1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Çiziminizin Ölçekli PDF’ini Yaratma

Çizimi bir PDF dosyasına dışa aktarmanın “export” birçok yolu vardır–ki, makalenin sonunda sizi diğer ilgili ip uçlarına götürecek bağlantıları da verdim. Fakat, bu yollardan bir çoğu ölçeklendirme baskı işlemine bağlı olmadığı için, size ölçeğinizi “scale” belirleme olanağı sunmamaktadır.

Bunun yerine, çiziminizi bir PDF dosyası yaratacak olan bir PC3 dosyasına yazdırabilirsiniz. Bu yöntem size ölçeğinizi belirleyebilme olanağı sağlayacaktır.

Aşağıdaki adımları takip edin:

 1. Görüntü Bakışınızı “Viewport” istediğiniz ölçeğe ayarlayın.
 2. Görüntü Bakışınının “Viewport” yerleşim “layout” sekmesindeyken, Çıktı “Output” sekmesi içerisinde> Bastır “Plot” komut düğmesini seçin.
 3. Bastır “Plot” iletişim kutusunda, Yazıcı/Baskı Makinesi “Printer/Plotter” aşağı açılır listesinden, DWG To PDF.pc3 seçeneğini seçin.
 4. Kağıt Ebatı “Paper Size” aşağı açılır listesinden, istediğiniz kağıt ebatını seçin.
 5. Şayet isterseniz, diğer ayarları da isteğinize göre ayarlayın.
 6. OK düğmesine tıklayın.
 7. AutoCAD PDF dosyasın adını ve kayıt yerini belirleyeceğiniz yer olan Baskı Dosyasını Araştır “Browse for Plot File” iletişim kutusunu açacaktır.
 8. PDF dosyasının kayıt yerini ve adını belirleyerek Kaydet “Save” düğmesine tıklayın.

Sekil-1

AutoCAD çiziminizi bastırma işlemini başlatacak ve ekranınızın sağ alt köşesinde Baskı Uyarıları “Plot Notification” balonunu göreceksiniz. Aşağıdaki şekilde gördüğünüz Bastırma ve Yayımlama Detayları “Plot and Publish Details” penceresini görüntületmek için, balondaki bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Sekil-2

Yerleşim “Layout Ayarınızı Kaydetme

Aşağıdaki ayarları kullanarak baskı ayarı “plot setup” yaratabilirsiniz. Daha sonra,  bu baskı ayarını “plot setup” çiziminizi bir PDF dosyası olarak yazdırmak istediğinizde istediğiniz yerleşime “layout” uygulayabilirsiniz. Aşağıdaki adımları takip edin:

 1. Yerleşim “Layout” sekmesine sağ tıklayın ve Sayfa Ayar Yöneticisi “Page Setup Manager” seçeneğini seçin.
 2. Yeni “New” düğmesine tıklayın, yeni sayfa yapınıza “page setup” bir isim verin ve OK düğmesine tıklayın.
 3. Sayfa Ayar Yöneticisi “Page Setup Manager” iletişim kutusunda, ayarlarınızı Bastır “Plot” iletişim kutusunda olmasını istediğiniz gibi belirleyin.
 4. OK düğmesine tıklayın.
 5. Çiziminizi bastırmaya “plot” hazır olduğunuz zaman, Bastır “Plot” iletişim kutusunu açın. Baskı Ayar “Plot Setup” aşağı açılır listesinden, yaratmış olduğunuz baskı ayarını “plot setup” seçin.

PDF dosyaları yaratma hakkında daha detaylı bilgiler için, daha önce yayınlamış olduğum makalelerimi de inceleyebilirsiniz:

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.