1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

CAD Standartlarını Uygulama

İster teknik ressam olun; ister CAD tasarımcısı ya da CAD yöneticisi, “Şirket standartlarını takip etmek zorundasın!”  cümlesini duymuş olduğunuza bahse girerim. Şimdi size çalışmalarınızda rehberlik etmede, yazılımın (AutoCAD) yeni sürümündeki yeniliklere uyum sağlamada yardımcı bir kolay yol olduğunu farz edelim. CAD Standartları Yöneticisi “CAD Standards Manager” AutoCAD‘de R.9 sürümünden beri bulunmakta olup; kullanıcılar tarafından nadiren kullanılmaktadır.

Bu makalemde sizlere CAD Standartları Yöneticisini “CAD Standards Manager” detaylı olarak anlatacak ve çizimlerinizi ve tasarımlarınızı standartlaştırmada yardımcı olması için, bu önemli aracı nasıl kullanabileceğinizi göstereceğim.

Aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere şeritin Yönetim “Manage” sekmesinde CAD Standartları “CAD Standards” isimli bir panel bulunmaktadır.

sekil-01

Standartlar Şablonunu Yaratma

CAD Standartları “CAD Standards” isimli bir paneli üzerinde Tabaka Dönüştürücüsü “Layer Translator”, Kontrol et “Check” ve Yapılandır “Configure” seçeneklerini bulabilirsiniz. CAD standartlarımızı uygulamaya başladığımız zaman, bu seçeneklerin her birini gözden geçireceğiz.

Yapmamız gereken ilk şey, bir standartlar şablonu veya şablonları (her şeyi tek bir şablon dosyasına koymak zorunda değilsiniz) hazırlamaktır. Şablon hazırlamak suretiyle uyumsuz çizimlerinizi veya dönüştürdüğünüz çizimleri kontrol edebilecek ve şablonda tanımladığınız standartları bu standartlarınıza uymayan çizimlerinize veya dönüştürdüğünüz çizimlere uygulayabileceksiniz. Şablonun içerisinde çizimlerinizde sıklıkla kullandığınız yazı stillerini “text style”, tabakaları “layer”, ölçü stillerini “dimension style” ve çizgi tiplerini “linetype” tanımlayacağız. Başlamak için, yeni bir çizim başlatın ve bu yeni dosyaya standartlarınızı ekledikten sonra dosyayı aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi standartlar dosyası (.dws) olarak kaydedin.

sekil-02

Standart Yazı Stilleri

Yeni bir çizim başlatın ve tabakaları “layer”, yazı stillerini “text style”, bir ölçü stili “dimension style” ve birkaç çizgi tipi “linetype“ ekleyerek şirket standartlarınız için kullanacağınız tüm özellikleri vermiş olursunuz. Bu dosyayı şirket ağı üzerinde her zaman ulaşabileceğiniz güvenilir bir konuma kaydedin. Bu konum genellikle CAD Standartları El kitabınızın da bulunduğu CAD Standartları klasörü olabilir. Bu örneğimizde dosyayı Şirket_Standardı.dws olarak kaydedeceğiz.

İlk önce yazı stilleri “text style” ile başlayacağız. Hiç açtığınız bir çizimde birçok yazı stili “text style”, yazı karakter yüzü “font” isimleri ve yazı ebatları olduğunu ve bunların nerden geldiği hakkında bilgi sahibi olmadığınız oldu mu? Ayrıca işin kötü bunlar çizimdeki bir nesne tarafından kullanıldığı için veya bunların üzerinde bazı AutoCAD özellikleri bulundukları için temizlenemiyor durumdalar. İşte böyle bir durumda CAD Standartlar Yöneticisi “CAD Standards Manager” kurtarıcınız olacaktır.

Aşağıdaki şekil bir müşteriden gelen ve şirketimizin standartlarına uymayan bir çizimi göstermektedir. Bu çizim Microstation çizim programından AutoCAD’e aktarılmış ve ne işe yaradığından emin olmadığımız birçok nesne içermektedir. Bu çizimi açan teknik ressam düzenbazlığa başvurmak zorunda kalacaktır! Doğru ve iyi CAD tecrübemiz bize şirket standartlarımıza uygunluğun sağlanması için tüm bu öğelerin temizlenmesi gerektiğini söylemektedir.

