1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

CAD Standartlarının Uygulanması

Cad standartlaştırma uygulamasının kapsamı ve derinliği, şirketinizin amaçlarını ve çalışma sürecini yeniden organize etme ihtimali göz önüne alınarak değişebilir. Geniş kapsamlı veya yalnızca belirli bir alana yönelik olabilir, yani kitaplığı engelleyin. Her iki yaklaşımın da aşağıdaki faydaları ve dezavantajları vardır:

En iyi sonucu elde etmek için eksiksiz bir yaklaşım en uygun çözümdür. Çalışma sürecini standartlaştırmak için bu kadar kapsamlı bir yaklaşım, daha iyi çözümler, daha fazla otomasyon ve daha fazla verimlilik sağlar. Bununla birlikte, daha fazla standart, yeni çizim yordamı ve yeni bilgi, çalışanlar için daha fazla gayret gerektirir. Tam Cad standartlarının uygulanması aynı zamanda adım adım finanse etmek yerine aynı anda daha büyük bir yatırım sunmaktadır.
Cad standartları farklı uygulama aşamalarına bölünebilir. Hepsi bir arada veya sadece tek bir tanesi uygulanabilir. Uygulamaların, aşamalı olarak uygulanma durumunda, çalışanların yeni bilgi ve çalışma yordamlarını almaları daha kolay olmaktadır. Taksitli bir yatırımın, tek seferde yapılacak olan bir maliyetten daha kolay yapılacağı kesin olmakla birlikte; uygulamanın tüm aşamalarının önceden belirlenmemesi halinde, hali hazırda uygulanan bazı standartlar değişebilir veya iyileştirilmiş çalışma sürecine adapte edilmesi gerekebilir.

 

  Çalışma Alanı

Özelleştirilmiş kullanıcı ara yüzü, projeye daha iyi odaklanmayı ve akıcı iş akışını yansıtan araçlara daha hızlı erişmenizi sağlayacaktır.

Dosya ve Klasör Yönetimi Dosya isimlendirme ve depolama politikaları, aynı projede çalışan bir tek veya birden çok çalışanın daha kolay ve hızlı dosya yönetimi için önemlidir. Cad standartları klasör yapılandırma, dosya adlandırma, dosya arşivleri, tasfiye ve güvenlik önlemleri ile ilgili yönergeleri belirler.

 

Çizim Şablonu

Çizim şablonu birçok ön tanımlı ayar içerebilir. Bunlar, şirketin ihtiyaçlarını ve sistematizasyonunu karşılamak üzere ayarlanır. En yaygın çizim şablonu ayarlarından bazıları: – Kesin çizim, – Ön tanımlı stiller (Yazı Stili, Ölçü Stili, vb.)

– Yerleşimler “Layout” ve Baskı ayarları, – Katman listesi, filtreler veya durumlar vb. – Çizim şablonlarını kullanmak çok zaman kazandırır. Tasarımcılar, tüm çizim ayarlarını yapmaya gerek kalmadan bir projeye derhal başlayabilirler. Tüm çalışanlar aynı çizim şablonunu ve aynı ayarları kullanıyorsa, tüm çizim tasarımlarında tutarlılık korunur.

  Tabakaları Organize etme

Standart tabaka “layer” isimlendirme ve gruplama, çizim hazırlığında zaman kazandırır ve koordinasyonu geliştirir. Projedeki herkes, gerekli bilgiyi nereden bulacağınızı bilir ve gerekli çizimlerin gösterimini kolayca yönetir.

 

Stil Tutarlılığı

Çizimlerin son grafik tasarımını tanımlayan tüm stil ayarları (Yazı, Ölçü, Tablo, Çizgi tipleri, vb.) önceden tanımlanmıştır ve tüm önceden tanımlanmış baskı ölçeklerinde çizim yapmak için kullanmaya hazırdırlar. Projede yer alan herkes aynı ayarları kullanırsa, çizim tasarımının tutarlılığı korunacaktır.

