1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

CAD’den BIM’e Kısım-I – CAD’in Tarihçesi

Artık günümüzde CAD yerini BIM’e (Yapı Bilgi Modellemesi “Building Information Modelling”) bırakmaya başladı. Maalesef bu aralar diğer projelendirme işlerindeki yoğunluktan dolayı siteye makale yazma konusunda sıkıntılar yaşıyorum. Bu yüzden BIM konusunu detayları ile incelemeye çalışacağım bu makale serisinin bu ilk makalesinde başlangıç yaklaşımım daha teorik olacak. Şayet makalelerimde sizlere anlattıklarım biraz temel veya tekrarlayıcı olursa, beni bağışlayın.

Benim anladığım kadarıyla BIM de Bilgisayar Destekli Tasarımdır; ancak tasarımcılara tasarım esnasında projelerine (maliyet ve tablolama gibi) boyutlar eklemeye izin verir ve bir binayı tasarlamak, inşa etmek ve sürdürmek için çalışma sürecini büyük ölçüde değiştirir. Ancak benim bakış açıma göre BIM bir CAD evrimi olduğuna göre, konuya CAD‘in kısa tarihçesi ile başlamak önemlidir.

Dr. Patrick J. Hanratty 1957 yılında ilk ticari CAM (Bilgisayar Destekli İşleme) programını geliştirdi. Bu ilk CNC ticari programlama dili olan Pronto’da geliştirilen sayısal kontrol (NC) işleme yazılımıydı. Hanratty, CAD/CAM’ın babası olarak kabul edilir; çünkü Hanratty sayesinde bu iki branş (imalat ve bilgisayar) biraz yavaş işlese de tbirlikte çalışmaya başlamıştır.

Bir grafik arayüze sahip ilk CAD yazılımı, Ivan Sutherland tarafından 1963 yılında geliştirilen Sketchpad idi. Sketchpad, kullanıcının ekranla, çizim için kullanılan bir kalemle ve kullanıcının parametreleri ve kısıtlamaları girmesine izin veren bir dizi düğme ile grafiksel olarak etkileşimde bulunabildiği bir programdı. Sutherland‘in doktora tezi ile ortaya koymuş olduğu fikirleri ticari olarak yaşam şansı bulmamasına rağmen; gelecek nesil CAD gelişimleri için son derece etkili olmuştur.

Birinci nesil CAD yazılım sistemleri, bir imalatçının bünyesinde çalışan Bilgi Teknolojileri BT “IT” grubunun geliştirdiği 2 boyutlu 2B “2D” çizim uygulamalarıydı ve öncelikli olarak tekrarlanan çizim görevlerini otomatikleştirmeyi amaçladı. 1960’lı yıllarda, Hanratty, General Motors Research için çalışırken DAC ismi verilen CAD sistemini geliştirdi. Daha sonra Ford (PDGS – 1967), McDonnell – Douglas (CADD – 1966) gibi diğer şirketler ve bundan çok daha sonraları birçok kişi onu takip etti.

1970‘lerde 2 boyuttan 2B “2D” 3 boyuta 3B “3D” geçiş başladı. Fransız Havacılık Şirketi Avions Marcel Dassault, Lockheed Martin’den bir kaynak kodu lisansı satın aldıktan sonra CATIA‘yı geliştirdi. CATIA hala günümüzde Uzay, Otomotiv ve Gemi İnşa Sanayilerinde lider bir yazılımdır. On yılın en önemli araştırma tezlerinden biri de K. Vesprille‘in (Syracuse Üniversitesi’nde) 1975’de doktora tezi olan “Karmaşık 3 boyutlu 3B “3D” Modelleme Üzerinde B-Spline Yaklaşım Formunun Bilgisayar Destekli Tasarım Uygulamaları” idi. Bu on yılın sonundan itibaren mimarların CAD pazarı isimli kitaplardan ilki ortaya çıktı. 1977’de William J. Mitchell’in “Bilgisayar Destekli Mimari Tasarım” CAD’in mimarlara pazarlandığına dair bir ipucu olarak piyasaya sürüldü; fakat CAD’in  mimarlar tarafından yaygın olarak benimsenmesi uzun yıllar sonra olacaktı.


1980‘lerde CATIA, Pro / Engineer, Unigraphics ve I-DEA lider CAD yazılım paketleri haline geldi. Hepsi endüstriyel üretimdeki temel işleriyle (bu nedenle bazen CAD yerine CAE sistemleri olarak anılacaktır) ve ana donanım platformları UNIX olan güçlü 3 boyutlu 3B “3D” modelleme yazılımı sistemleriydiler. 2 boyut 2B “2D” ve PC Platformunda Autodesk, AutoCAD ile pazar payı kazanıyordu.

1990’lı yıllarda PC patlaması oldu ve bununla birlikte yeni bir oyuncu yükseldi. Autodesk, AutoCAD sürüm 1‘in 1982‘de piyasaya sürülmesinden bu yana kişisel bilgisayar “PC” platformuna odaklanıyordu. ACIS 3D Kernel lisanslaması Autodesk’in 1993 yılında AutoCAD‘in 13 sürümünde piyasaya sürülmesine izin verdi. Böylece AutoCAD ilk kez 3 boyutlu 3B “3D” Katı Modelleme yeteneğine sahip oldu. AutoCAD yaygınlaşıyordu; ancak Bentley Microstation gibi diğer paketler kısa süre orta fiyat pazarında AutoCAD’in güçlü rakipleriydi. CAD’in mimari ofisler tarafından yaygın olarak benimsenmesi yavaş yavaş gerçekleşti ve kısa sürede egemen bir trend haline geldi. Bu dizideki bir sonraki makalemde bununla ilgili daha fazla bilgi aktaracağım.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.