sekil-03

Şimdi yaratmış olduğumuz içinde kullanmak istediğimiz yazı karakter yüzlerinin “font” olduğu şablon (.dws) dosyamızı yükleyelim. Şeritin Yönetim “Manage” sekmesi üzerinde CAD Standartları “CAD Standards” panelini bulun ve aşağıdaki şekilde görülen Yapılandır “Configure” komut düğmesini seçin.

sekil-04

Yapılandır “Configure” komut düğmesini seçtikten sonra, açılan Standartları Yapılandır “Configure Standarts” iletişim kutusunda artı (+) şeklindeki düğmeye tıklayın ve Şirket_Standardı.dws dosyasını pencereye ekleyin. Dosya CAD Standartları Yöneticisine “ CAD Standards Manager” yüklenecektir ve açık olan çiziminizi kontrol etmeye hazırdır. Aşağıdaki şekil karşılaştırma için kullanacağımız şirket standartları dosyamızda yaratmış olduğumuz yazı stillerini “text style” göstermektedir.

sekil-05

Eklentileri Kullanarak Kontrolü Sağlama

Aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere Standartları Yapılandır “Configure Standards” iletişim kutusunda iki adet sekme bulunmaktadır: Standartlar “Standards” ve Eklentiler “Plug-Ins” sekmeleri. Dosya çizime yüklendikten sonra, Standartlar “Standards” sekmesinden Eklentiler “Plug-ins” sekmesine geçiş yapın ve yazı stilleri “text style“ hariç tüm işaretleme kutularının işaretlerini kaldırın. Artık kontrolümüzü başlatmaya ve bu yazı karakter yüzlerini “font” değiştirmeye hazırız. Standartları Kontrol et “Check Standards” düğmesine tıklayın. İlgilenmeniz gerekecek ve/veya tamamlamanız birçok adım olacaktır.

  1. Sorunlu yazı karakter yüzü “font”. Standartlar Yöneticisi “Standards Manager” yazı karakter yüzü “font” ismini ve sorunu görüntüleyecektir.
  2. Sorunlu yazı karakter yüzünü “font” hangi yazı karakter yüzü “font” ile değiştireceksiniz? Hatırlayacağınız gibi bu değişiklik yaratmış olduğunuz şablon dosyasına kaydetmiş olduğunuz yazı karakter yüzü “font” kullanılarak yapılacaktır. Şayet kullanmak istediğiniz başka bir yazı karakter yüzüne “font” sahipseniz, o yazı karakter yüzünü “font” önceden yaratmış olduğunuz standartlar dosyasına ekleyin.
  3. Standartlar Yöneticisi “Standards Manager” size yapılacak olan değişikliklerin bir ön izlemesini sunacaktır. Bu ön izleme penceresini dikkatlice inceleyin ve bu değişikliklerin istediğiniz değişiklikler olduğuna emin olun. Son olarak, Düzelt “Fix” düğmesine tıklayın ve Standartlar Yöneticisini “Standards Manager” kapatın.

Çizim dosyanız içerisindeki istenmeyen yazıları temizlemek için, bu yol harika bir yoldur. Ayrıca ayarları değiştirebilme ve belirli bir uyumsuzluğu bunu önemseme “mark this as ignored” olarak işaretleme olanağınız da bulunmaktadır. Şayet bir CAD yöneticisiyseniz, belirli bir yazı karakter yüzünü “font” belirli bir nedenden ötürü ve/veya müşteri isteklerine bağlı olarak değiştirmeden bırakmak isteyebilir ve çizimdeki yazı karakter yüzünü “font” baskın kılmak isteyebilirsiniz. Ölçü stilleri “Dimensions style” için de şirket standartlarınızı kontrol etmek için, yazı stilleri “text style” için kullandığımız aynı işlemleri takip edin.

Yazı stilleri “Text style” CAD Standartlar Yöneticisi “Standards Manager” ile kontrol edebileceğimiz eklentilerden sadece bir tanesidir. Standart kontrol etme işlemi belirli özellikleri kontrol etmek için kullanılan uygulamalar olan standartlar eklentilerini kullanmaktadır. Aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere tabakalar “layer”, ölçü stilleri “dimension style”, çizgi tipleri “linetype” ve yazı stilleri “text style” öğelerinin her biri seçtiğiniz eklentilere göre kontrol edilirler.

sekil-06

Çizim standartlar dosyanızla kontrol edileceği zaman, hangi eklentilerin kullanılacağını işaretleme kutusunu işaretlemek suretiyle belirleyebilirsiniz.

