1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Çizimi Ön İzleme Yapmak için bir Çizim Resmi Yaratma

Dosya Seç “Select File“ iletişim kutusunda dosya seçeceğiniz zaman, küçük ön izleme resmi görüntülenmeyen eski AutoCAD çizimlerine sahip misiniz?

 Sekil-1

Çizim son olarak AutoCAD ‘in 2010 sürümünde güncellendiğini söylese bile, çok daha önceki bir sürümle yaratılmıştır. Muhtemelen en azından 15 yıllıktır.

 

Çizimin bir ön izleme resmi kaydedip kaydetmeyeceğini belirleyen sistem değişkeni THUMBSAVE dir. Bu sistem değişkeni daha önceki RASTERSAVE sistem değişkeninin yerine gelmiştir. THUMBSAVE sistem değişkeninin ön tanımlı değeri olan 1, küçük ön izleme resmi kaydeder; fakat daha eski çizimler bu küçük ön izleme resmine sahip olmayabilirler.

Aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi  AutoCAD ‘in uygulama düğmesine (ekranın sol üst köşesindeki A harfi şeklindeki düğme) tıkladığınız zaman, aynı problemi önceki çizimler “recent drawings” listesinde de görürsünüz.

Sekil-2

 Bir Ön izleme Küçük Resmi Nasıl Kaydedilir

Hem Dosya Seç “Select File“ iletişim kutusunda hem de önceki çizimler “recent drawings” listesinde bir ön izleme küçük resmine sahip olmak için, aşağıdaki adımları takip edin:

  1. Komut satırına options yazarak Enter tuşuna basın. Seçenekler “Options” iletişim kutusunda, Aç & Kaydet “ Open & Save” sekmesine tıklayın ve daha sonra Ön izleme Küçük Resmi Ayarları “Thumbnail Preview Settings” düğmesine tıklayın. Yeni açılan Ön izleme Küçük Resmi Ayarları “Thumbnail Preview Settings” iletişim kutusunda en üstteki işaretleme kutusunun işaretli olduğuna emin olun. Bu işaretleme kutusunun altındaki iki seçim düğmesinden bir tanesini kullanabilirsiniz. Birinci seçim düğmesi son çizimin kaydedildiği zamanki ekran görüntüsünü küçük resim olarak kullanırken; ikinci seçim düğmesi ön tanımlı olan önceden ayarlanmış Ev “Home”  görüntüsünü küçük resim olarak kullanır. Ayrıca bu iletişim kutusunda sayfa setleri ve görüntü için ayarları da belirleyebilir ve piksel ebatını da kontrol edebilirsiniz. Yüksel piksel ebatı belirlemek küçük resmin daha net görünmesini sağlar. Çiziminize geri dönmek için, iki kez OK düğmesine tıklayın.

Sekil-3

  1. Çizimi kaydedin ve kapatın.
  2. Şimdi, AutoCAD uygulama düğmesine tıklayın ve daha sonra Aç “Open” düğmesine tıklayın ve çizimi seçin. Artık Ön izleme “Preview” kutusunda bir ön izleme resmi göreceksiniz.Dosya Seç “Select File” iletişim kutusunda ön izlemeleri göstermeyi seçmeniz gerektiğini unutmayın.İletişim kutusunun sağ üst köşesindeGörüntüler “Views” düğmesini seçin ve daha son ra açılan aşağı açılır listeden Küçük resimler “Thumbnails” seçeneğini seçin.

Sekil-4

Bu çok daha faydalı olacaktır!

  1. Fakat Önceki Çizimler “Recent Drawings“ listesinde ön izlemeyi görmek için, AutoCAD’i kapatmanız ve tekrar açmanız gerekecektir. AutoCAD açıldığında uygulama düğmesine (sol üst köşedeki A şeklindeki düğme) tıkladığınız zaman, ön izleme küçük resimlerini göreceksiniz.

Sekil-5

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

Revitte 3 boyutlu 3B “3D” Görünüşlerde Kotlarla Çalışma

Revit’te perspektif veya ortografik görünüşte çalışırken kotları görüntüleyip; değiştirebilirsiniz. Video: 3D Görünümlerde Düzeylerle Çalışma (İngilizce) …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.