Blok Kütüphaneleri

Blok kütüphanelerini organize etmek, şirketteki mevcut kütüphanelerin durumuna bağlıdır. Şirkette kütüphaneler eksikse, bloklar sıfırdan oluşturulabilir. Ayrı çizim dosyalarında zaten bloklar mevcutsa, bu bloklar çizimlerde doğru kullanım için optimize edilebilir; temizlenebilir, birleştirilebilir ve tabaka “layer” kontrollü hale getirilebilirler. Yapılan araştırmalar blokların genellikle doğru tanımlanmadığını göstermektedir. Genellikle, akıcı bir işi rahatsız eden ve dosya boyutunu genişleten birçok gereksiz bilgi ile etiketlendikleri tespit edilmiştir. Tüm bloklar toplandıktan sonra, onları Araçı paletleri kitaplıklarında düzenlemek en iyisidir. Böylece buradan sadece bir fare tıklaması ile çizime yerleştirilebilirler.

 

Dinamik Bloklar

Dinamik bloklar otomatikleştirme sürecinin bir parçasıdır. Geleneksel bloklardan farklı olarak, değiştirilebilme esnekliğine sahiptirler. Dinamik bloklar, oluşturulmalarına bağlı olarak, sündürülebilir, düzensiz olarak dizilenebilir, nesneyle hizalanabilir, görünürlüğü değiştirilebilir olabilmektedirler. Onları idare etmek için sadece tutamakları kullanabilir ve herhangi bir düzenleme komutu kullanmak zorunda kalmazsınız. Dinamik bloklar, araç paletlerindeki blok kütüphanelerini azaltmanın ve organize etmenin mükemmel bir yoludur. Aynı türden blokları yalnızca bir dinamik blok içine birleştirmek kütüphaneler üzerinden tıklama ve arama yapmayı kolaylaştıracaktır.

Veri Süzme

Çizimlerdeki nesnelerden veri süzme, projelerde en çok zaman harcayan aşamalardan biridir. Hatta bazı firmalar çizimlerden veri toplayabilmek için tam zamanlı çalışanlar tutarlar. Bununla birlikte, geometriyi öznitelikler “attribute” ve alanlarla “field” bir bloğa birleştiren bu tür veriler, yalnızca birkaç tıklamayla otomatik olarak çizimden süzülebilir. Bu tür işlemler standardize edilebilir ve çok fazla zaman tasarrufu sağlanabilir.

 

Baskı Alma

Teslim tarihi kısa olan projelerde çizim yapmak projenin oldukça stresli bir safhası oluşturur. Yerleşimler “Layout”, antet blokları, kalem atamaları gibi çizim ayarları bir çok şirketin çizim şablonunda daha önceden tanımlanmış olabilir ve ek zaman kazandırabilir. Antet blokları otomatikleştirilebilir, böylece bir veri girişi aynı çizim içindeki tüm antet bloklarında otomatik olarak güncellenir. Otomatik olarak yazıcıya (baskı makinesine) çok sayıda yerleşim “layout” veya çizim dosyası gönderilebilir.

  İşbirliği Harici paydaşlarla birlikte çalışırken, yanıt verme süresi verimliliği, doğru ve güncel veri değişimi için iyi iletişim önemlidir. Böyle bir diyalog kurmanın birçok yolu vardır (harici referanslar “Xref’s”, Autodesk 360, gerçek zamanlı işbirliği, vb.). Her şey şirketin sistemine ve gereksinimlerine bağlıdır.

 

Özel Programlama ile Otomasyon

Çizim sürecindeki bazı işlemler tekrarlayıcıdır ve onları otomatik hale getirmek zaman kazandırabilir. Kullanılan komut dizisi, tek bir fare tıklamasına birleştirilebilir. Daha özel görevler daha profesyonel bir programlama ve yazılım güncelleme gerektirebilir.

Eğitim Kursları ve Sertifikasyon Cad standartlarının uygulanmasının başarısı, çalışanların yazılım bilgisine de bağlıdır. Bu tür bilgilerin bireysel olarak değerlendirilmesinin, çok öznel ve aşırı değerli olduğu kanıtlanmıştır. Bu nedenle, çalışanların mevcut bilgilerini incelemek ve Cad standartlarını takip etmek için gerekli bilgi seviyesine yükseltmek önemlidir. Standartlaştırma uygulamasının bir parçası olarak çeşitli eğitimler düşünülmelidir. Autodesk yetkili eğitim ve sertifikasyon merkezi olarak şirketimiz, yüksek kaliteli eğitim kurslarının yanı sıra Autodesk yazılım sertifikalarını da sunmaktadır.

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.