1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

CAD Standartları Uygulama Örnekleri

2 BOYUTLU 2B “2D” CAD STANDARTLARI ÖRNEĞİFirma: A Firması

Firma Aktiviteleri: Şirket Türkiye’deki mobil evlerin planlanması ve imalatına öncülük etmektedir. Firmanın teknolojik açıdan gelişmiş yaklaşımı ve fabrikası, yüksek kaliteli ürünlerin üretimini mümkün kılmaktadır.

Cad Standart Amaçları:

– CAD çizimlerinin oluşturulmasını ve teslimatını hızlandırmak,

– Çizim tutarlılığını korumaya yardımcı olmak,

– Autodesk Vred yazılımını kullanarak daha cazip sunumlar için renkli çizimlerin oluşturulmasını otomatikleştirmek.

Kullanıcı Ara yüzü: Cad standartlarının çoğunun içeriği, daha iyi yönetim ve en hızlı erişim için Araç Paletleri üzerinde düzenlenmiştir. Bunlar: – 2 boyutlu 2B “2D” Blok kütüphaneleri, – Daha hızlı performans için özel olarak hazırlanmış komutlar, – Stil kütüphaneleri, lejantlar, antet blokları, vb.

Çalışma Ortamı ve Çizim Şablonu

Özel olarak hazırlanmış olan çizim şablonu hassas çizim, gerekli stiller (yazı “text”, ölçü “dimension”, tablo “table”, çoklu kılavuz” multileader”), tabaka “layer” listesi ve önceden tanımlanmış tabaka “layer” filtreleri için tüm ayarları içermektedir. Hızlı erişim için araçlar sunan bir çalışma ortamı belirlenmiştir.


Dinamik Blok Kütüphaneleri

Şirket ürettiği (mobilyalar için) hali hazırda büyük bir blok kütüphanesi kullanmakta olup; bu bloklar iç içe geçmiş, fazla sayıda tabaka “layer” içermekteydi ve bu da tabaka “layer” yönetiminin zorlaşmasına ve büyük çizim dosyalarına neden olmaktaydı. Şirketin blok kütüphanelerinin tamamı gözden geçirilerek güncellendi veya baştan yeniden yaratıldı. Yeni dinamik bloklar çok sayıda blok kütüphanesinin azaltılmasına yardımcı olarak daha esnek ve yönetilebilir hale getirildi.


Baskı Alma “Plotting”

Çizim şablonu, şirketin çizim için kullanmak istediği 3 farklı yerleşimi “layout” içermektedir. Bunlar, bize, kağıt boyutu, kağıt katlama kenarları, otomatik antet blokları, yazıcı türü, renkli veya gri ölçekli çizim için kalem atamaları vb. gibi önceden tanımlanmış tüm ayarları içerir.


Autodesk Vred Yazılımı ile Otomatik Çizim Grafikleri

Autodesk Vred yazılımı, AutoCAD .dwg ve .dwf dosyalarından doğrudan güzel grafikler yaratmanızı sağlar. Çizimlerdeki verileri, tabakalar “layer” ve bloklar “block” gibi verileri tanır ve grafikleri daha çekici kılmak için (kalem, işaretçi, renklendirme vb.) çok sayıda grafik stili sunar. Şirket, işleri mümkün olduğunca basitleştirmek istemektedir. Autocad‘de bloklar, katmanlar ve komutlar hazırlayarak ve Autodesk Vred’de grafik stillerini kullanarak süreci otomatikleştirdik. Sonuçlar heyecan vericiydi!


CAD Standartlarının Uygulanması

Tüm çözümler yerel olarak hazırlandıktan ve test edildikten sonra, şirketin bilgisayarlarına Cad standartları yüklenmiştir. Ayrıca çalışma sürecinde yeni Cad standartları kullanmak zorunda kalacak tüm çalışanlar için bir eğitim kursu düzenlenmiştir.. Uygulanacak Cad standartlarında ilave olarak yardım için kapsamlı bir Cad el kitabı hazırlanmıştır. Bu kılavuz, uygulanan Cad standartlarını takip etmek için tüm konuları, talimatları ve çizim kurallarını kapsamaktadır.

