1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Çiziminizi TrueView Programı ile DWG R14 Çizimine Dönüştürme

Şayet eski sürüm bir AutoCAD kullanıyor ve yeni sürümde yaratılmış bir çizim dosyasını açmak istiyorsanız, TrueView programını kullanabilirsiniz. Ayrıca bu programı AutoCAD R2014 sürümünden R2010 sürümüne toplu olarak dönüştürmek için de kullanabilirsiniz.

Şayet henüz TrueView programına sahip değilseniz, ücretsiz olarak http://autodesk.com/trueview adresinden indirebilirsiniz.

Bu konu ile ilgili AutoCAD 2014 dosyalarını AutoCAD R14 dosyalarına dönüştürebilir miyiz? sorusunu aldım.

 

Cevap: Evet dönüştürebilirsiniz. Günümüzde çok fazla kişi AutoCAD R14 sürümünü kullanmasa da, hala kullanan kişiler var.

TrueView programında ön tanımlı olarak AutoCAD R14 sürümüne dönüştürme seçeneğini göremezsiniz. Fakat bunu yapmak için, Dönüştürme Ayarları… “Conversion Setups…” düğmesine tıklayarak bir dönüştürme ayarı yaratabilirsiniz.

Sekil-01

TrueView programını bilgisayarınıza kurup; programı açtıktan sonra, DWG Dönüştür “DWG Convert” seçeneğini aktifleştirin.

Dönüştürme Ayarları… “Conversion Setups…” düğmesine tıklayın ve yeni açılan pencerenin sağ tarafındaki Yeni “New” düğmesine tıklayın. Yeni ayar için uygun bir isim verin.

Sekil-02

Devam “Continue” düğmesine tıklayın. Ayar seçeneklerinizi Dönüştürme Ayarını Düzenle “Modify Conversion Setup” penceresinde göreceksiniz. Gerekli ayarlamaları yapın. Dosya Biçimlendirmesi “File Format” seçeneğini AAutoCAD R14/LT98/LT97 çizim biçimlendirmesine “format” değiştirmeyi unutmayın.

Sekil-03

OK düğmesine tıklayın.

Artık yeni dönüştürme ayarı listeye eklenecektir.

Sekil-04

Peki R13 veya daha eski DWG sürümlerini dönüştürmek için ne yapacağız? Bunlar listede yoklar.

Yani dönüştürme işlemi için, TrueView programını kullanamayacaksınız.

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.