1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Çizime Yeni bir Yerleşim “Layout” Ekleme

Yerleşimler “Layouts ve Görüntü Bakışları “viewports” uzunca bir süredir bizlerle birlikteler. Görüntü Bakışları “Viewports” bugünkü yaygın kullanımlarından farklı olsa bile, AutoCAD Sürüm 12 (1992) ile birlikte bizlere sunulmuşlardı. Yerleşimler “Layouts” ise, AutoCAD Sürüm 2000 (1999) ile birlikte bizlere sunuldular. Yani kısacası bunlar (Görüntü Bakışları “Viewports” ve yerleşimler “layouts”) AutoCAD için yeni özellikler değiller. Buna rağmen; gerek öğrenciler tarafından gerekse, iş dünyasında mimarlar, mühendisler ve teknik ressamlar tarafından henüz Kağıt alanının “Paper space” gücü tam olarak kavranmış değil ve yeteri kadar kullanılmamakta.

İşte bu sebeplerden dolayı, bu makalemde sizlere kendi yeni yerleşiminizi “layout” nasıl yaratacağınızı anlatacağım.

 Sekil-1

Öncelikle – şayet yukarıdaki şekilde gördüğünüz gibi ön tanımlı yerleşim “layout” sekmelerini göremiyorsanız, bu sekmeleri açık duruma getirmelisiniz. Seçenekler “Options” iletişim kutusunu açmak için komut satırına OPTIONS veya OP yazın ve Enter tuşuna basın). Seçenekler “Options” iletişim kutusunda Görüntüleme “Display” sekmesine tıkladıktan sonra aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi Yerleşim ve Model sekmelerini Görüntület “Display Layout and Model tabs” seçeneğinin yanındaki işaretleme kutucuğunu işaretleyin ve OK düğmesine tıklayın.

Sekil-2

Yerleşim “Layout” yaratmanın ek kolay yolu ayarlarına alışkın olduğunuz shirbazı kullanmaktır. Bazı kullanıcılar AutoCAD’de sihirbazların gereksiz ve faydasız olduklarını düşünseler de, sihirbazlar aslında çok faydalıdırlar.

Sihirbazın tüm adımlarını tamamlayıp yeni yerleşiminizi “layout” yarattıktan sonra, bir daha sihirbazı kullanmaya gerek olmadan yaratmış olduğunuz yerleşimi “layout” kopyalayarak tekrar tekrar yeni yerleşimler “layouts” yaratabilirsiniz.

Sihirbazı başlatmak için,: komut satırına LAYOUTWIZARD yazıp Enter tuşuna basın. 8 aşamalı sihirbaz görüntülendiği zaman, sihirbaz iletişim kutusunun en altında düzeltmeler yapmanıza olanak sağlayacak olan Geri “Back” düğmesini de göreceksiniz. Yerleşiminizi “Layout” yaratırken şayet önceki adımlarda değişiklikler yapma gerekliliği duyarsanız, bu Geri “Back” düğmesini kullanabilirsiniz.

Şayet  MENÜ ÇUBUĞUNU“MENUBAR” kullanıyorsanız, sihirnazı başlatmak için, aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi Yerleştir “Insert” sekmesi altında > Yerleşim “Layout” açılır seçeneği içerisindeki > Yerleşim Yaratma Sihirbazı “Create Layout Wizard” komut seçeneğini tıklayın.

Sekil-3

Adım 1: yeni yerleşim “layout” sekmenize isim vermektir. Ön tanımlı olarak, AutoCAD size 2 adet yerleşim ve bu yerleşimlere genel adlar vermektedir.

Adım 2: bu yerleşimi “layout” bastıracağınız zaman, kullanmayı planladığınız yazıcının/baskı makinesinin atanmasıdır. Şayet kullanmayı planladığınız yazıcı/baskı makinesi o an bağlı değilse veya o an ofisinizde değilseniz, Yok “None” seçeneğini kullanın. Bu şekilde olası tüm kağıt ebatları kullanımınıza sunulacaktır. Aksi durumda ise, sadece seçtiğiniz yazıcıya/baskı makinesine uygun kağıt ebatları kullanımınıza sunulur.