Tabaka Çeviricisi “Layer Translator”

Tabaka Çeviricisi “Layer Translator” eklentilerin bir parçası olmasa da kendi ayrı komut düğmesine sahiptir. Şirketimiz aşağıdaki şekilde görünen yol detayını hazırlaması için, stajyer olarak görev yapan yeni teknik ressamlardan bir tanesini görevlendirmişti ve bu yeni arkadaş standartlarımızın ne olduğunu danışmadan aşağıdaki şekilde görünen çizimi hazırlamıştı. CAD yöneticisi olarak çizimi gördüğüm zaman, ilk etapta (ölçüler gibi) benzer nesnelerin farklı renklerde çizilmiş olduğunu fark ettim ve daha detaylı inceleyince tüm nesnelerin 0 isimli tabaka “layer” üzerine çizilmiş olduğunu gördüm; bunun gibi birçok şey şirketimizin CAD standartları ile uyumsuzluk teşkil etmekteydi. Tabaka Çeviricisi “Layer Translator” tüm bu uyumsuzlukları hızlıca tespit ederek düzeltmenin bir yöntemiydi.

Autodesk’in Yardım “Help” dosyalarında, Şayet sizin şirket standartlarınızı uygulamayan bir firmadan bir çizim alırsanız, bu çizimin tabaka “layer” isimlerini ve özelliklerini kendi şirketinizin standartlarına uygun hale getirebilirsiniz.’ Şeklinde bir uyarı okumuştum.

  Üzerinde çalıştığınız çizimdeki tabakaları “layer” başka bir çizimdeki veya standartlar dosyasındaki tabakalar “layer” ile eşleyebilir ve daha sonra bu eşleme verisini kullanarak o anki geçerli (aktif) tabakaları “layer” çevirebilirsiniz. Şayet çizimler aynı isme sahip tabakalar “layer” içeriyorsa, Tabaka Çeviricisi “Layer Translator” tabakaları “layer” diğer çizimdeki veya standartlar dosyasındaki tabakalara “layer” uydurmak için, o anki geçerli (aktif) tabakaların “layer” özelliklerini otomatik olarak değiştirecektir.

sekil-07

Şimdi şerite son bir göz atalım ve standart ihlallerini (uyumsuzluklarını) tek tek listeleyelim; daha sonra bunları düzeltmek için, Tabaka Çeviricisini “Layer Translator” kullanacağız. Bitüm esaslı Membran çizgisini seçtim ve eklentiler “plg-ins” işaretleme kutularından her üçümü de işaretledim.

sekil-08

CAD Yöneticisi olarak dosyada üç tane ihlal (uyumsuzluk)  belirlemiştim. Bunlar:

  1. Doğru olmayan tabaka “layer” ismi. (Şirket standardımız tabaka isimlerinin önünde iki harfli ön ek olmasını zorunlu kılıyordu.)
  2. Nesne rengi Tabakaya göre “Bylayer“ yerine beyaz “white” olarak ayarlanmıştı. (Tabakaya göre “Bylayer“ şirket standardımızdı.)
  3. Çizgi tipi tabakadan bağımsız olarak ayarlanmıştı. Tabakaya göre “Bylayer“ şirket standardımızdı.)

Bu problemleri çözmek için, şirket standartlarımıza uygun çizimlerden bir tanesini açtım ve tüm özelliklerin şirket standartlarına uygunluğunu kontrol ettim. Daha sonra bu AutoCAD dosyasını Şirket Standartlarım.dws olarak kaydettim.

Daha sonra, stajyerin kaydetmiş olduğu çizimi açtım. Şeritin Yönetim “Manage” sekmesine giderek Tabaka Çeviricisi “Layer Translator” komut düğmesini seçtim. Aşağıdaki şekilde görülen Tabaka Çeviricisi “Layer Translator” penceresi açıldı.

 Yükle “Load” düğmesini tıklayarak yaratmış olduğum Şirket Standartlarım.dws standartlar dosyasını araştırıp buldum ve seçtim. Aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere Tabaka Çeviricisi “Layer Translator” penceresinde o anki geçerli (aktif) çizimin tabakaları “layer” ekranın sol tarafında Şundan Dönüştür “Translate From” kısmında görünürken; şirket standart tabakalarımız ekranın Şuna Dönüştür “Translate To” kısmında görünmektedir. Artık gerekli veriler hazır olduğuna göre Çevirme “Translate” düğmesine tıklayarak işlemi başlatabiliriz.

sekil-09

Aşağıdaki şekilde Tabaka Çeviricisi “Layer Translator” penceresinin sol alt köşesinde görünen Ayarlar “Settings” düğmesi her bir tabaka “layer” üzerinde zorlayarak uygulamak istediğimiz ayarları kontrol etmektedir.

