1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Çizimdeki Yatay veya Düşey Tüm Çizgileri Seçme

Şayet AutoCAD çiziminiz içerisindeki tüm yatay veya düşey çizgileri seçmeniz gerekirse, bu iş çok sıkıcı ve zaman alıcı olacaktır. Hele çiziminiz çok karmaşık ve büyükse, işin içinden çıkmak saatler alacaktır. Fakat şayet  QSELECT komutunu kullanmayı biliyorsanız, bu iş oldukça basit hale gelecektir.

Evet, şimdi bir örnek üzerinde çizimimizdeki tüm düşey çizgileri nasıl seçeceğimizi anlatalım: İşimiz oldukça kolay. Bir çizginin düşey olması demek, çizginin her noktasında X koordinatı değerinin aynı olması demektir. Bu durum yatay çizgiler içinse, çizginin her noktasında Y koordinatı değerinin aynı olması anlamına gelecektir.

Komut satırına QSELECT yazıp Enter tuşuna basarak komutu çalıştırın ve aşağıdaki şekilde görülen açılan Hızlı Seçme “Quick Select” iletişim kutusunda,Nesne tipi: “Object type:” aşağı açılır listesinden nesne tipini Çizgi “Line” olarak değiştirin. Özellikler “Properties” listesinde çizginin özelliğini (düşey çizgiler için) X DeğişimiDelta X” (yatay çizgiler için) Y DeğişimiDelta Y” olarak seçin ve İşlemci “Operator” kısmını Eşit “Equal” olarak ayarladıktan sonra Değer “Value” kısmına 0 (sıfır) girin ve OK düğmesine tıklayın.

Sekil-01

OK düğmesine tıkladıktan sonra seçiminize göre çiziminizdeki tüm düşey veya yatay çizgilerin seçildiğini görürsünüz.

 

Hatırlatma: Seçimi daha da filtreleyebilirsiniz. Örneğin, belirli bir tabaka “layer” üzerindeki düşey çizgileri veya belirli bir uzunluğa sahip kırmızı yatay çizgileri seçebilirsiniz. QSELECT komutu hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Siz QSELECT komutunun daha farklı kullanımını biliyor musunuz? Şayet biliyorsanız, lütfen yorum kısmına yazarak bizlerle paylaşın!

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.