Sekil-4

Adım 3: baskı alacağınız kağıt ebatını seçmektir. Bir çok olsalığınız olduğu için, doğru kağıt ebatını seçmek çiziminizin okunabilir şekilde bastırılması için önemlidir. Şayet mimari çizimler yapıyorsanız, listeden “ARCH” ön isimli kağıt ebatlarından uygun olanı seçmeye ve büyük boyut seçmemeye dikkat edin.

Sekil-5

Adım 4: kağıdın duruşunu ayarlamaktır. Bu adım da Yatay “Landscape” veya Dikey “Portrait” seçeneklerinden bir tanesini belirlersiniz.Teknik çizimler genelde dikey “portrait” duruşlu olmayacakları için, şayet halihazırda seçili değilse, yatay “landscape” duruşunu seçin.

Adım 5: yerleşiminize bir antet öbeği “title-block” atamaktır. Şayet kullanmak istediğiniz kendi özel antet öbeğiniz “title-block” varsa ve bu listede görünmüyorsa, kendi antet öbeğinizi “title-block” daha sonra öbek “block” olarak yerleşiminize “layout” yerleştirmek için, Yok “None” seçeneğini seçin. Bu makalede ben AutoCAD’in bizlere sunmuş olduğu genel antet öbeklerinden “title-block” bir tanesini kullanacağım.

Sekil-7

Adım 6: Modelinize hangi Görüntü Bakışından “Viewport” bakacağınızı ayarladığınız yerdir. Dürüst olmak gerekirse, işin bu kısmı bazen gerçekten tam bir baş belası olabilmektedir. Bu yüzden ben bu kısmın ayarları ile çok fazla oynamam. Ne mi yapıyorum? Görüntü Bakışını “Viewport” daha sonra ayarlıyorum. Bununla birlikte, şayet isterseniz, Görüntü Bakışı “Viewport” sayısını belirleyebilir hatta; bu Görüntü Bakışlarının “Viewport” ölçeklerini de ayarlayabilirsiniz.

Sekil-8

Adım 7: Konum Tıklama (Yer Seçme) yeridir. Sizi geçici olarak yeni yerleşiminizin “layout” içerisine koyar. Bunu yapmak için, (aynen bir dikdörtgen çizer gibi) yeni Görüntü Bakışınız “Viewport” olacak 2 noktayı tıklayarak seçin. 2. Nokta tıklayarak seçildikten sonra, sihirbaza geri dönersiniz. Şayet Konum Seç  “Select Location” düğmesine tıklamazsanız, Görüntü Bakışını “Viewport” sizin için yerleştirecektir ve daha sonra siz bu Görüntü Bakışını “Viewport” ayarlama  ihtiyacı duyarsınız.

 Sekil-9

 YERLEŞİMİ “LAYOUT” Kopyalama – Yerleşimin “layout” ayarlarını idtediğiniz şekilde yaptıktan sonra, o yerleşimde “layout” ayarları kopyalamak istersiniz. Ayarlarını kopyalamak istediğiniz yerleşim “layout” sekmesine sağ tıklayın ve açılan kısa yol menüsünden Taşı veya Kopyala… “Move or Copy…” seçeneğini seçin.

Sekil-10

 Yerleşimi kopyalamak için, Taşı veya Kopyala “Move or Copy” iletişim kutusunda Create a copy “Kopyasını yarat” işaretleme kutucuğunun işaretli olduğuna emin olun. Şayet bu kutucuğu işaretlemezseniz, yerleşimi “layout” sadece taşırsınız. Bu iletişim kutusunda, yeni yerleşim “layout” sekmesinin yerleşim “layout” sekmeleri içerisindeki yerini de belirleyebilirsiniz.

Sekil-11

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.