3 BOYUTLU 3B “3D” CAD STANDARTLARI ÖRNEĞİFirma Aktiviteleri: Şirket, evler için oturma odası, mutfak, çocuk / gençlik odası gibi mobilya üretiminde ve endüstriyel üretiminde uzun bir geleneğe sahiptir.

Cad Standartları Amaçları:

– Ürünlerinin daha iyi sunumları için 3 boyutlu 3B “3D” görselleştirme ve işleme sürecini otomatikleştirmek.

– Önceden atanmış malzemeleri de içeren 3 boyutlu 3B “3D” model kütüphanelerini oluşturmak ve kullanmak.

– Malzeme kütüphanelerini standartlaştırmak.


3 boyutlu 3B “3D” Sahne Ortamları

Cad standartlarımız için İki farklı 3 boyut 3B “3D iç mekan sahnesi yaratılmıştır. Her sahne zemin, duvar, tavan, pencere ve ışıklarla tanımlanmıştır. Tüm öğelerde önceden atanmış malzemeler bulunur ve her sahne uygun şekilde aydınlatılmıştır.


Çalışma Alanı ve Çizim Şablonu

Artık tasarımcılar 3 farklı çizim şablonundan birini seçebileceklerdir. Bunların ikisi hazırlanmış 3 boyutlu 3B “3D” sahnelerden birini içermekte olup; üçüncü çizim şablonu da tekli mobilya parçalarını sıvamak “render” için ayarlanmıştır. Tüm şablonlar, önceden düzenlenmiş tabaka “layer” listesini, kaydedilmiş görünümleri ve farklı kalitede sıvama “render” ayarlarını içermektedir. Hızlı erişim için araçlar sunan bir çalışma ortamı da belirlenmiştir.


Malzeme Kütüphaneleri

Şirketin tasarımcıları, herhangi bir malzeme eklemeksizin kendi sayısal mobilya programlarının 3 boyutlu 3B “3D” modellerini çizerler. Malzeme kitaplıkları oluşturma, basit kullanım için hazırlanmış olup; standartlaştırmayı sağlamak içindir. Şirket, hali hazırda mobilya üretiminde kullandıkları malzeme setlerine sahip olduğu için, bu malzemeler AutoCAD‘de çoğaltılmış ve araç paletlerinde her mobilya programı için sıralanmıştır. Farklı malzemeleri test ederken artık birkaç fare tıklaması ile kolayca mobilyalara atanabilirler.


3 Boyutlu 3B “3D” Model Kütüphaneleri ve Dekorasyon

Sunulan sahnelerin daha gerçekçi görünmesini sağlamak için şirket, üretiminde bulunmayan 3 boyutlu 3B “3D” mobilya, alet, aksesuar ve dekorasyon için de özel bir kütüphanesini istemiştir. Bu tür 3 boyutlu 3B “3D” modeller, kullanım için optimize edilmiş ve malzemeleri önceden tanımlanmış modeller küçük dosya boyutlarına indirgenerek araç paletlerine yerleştirilerek daima el altında olmaları sağlanmıştır.

CAD Standartlarının Uygulanması

Cad standartlarına uymak için tüm talimatlar ve prosedürler ayrıntılı olarak Cad standartları el kitabında anlatılmıştır. Bunun amacı tasarımcıların, tasarladıkları mobilyaların gerçekçi 3 boyutlu 3B 3B modellerini üretmek için, doğru adımları izlemelerine yardımcı olmaktır. CAD dosyaları ve ayarları tasarımcıların bilgisayarlarına yüklenmiştir. Proje dahilindeki tüm çalışanlar için eğitim kursları yapılmıştır.

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.