüyor ve uyarıları tam olarak okuyabilmeniz için yeterli zamsnda olmuyor. Siz hangi yöntemi kullanıyorsunuz?

Bu menüyü eğlenceli buldunuz mu?

Şayet imleci bir tutamacın üzerine getirip biraz beklerseniz, menü otomatik olarak açılacaktır. Bunu GRIPMULTIFUNCTIONAL sistem değişkenini kullanarak kapalı duruma getirebilirsiniz. Bu ayar Windows kayır defterine işlendiği için, kaydettiğiniz son ayar açacağınız tüm çizimlerde geçerli olacaktır.

GRIPMULTIFUNCTIONAL sistem değişkeninin alabileceği değerler ve anlamları aşağıdadır:

0:  Çok fonksiyonlu tutamaç “grip” seçenekleri kullanılamaz.  available. Bu değer menüden tamamen kurtulmanızı sağlar.
1:  Ctrl tuşuna arka arkaya basarak çok fonksiyonlu tutamaç “grip” seçeneklerine ulaşabilirsiniz  (Ctrl ile-geçiş yapma). Bu değer menüyü kaldırmakla beraber; menünün seçenekleri arasında geçiş yapmak için, hala Ctrl tuşuna arka arkaya basabilirsiniz. Yukarıda da bahsettiğim üzere, ben bu seçeneğin kullanımını çok zor buluyorum.
2: Bir tutamacın “grip” üzerine gelip beklediğiniz zaman görüntülenen tutamaç menüsünü kullanarak çok fonksiyonlu tutamacın “grip” seçeneklerine ulaşabilirsiniz. Şayet Ctrl tuşu ile-geçiş yapma seçeneğini kullanmıyorsanız, bu seçenek aslında 3. maddede anlattığum seçenek ile aynıdır.
3 Çok fonksiyonlu tutamacın “grip” seçeneklerine hem  Ctrl tuşu ile-geçiş yaparak hem de tutamaç “grip” menüsünü kullanarak ulaşabilirsiniz. with both Ctrl-cycling and the grip menu. Bu ön tanımlı ayardır.

Siz GRIPMULTIFUNCTIONAL sistem değişkeni ayarını değiştirdiniz mi? Hangi değeri kullanıyorsunuz?

Lütfen yorumlarınızı bırakınız!

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.