1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Çizim Özelliklerini Belirleyerek Çizimleri Bulma

Sekil-01

Şayet çok fazla sayıda çizim dosyanız varsa ve istediğiniz çizimi bulmak için kolay bir yol istiyorsanız, çizimlerinize Windows Araştırıcıda “Windows Explorer” arama yapmak için kullanabileceğiniz özellikler verebilirsiniz. Hatta özel özellikler de yaratabilirsiniz. Bu özellikler için Tasarım Merkezinde “Design Center” ve İçerik Araştırıcısında “Content Explorer” arama yaptırabilirsiniz. Fakat ben bunu bir türlü başaramadım. Tabi ki, çizimlerinizi isme göre aratabilirsiniz; fakat ya çizimin ismini, son değiştirilme tarihini bilmiyorsanız, ne yapacaksınız? Çizim dosyasının özellikleri size yardımcı olabilir.

Çizim Özelliklerini Yaratma

Sekil-02

Çizim özelliklerini “Drawing properties” belirlemek için, Uygulama Düğmesi (AutoCAD programında sol üst köşedeki A harfi şeklindeki düğme) içerisinde Çizim Yardımcıları “Drawing Utilities” seçeneğinin altında, Çizim Özellikleri “Drawing Properties” komut düğmesini seçin. Bu işlem yukarıdaki şekilde görünen Çizim Özellikleri “Drawing Properties” iletişim kutusunu açacaktır. Bu iletişim kutusu 4 sekmeye sahiptir:

  • Genel: “General:” Bu sekme sadece bilgi içindir. Buraya özellikler ekleyemezsiniz.
  • Özet: “Summary:” Bu sekmede, çiziminiz için, bir başlık, Lets you specify a title, konu “subject” yazar “author” bilgilerini ve çeşitli anahtar kelimeleri ekleyebilirsiniz. Anahtar kelimeler arasına virgül koyarak birden fazla anahtar kelime girebilirsiniz. Ayrıca çiziminiz için açıklamalar da ekleyebilir ve internet bağlantısı da belirtebilirsiniz.
  • İstatistikler: “Statistics:” Bu sekme de sadece bilgi amaçlı olup; çizimin ilk ne zaman yaratıldığını, en son ne zaman değiştirildiğini, son kimin tarafından kaydedildiğini, (şayet varsa) revizyon numarasını ve çizim üzerinde toplam çalışma zamanını söyler.
  • Özel: “Custom:” Çiziminize özel özellikler ekleyebileceğiniz yerdir. Özel özellik eklemek için, sağ taraftaki Ekle “Add” düğmesine tıklayın. Özel özelliğinize bir isim “name” ve değer “value” yazın ve OK düğmesine tıklayın.

Tabi ki, çiziminize eklediğiniz bu özel özellikleri çiziminizi bulmada yardımcı olarak kullanmak istersiniz. Çiziminize işveren “clients”, disiplin “discipline” (mimari veya mekanik gibi) ve jeografik konum “geographical location” gibi özel özellikler ekleyebilirsiniz.

Özelliklerine Göre Çizim Arama

Bir çizimi özelliklerine göre arayıp bulmak için, Windows Araştırıcıyı “Windows Explorer” açın. Sonrasında aşağıdaki adımları takip edin:

  • Sol taraftaki panoda, arama yapmak istediğiniz yeri tıklayın. Bu yer bir sürücü veya bir klasör olabilir.
  • Sağ üst taraftaki Araştır “Search” metin kutusuna bir arama terimi yazın. Aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere ben “chapter” kelimesini arattım.
  • Üst taraftaki şeritte bulunan Gelişmiş Seçenekler “Advanced Options” aşağı açılır listesini tıklayın ve Dosya İçerikleri “File Contents” seçeneğini işaretleyin.

Hoop, aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere “chapter” özel özelliğine sahip çizim bulundu.

Sekil-03

Niçin İçerik Araştırıcısı “Content Explorer” veya Tasarım Merkezi “Design Center” değil?

İçerik Araştırıcısında “Content Explorer” ve Tasarım Merkezinde “Design Center” araştırma yapmayı da denedim; fakat sonuç boş olarak döndü.

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.