1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

ÇİZGİ “LINE” Komutunu Hızlıca Sonlandırma

AutoCAD 2000’den önce LINE komutunu farenizin sağ tuşuna tıklayarak bitirebiliyordunuz. Çünkü farenin sağ tuşu Enter tuşuna basmanın eşiti olarak programlanmıştı. Bununla birlikte, AutoCAD 2000 ile birlikte sağ tıklama bir kısa yol menüsü açmaya başladı. Bu menüdeki seçeneklerden bir tanesi seçtiğinizde LINE komutunu bitirecek olan Enter seçeneği. Fakat kim bu ekstra adımı ister ki? LINE komutu en sık kullandığımız komutlardan bir tanesi olduğu için, en azından çok kolay olmalı. İşte aşağıda bu sıkıntıyı çözmeniz için, üç çok farklı yaklaşım:

  1. Kısa yol menülerinin etkinliğini kaldırma. OPTIONS komutunu başlatın ve Kullanıcı Tercihleri “User Preferences” sekmesini seçtikten sonra Sağ tıklamayı Özelleştir “Right-click Customization” düğmesine tıklayın. Açılan iletişim kutusundan birçok seçim yapabilirsiniz.Deran_tr rumuzlu autocadbeyni.com üyesi şu ayarı tavsiye ediyor: Öntanımlı Mod-Son Komutu Tekrar Et “Default Mode-Repeat Last Command”.  Düzenleme Modu-Kısa yol Menüsü “Edit Mode-Shortcut Menu”. Komut Modu-Enter “Command Mode-Enter”. Bununla birlikte, bu yaklaşım seçili bir nesneyi düzenlerken görüntülenen menü hariçindeki tüm menüleri kaldırır. Fakat ben hala komut seçeneklerini seçerken kısa yol menülerini kullanıyorum. Bu yüzden diğer yaklaşımlardan birini denemek isteyebilirsiniz. Duhfi rumuzlu autocadbeyni.com üyesi ise; Süreye duyarlı Sağ Tıklama “Turn On Time-Sensitive Right-Click” işaret kutusuna tik atmayı tavsiye etmekte. Bu hızlı sağ tıklamanın Enter tuşuna basma ile eşit anlama geleceği ve geçikmiş sağ tıklamanın ise kısa yol menüsünü görüntüleyeceği demek oluyor. İletişim kutusundaki diğer ayarları ön tanımlı halleri ile bırakabilirsiniz.
  2. Şerite bir çizgi düğmesi yaratma. Çizdiğiniz çizgilerin birçoğunda bir seferde tek bir çizgi çizersiniz. Bir çizgi çizdikten sonra LINE komutunu sonlandıran bir şerit düğmesi yaratabilirsiniz. Bu menü öğesi: ^C^C_line;\\ şeklinde olup; özel bir şerit düğmesi yaratma hakkında daha fazla bilgi için, AutoCAD’de Şerite Düğme Ekleme Öğreticisi isimli makalemi inceleyebilirsiniz. Ben bu seçeneği çok seviyorum. Şayet bu düğmeyi yaratırsanız, o düğmeyi çok kullanacağınızı tahmin ediyorum.
  3. Fareniz klavyenizden metrelerce uzakta mı? Veya hatta farklı seviyelerde mi? Şayet farenizi klavyenizin hemen yanına yerleştirirseniz, klavyenize hemen ulaşabilir ve LINE komutunu sonlandırmak için başparmağınızla klavyenin sağ tarafındaki rakamlar panelindeki Enter tuşuna basabilirsiniz. Duhfi ve M_teknisyeni rumuzlu autocadbeyni.com üyeleri Enter tuşuna basmak yerine sol el başparmağı ile klavyenin boşluk tuşuna basmayı tavsiye ediyorlar. Çizim yaparken sol eliniz boşta ve klavyenin boşluk tuşu gerçekten çok büyük! Belcaptan rumuzlu autocadbeyni.com üyesi Esc tuşunu kullanıyormuş. Bu ipuçları ve tavsiyeler için yorumlarını ve fikirlerini bana gönderen üyelerimize çok teşekkür ediyorum!

Şayet üç tuşlu bir fareniz varsa, farenizin bu tuşlarını özelleştirebilir ve üçüncü tuşu Enter tuşu olarak ayarlayabilirsiniz.

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

AutoCad ® Architecture 2021 ile Ev Tasarımı Yapma

Bu makale serimde siz mimarlara, mühendislere, iç mimarlara, tasarım-yapım uzmanlarına ve öğrencilere AutoCAD ® Mimari …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.