1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Çizgi Tipi Ölçekleri İle Çalışma

Basit çizgi tipleri, nesnelerinize tekrarlanan kesik çizgi, nokta ve boşluk dizisi uygulamanıza izin verir. Karmaşık çizgi tipleri ayrıca metin veya şekil içerebilir.

Son zamanlarda, bir site üyemiz, çizgisinin kesikli çizgi olarak tanımlandığını, ancak düz  “continuous” çizgi tipi olarak gösterildiğini söyledi. Şayet siz de bu sorunu yaşıyorsanız, öncelikle görüntü yaklaşma “zoom in” yapıp; noktaları ve tire çizgilerini görüp görmediğinizi bir kontrol edin.

Çiziminizdeki çizgi desenlerinin çok uzun veya kısa olduğunu görürseniz, çizgi düz (sürekli) “continuous” olarak görünebilir. Desenin hangi sıklıkla tekrarlanacağı aşağıdaki üç faktörden etkilenir:

  1. Çizgi türü tanımı kendisi
  2. Genel çizgi tipi ölçeği
  3. Nesne çizgi tipi ölçeği

1. Farklı bir çizgi tipi tanımı kullanın

Bir seçenek çizgi tipinin farklı varyasyonlarını kullanmaktır. Yukarıdaki şekilde görüldüğü üzere, aynı çizgi tipinin (Dashedx2, Dashed ve Dashed2 gibi) kısa, orta ve uzun varyasyonları mevcuttur.

Not: Şayet ISO çizgi tiplerini kullanırsanız, desen tanımları diğer çizgi türü tanımlarından çok daha uzun olduğundan, çizgi türü ölçeğini ayarlamanız gerekebilir.

2. Genel çizgi tipi ölçeğini değiştirin

Bir başka seçenek, çiziminizdeki kesintili çizgileri etkileyen genel çizgi tipi ölçeğini değiştirmektir. AutoCAD, çizgi tipinin her tekrarının uzunluğunu hesaplamak için çizgi tipi tanımını çizgi türü ölçeğiyle çarpar:

  • Şayet çizgi tipi ölçekleri 1‘den büyükse, daha uzun parçalarla sonuçlanır – çizgi tanımı tanımlaması için, parçaların daha az tekrarlanması gerekir.
  • 1‘den daha küçük ölçekli çizgi tipi ölçekleri ise, daha kısa parçalarla sonuçlanır – çizgi tanımı tanımlaması için, parçaların daha az tekrarlanması gerekir.

Aşağıdaki şekilde aynı çizgi tipinin 0.5, 1 ve 2 ölçeğine sahip bir çizimin 3 versiyonunu görüyorsunuz. Sizin de gördüğünüz gibi 2‘lik ölçek çok büyük ve 0.5‘lik bir ölçek çok küçük. 1 ölçek ise tam doğrudur.

Çizdiğinizde hem çizgiyi hem de ekrandaki tüm çizimi görebildiğinizde ve yakınlaştırdığınızda çizgi tipini ayırt etmek istersiniz. Çizgi tiplerini ölçeklendirmenin başlıca nedeni baskı içindir. Çiziminiz sırasında bir evin çizimi için uygun olan bir çizgi tipi ölçeği, 1 = 192 ölçek faktörü ile çizildiğinde düz (sürekli) olarak görünebilir.

Baskı alırken, çizgi tipi ölçeği için, önce çizim ölçek faktörünü deneyin. Bu size istediğiniz sonuçları vermezse, çizim ölçek faktörünün 1/4 veya 1/2‘ini deneyin – örneğin 1 = 192 örneğinde 96 veya 48 çizgi tipi ölçeğini deneyebilirsiniz.

Çizgi ölçeğini değiştirmek için, Ev “Home“ sekmesindeki Özellikler “Properties” panelinde Çizgi tipi “Linetype“ aşağı açılır listesini tıklayın ve Çizgi Tipi Yöneticisini “Linetype Manager“ açmak için Diğer “Other” öğesini seçin. Şayet iletişim kutusunun alt kısmı görünmüyorsa, Ayrıntıları Göster’ “Show Details“ düğmesine tıklayın.

Global Ölçek Faktörü “Global Scale Factor” metin kutusuna, istediğiniz ölçek faktörünü yazın ve OK düğmesine tıklayın. Çizim yenilenir ve çizimdeki her kesikli çizgi tipinin ölçeği değiştirilir.

İpucu: Genel çizgi tipi ölçeği LTSCALE sistem değişkeninde saklanır. Komut satırına LTSCALE yazıp Enter tuşuna bastıktan sonra, bir ölçek yazarak çizgi türü ölçeğini değiştirebilirsiniz.

3. Nesnenin çizgi tipi ölçeğini değiştirin

Bazen çizgi tipi aralığının yalnızca 1 veya 2 nesnede farklı olmasını isteyebilirsiniz. Bu durumda belki de nesne çizgi tipini açıkça göstermek için çok küçüktür.

Çizgi tipi ölçeğini değiştirmek için Çizgi Tipi Yöneticisini “Linetype Manager“ açın. Şayet gerekiyorsa, Ayrıntıları Göster “Show Details” düğmesini tıklatın ve Geçerli Nesne Ölçeği “Current Object Scale“ metin kutusuna istediğiniz ölçek faktörünü yazın. OK düğmesine tıklayın. Artık çizdiğiniz tüm nesneler geçerli nesne çizgi ölçeğini “current object linetype scale“ kullanır. Çizgi ölçeğinde nesneler çizmeyi tamamladığınızda, çizgi türü ölçeğini tekrar 1 olarak değiştirmeyi unutmayın.

İpucu: Geçerli nesne çizgi türü ölçeği CELTSCALE sistem değişkeninde tutulur. Komut satırına CELTSCALE yazıp Enter tuşuna bastıktan sonra, bir ölçek yazarak geçerli nesne çizgi ölçeğini “current object linetype scale“ de değiştirebilirsiniz.

Ayrıca, şayet genel çizgi tipi ölçeğini 1‘den farklı bir değere ayarladıysanız, AutoCAD 2 çizgi tipi ölçek değerlerini çarpar. Bu nedenle, şayet genel çizgi tipi ölçeği 12 ve geçerli bir nesne çizgi tipiölçeği “current object linetype scale“ 0.5 ise, çizdiğiniz nesnelerin çizgi tipi ölçeği 6 olacaktır.

Mevcut bir nesnenin çizgi tipi ölçeğini değiştirmek için nesneyi seçin ve Özellikler “Properties” paletini açın. Linetype Scale “Linetype Scale” öğesini tıklayın ve ardından yeni çizgi tipi ölçek değeri yazın. Bu çizgi türü ölçeği yalnızca seçilen nesneyi etkiler. Genel çizgi türü ölçeğini etkilemez.

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.