1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Çizim Özelliklerini Belirleyerek Çizimleri Bulma

Şayet çok sayıda AutoCAD çiziminiz varsa ve bunları bulmak için daha kolay bir yöntem istiyorsanız, Windows Gezginini kullanarak arayabileceğiniz özellikler ayarlayabilirsiniz. Özel özellikler bile oluşturabilir ve bu özellikleri Tasarım Merkezi “Design Center” ve İçerik Araştırıcısında “Content Explorer” araştırtabilirsiniz. Ancak her ikisi de benim için işe yaramadı. Tabii ki çizimleri adlarına göre arayabilirsiniz; ancak ne ismini ne de son değiştirilme tarihini bilmiyorsanız ne olacak? Bu durumda size çizim özellikleri yardımcı olabilir.

Çizimin Özelliklerini Yaratma

Çizim özelliklerini belirlemek için Uygulama Düğmesi (Kırmızı renkli A harfi şeklindeki düğme) içerisinde >  Çizim Araçları “Drawing Utilities” altında >  Çizim Özellikleri “Drawing Properties” aracını seçin. Bu, Özellikler “Properties“ iletişim kutusunu açar. Bu iletişim kutusunun 4 sekmesi vardır:

Genel “General”: Bu sadece sizin bilginiz içindir. Buraya özellik ekleyemezsiniz.

Özet “Summary”: Bir başlık, konu, yazar ve anahtar kelimeler eklemenizi sağlar. Birden çok anahtar kelimeyi virgülle ayırabilirsiniz. İlişkili internet bağlantıları için kullanabileceğiniz yorumlar ve linkler de ekleyebilirsiniz.

İstatistikler “Statistics”: Bu yalnızca bilgi amaçlıdır ve çizimin oluşturulduğu ve en son değiştirildiği, çizimi en son kimin kaydettiğini, varsa revizyon numarasını ve toplam düzenleme süresini belirtir.

Özel “Custom”: Özel özellikler eklemek için Ekle “Add” düğmesini tıklayın. Ardından, özel özellik adını ve değerini yazın ve OK düğmesine tıklayın.

Elbette, çizimi bulmanızda yardımcı olacak özellikleri kullanmak istersiniz. İşverenler, disiplin (mimari, mekanik), coğrafi konum gibi özellikler ekleyebilirsiniz.

Çizimi Özelliklerine göre Arama

Bir çizimi çizim özelliklerini kullanarak bulmak için Windows Gezginini açın. Sonra aşağıdaki adımları izleyin:

  • Sol bölmede, aramak istediğiniz konumu tıklayın. Bu bir sürücü veya bir klasör olabilir.
  • Sağ üstteki arama kutusuna bir arama terimi yazın. Benim özel özelliğim olan custom terimi için arama yaptım. Bu custom teriminin değerini bilmek zorunda değildim.
  • Üstte, Gelişmiş Seçenekler’ “Advanced Options “ aşağı açılır düğmesini tıklayın ve Dosya Seçenekleri “Options” seçeneğini işaretleyin.

Bu, aşağıdaki şekilde görebileceğiniz gibi, özel custom özelliği içeren çizimi buldu.

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.