1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Çizim Şablonları “Template” için Ayarları ve Elemanları Bulma

Bu makale ile AutoCAD ile daha verimli çalışma serisine başlıyoruz. Serinin bu ilk makalesinde sizlere AutoCAD’de şablon “template” dosyalarını ve inceliklerini anlatacağım.

Şablonlar “Template” birçok uygulamada önemlidirler. Sadece AAutoCAD’de değil, diğer CAD programlarında da kullanıcıların şablon “template” kullandıklarını görürüz. Ayrıca Excel gibi çalışma sayfaları ve Word gibi kelime işlem programlarında da birçok şablon bulunmaktadır.

Şablon “Template” Nedir?

Haydi şimdi bu Microsoft Office şablonlarını “templates” inceleyerek işe başlayalım. Birçok doküman şablonu bulunmaktadır. Bir tanesini indirin ve kullanmayı deneyin.

Aşağıdaki şekilde örnek olarak, birçok broşür şablonu “template” görüyorsunuz. Bu şablonlarda yerleşim, yazı karakter yüzleri “font” tipleri, renkler önceden ayarlanmış durumdadırlar. Tek yapmanız gereken başlığı ve yazıları değiştirmek olacaktır; böylece harika bir broşüre sahip olursunuz.

sekil-01

AutoCAD şablonları “template” da benzer mantıkla çalışmaktadırlar.

Şablon “Template” Niçin Kullanılır?

Şablonları “Template” kullanma nedenleri çok açıktır:

1.     Daha hızlıdır

En önemli neden şablonların “template” çok hızlı olmalarıdır. En baştan bir çizim dosyası yaratmak zorunda olduğunuzu düşünün. Çizmeye başlamadan önce, yapılması bereken çok iş (ayar) vardır. Tabakaları “Layer” eklemeniz ve bu tabakaların “layer” ayarlarını yapmanız; stilleri “style” yaratmanız gerekecek; çizimi ayarlamakiçin en azında 10 dakika harcamanız gerekecektir.

2.     Çizimleri standartlara uygun olmasına yardımcı olur

Bir sonraki önemli neden şablonların “template” standartları sağlamasıdır.

Her yeniçizime başladığınızda tabakaları “layer” yeniden yaratmak zorunda olduğunuzu bir düşünsenize. Her bir çizimde farklı tabaka “layer” ismini ve özelliklerini kullanma olasılığınız çok yüksektir. Pencereleriniz için bugün A-Pencere, yarın yeni bir çizime başladığınız zaman, belki de A-PNCR ismini verirsiniz. Bir sonraki gün ise, A-pencereler tabakasını yaratırsınız.

Her AutoCAD kullanıcısı farklı tabaka “layer” isimleri kullanabilir. Şayet şirketinizde 20 AutoCAD kullanıcısı varsa, her bir kullanıcının kendine özgü ayarları olabilir.

Birçok proje sahibi (işveren) çizimleri AutoCAD üzerinde incelemek yerine basılı olarak kağıt üzerinde incelediği için farklı tabaka “layer” isimlendirmesi kabul edilebilir olsa da, farklı yazı karakter yüzleri “font” tipleri ve ebatları kullanımı önemlidir ve kabul edilemez.

Proje yönetimi eğitimi verdiğim bir firmada proje sahibi (işveren) bana aşağıdaki soruyu sormuştu:

Bir proje firmasından gelen çizimler nasıl farklı görünürler? Bu çizimleri gerçekten onlaar mı yarattılar acaba?

Şimdi Aşağıdakileri Düşünün

Kendi şablonunuzu “template” yaratmadan önce, tipik olarak yarattığınız çizimleri analiz edin ve en geniş anlamda ihtiyacınız olabilecek tabaka “layer” isimlerini, yazı karakter “font” tiplerini, ebatlarını ve stilleri belirleyin.

Şayet kendi çizim şanlonlarınızı hiç yaratmadıysanız:

  1. Standart olarak düşünebileceğiniz çizimlere sahip misiniz?
  2. Birden fazla tip çizime sahip olduğunuzu düşünüyor musunuz? Tek bir şablon “template” sizin için yeterli olur mu? Birden fazla tip değişik şablona “template” ihtiyaç duyar mısınız?
  3. Şablonlarınızda “Template” istediğiniz ayarlar ve çizim elemanları nelerdir? yeni çizim yarat “create new drawing” düğmesine tıkladığınız zaman, yeni çiziminizde nelerin hazır olmasını istersiniz?
  4. Şayet iyi şablonlara “template” sahip olursanız, ne kadar zaman kazanacağınızı düşünüyorsunuz?

Şayet halihazırda kendi çizim şanlonlarınıza sahipseniz:

  1. Şablonlarınızın “Template” tüm ihtiyaçlarınızı karşılıyor mu? Hala şablonlarınıza “template” eklemeniz gereken başka şeyler var mı?
  2. Şirketinizde tek bir genel şablon “template” mu kullanıyorsunuz yoksa çeşitli çizimler için farklı şablonlar “template” mı var?
  3. Şablonları kullanmak suretiyle her bir çizimi yaratırken ne kadar zaman kazandığınızı düşünüyorsunuz?

Yukarıdaki soruları soruş amacım; şablonlar “template” hakkında sizleri tartışma ortamına sokarak ihtiyacınız olan ileri seviye konuları anlamak ve o kunularda sizlere çözümler sunmaktır. Şayet bu makalem size elektronik posta yoluyla ulaştı ve posta üzerinde okuyorsanız, yorumlarınızı elektronik postayı yanıtlayarak “reply” yapmayıp; siteyi ziyaret ederek makalenin alt kısmındaki yorum kutusuna yorumlarınızı yazın.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.