Artık tabakalarımızı eşleyecek ve çevirme “translate” işlemine başlayacağız. Aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere takip etmemiz gereken birçok adım vardır.

  1. Şundan Dönüştür “Translate From” kısmı: Bu kısmı inceleyin ve dönüştürme yapılacak tabakaların isimlerinin ve özelliklerinin doğru olduğunu onaylayın.
  2. Şuna Dönüştür “Translate To” veya hedef tabaka “layer” kısmı: Bu kısımda seçeceğiniz tabaka çiziminizde olmasını istediğiniz yeni tabaka ismidir.
  3. Tabaka Çeviricisi Eşlemeleri “Layer Translator Mappings” kısmı: Bu alanda çevrilecek (dönüştürülecek) olan ayarları görebilirsiniz.
  4. Dönüştür “Translate” düğmesi: Dönüştürme (Çevirme) işlemini başlatan düğmedir.

sekil-10

Yukarıdaki sırayı izleyin ve gerekli ayarları tamamlayınca Dönüştür “Translate” düğmesine tıklayın. Hata yapma endişesi taşımayın. Eşleme dosyasını kaydetme ve baştan başlama şansına sahip olacaksınız.

Orijinal detaylarınız eşlediğiniz verilere göre değiştirilecektir.

Değişkenleri Unutmayın

Tipik olarak, ben bir dosyayı standartlar dosyasına göre kontrol ettikten sonra, o dosyayı CAD Standartları Yöneticisinden “CAD Standards Manager” kaldırırım. Bunun için, CAD Standartlar Yöneticisi “CAD Standards Manager” paneline gidin ve Yapılandır “Configure” düğmesini tıkladıktan sonra, yüklemiş olduğunuz .dws dosyasını seçin ve X düğmesine tıklayın.

0              Uyarılar kapalı

1              Çizimde bir ihlal (uyumsuzluk) tespit edildiği zaman, bir uyarı görüntülenir.

2              Bir standartlar dosyası ile ilişkilendirilmiş bir çizim açtığınızda ve standart dışı (uyumsuz) bir nesne yarattığınız veya düzenlediğiniz zaman, durum çubuğunda bir simge görüntülenir.

Tabi ki, bu uyarı görüntülenme politikanızı açtığınız tüm çizimler için uygulanmak üzere saklayabilirsiniz; fakat sistem değişkeni ayarınıza bağlı olarak standartlar dosyasının eksik olduğunu söyleyen bir uyarı mesajı alabilirsiniz. 0, 1 veya 2 olarak ayarlanabilen STANDARDVIOLATION isimli sistem değişkeni bulunmaktadır. Bu sistem değişkeni kullanıcıyı o anki geçerli çizimde bir standart dışı nesne yaratıldığı veya düzenlendiği zaman, bir standart ihlali (uyumsuzluğu) olup olmadığı hakkında uyarır.

Bu sistem değişkeninin değerini ACADDOC.LSP veya ACAD.LSP lisp dosyası içerisinden sıfır (0) olarak ayarlayabilirsiniz; böylece kullanıcı sizin bir standartlar dosyası kullanıp kullanmadığınızı bilmeyecektir. Aksi durumda, ön tanımlı ayarı aynen koruyun; böylelikle şayet dosya AutoCAD’in destek dosya araştırma klasör yolundaki bir klasörde bulunmuyorsa, kullanıcı bir uyarı mesajı alacaktır.

Sonuç

CAD Standartlar Yöneticisini “CAD Standards Manager” kullanarak AutoCAD’de ilgilenebileceğiniz birçok yönetilecek öğe vardır. Standartlar dosyasını esas alarak yazı stillerini “the text style” düzeltebilir; tabakaları eşleyebilir ve şirket standartlarınıza uygunluğu sağlayabilirsiniz. Yeni kullanıcılardan tecrübeli kullanıcılara kadar, özellikle benim gibi CAD Yöneticileri için, CAD Standartları aracını kullanmanın değeri kanıtlanmıştır. Küçük bir ön hazırlık ile kendiniz için çok zaman kazanabilir ve çalıştığınız çizimlerde daha üretken olarak çizimleriniz arasında tutarlılığı sağlayabilirsiniz.

 

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.