1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

CAD Programı için En İyi 8 Laptop ve İş İstasyonu

CAD yazılımları giderek daha fazla talep görüyor ve işler çok fazla işlem gücü ve bellek tüketen daha yoğun kaynaklar gerektiriyor. Dolayısıyla, CAD yazılımının türüne ve onunla yaptığınız işin türüne bağlı olarak, yatırımınızdan en iyi performansı almak için donanım ve yazılımın en iyi duruma getirilmesi gerekmektedir.

Bu makalemde, PC’nizdeki işlemci, bellek, depolama ve yazılımın önemini ve CAD yazılımınızın performansını nasıl etkilediğini tartışmaya çalıştım. Bu tartışmaya fareyi “Mouse” dahil etmedim.

İşlemci

İşlemci makinenizin kalbidir; tüm hesaplama işlerini yapar. I3, i5 ve i7 gibi Intel serileri ağırlıklı olarak tüketici sınıfı PC ve dizüstü bilgisayarlarda kullanılmaktadır ve Xeon neredeyse tamamen işletme/proje ofislerinde baskındır.

Ancak Intel, işlemci pazarındaki tek baskın oyuncu değil. Yakın zamanda, AMD, Ryzen ve Ryzen Threadripper işlemcileriyle üst düzey pazara geri dönüş yapmasına rağmen, kurumsal iş istasyonu yapılandırmalarında henüz temel olmaya başladı.

Çekirdekler ve İşlevleri

İşlemciler birçok çekirdeğe sahiptir ve bu çekirdeklerin hesaplama yapabildiği hız, gigahertz (GHz) cinsinden ölçülen saat hızı olarak adlandırılır. Tek ve Çift çekirdekli işlemciler şu anda nadirdir ve bu günlerde en yaygın işlemciler minimum 4 çekirdeklidir. Ayrıca 7 ve 8 çekirdekli Ryzen işlemciler ile 12 çekirdeğe ve fazlasına sahip Xeons/Threadripper işlemciler de mevcuttur.

AutoCAD gibi bir 3 boyutlu 3B “3D” modelleme ve çizim yazılımı çoğunlukla tek yönlüdür; yani görevi gerçekleştirmek için, sadece tek bir çekirdek kullanır, bu durumda daha yüksek saat hızı önerilir.

Autodesk sürekli olarak daha fazla özellik için çok yönlü destek sağlamak için, kaynak kodlarını geliştirmekte olup; yeniden yazılacak olsa bile, artık 2 boyut 2B “2D” ve 3 boyut 3B “3D” CAD uygulamaları için birden fazla çekirdek kullanabilen birçok özellik vardır.

Ancak, Vray, Maya veya Blender gibi daha yeni sıvama “render” yazılımlarıyla çalışıyorsanız, bunlar genellikle çok yönlüdürler ve bu nedenle, daha fazla çekirdeğe sahip bir işlemci daha iyi olacaktır.

Daha fazla çekirdek çoklu eşzamanlı işlemlere ve dolayısıyla daha hızlı işlemeye izin verecektir. Çok iş parçacıklı yazılım durumunda, hiper-iş parçacığı veya SMT (eşzamanlı çoklu iş parçacığı) ile standart bir tüketici sınıfı dört çekirdekli işlemci öneririm. Bu hemen hemen tüm hafif ve orta CAD iş akışları için yeterli olmalıdır.

Ancak Ansys gibi bir simülasyon yazılımı kullanıyorsanız veya Keyshot gibi bir yazılım oluşturuyorsanız, daha yüksek bir işlemci (CPU) satın alarak zamanla yatırımda iyi bir getiri getirecek olan ek çekirdekten büyük bir fayda elde edersiniz.

İşlemcide Hız Aşırttırma “Overclocking”

Hız aşırtıcı hakkında bir şeyler duymuş olabilirsiniz; bu işlem de işlemcinizin performansını artırır. Fakat para kazanmak için güvendiğiniz bir bilgisayara hiçbir zaman hız aşırttırma “overclock“ işlemi uygulamamanızı söylüyorum. Yani ticari proje üzerinde çalışıyorsanız veya profesyonel bir ofiste çalışıyorsanız, hız aşırttırma “overclock“ işlemi önermiyorum.

Hız aşırttırma “Overclock“ işlemi bilgisayarın dengesizliğini arttırmaktadır; kişinin bilgisayarına ne kadar stres testi yaptığının ve bu testlerin ne kadarından geçtiğinin önemli yoktur. bir Hız aşırttırma “Overclock“ işlemi bilgisayarın tamamen çökme ihtimalini artırmaktadır.

Yani, ev kullanıcıları ya da öğrenciler için bu hız aşırttırma “overclock“ işlemi iyidir; ancak iş hayatında kullanılan bir bilgisayara hız aşırttırma “overclock“ işlemi yapmanızı hiçbir zaman önermem.

Üstelik tüm işlemciler aşırttırma “overclock“ işlemini desteklemezler. Örneğin Xeon bilgisayarlar hız aşırttırma “overclock“ işlemi için desteklenmemekte ve tüm AMD Ryzen tabanlı işlemciler hız aşırttırma “overclock“ işlemi için desteklenmektedirler. Ek olarak, ana kartınızın yalnızca işlemci için hız aşırttırma “overclock“ işlemini desteklemesini sağlamanız gerekir.

Hafıza (RAM)

Bilgisayarınızda yüklü olan RAM veya hafıza, herhangi bir anda açabileceğiniz eşzamanlı programların ve veri kümelerinin sayısını ve boyutunu belirler. Modern yazılımlar daha karmaşık hale geldikçe, daha fazla RAM’e olan ihtiyaç önemli bir faktör haline gelir; ancak her zaman olduğu gibi, bütçeniz bir sınırlama olabilir.

Basit 2 boyutlu 2B “2D” CAD iş akışları için, 8 GB RAM, göz önünde bulundurmanız gereken mutlak minimum olmalıdır. 3 boyutlu 3B “3D” CAD uygulamaları içinse, her zaman en az 16 GB RAM önerilir ve her zaman olduğu gibi, daha fazla RAM, aynı anda daha fazla programla çalışmanıza ve daha büyük veri kümelerini açmanıza olanak tanır.

Şayet CAD programınız bilgisayarınızdaki mevcuttan daha fazla RAM gerektiriyorsa, işletim sisteminiz (Windows) çalışmaya devam etmenize izin verecek (bilgisayarın RAM’i taklit edilen sabit diskin bölümü olan) sanal belleğe  atamayı yeniden yönlendirir; ancak bu işlemlerin daha da yavaşlamasına sebep olacaktır.

Yaygın bir hata, daha fazla RAM’in bilgisayarınızın her bölümden daha hızlı çalışmasını otomatik olarak gerçekleştireceğini varsaymaktır, bu yanlıştır. Daha fazla RAM, Windows sanal belleği kullanmaya başlamadan önce daha büyük veri kümelerinde çalışmak için daha fazla çalışma alanınız olduğu anlamına gelir.

Şayet bilgisayarınızda yüklü 32 GB RAM varsa ve programlarınız yalnızca 9 GB RAM kullanıyorsa, bilgisayarınız 16 GB RAM yüklü veya 64 GB’lık bir kartla aynı şekilde çalışacaktır.

RAM, işlemciniz (CPU) ile uyumlu olacak şekilde eşleştirilmelidir, bu bilgiyi CPU satıcılarının web sitesinde bulabilirsiniz. RAM, DDR3 / DDR4 olarak sınıflandırılabilir ve Megahertz biriminde bir frekans derecesine sahiptir.

Bu yüzden, benim önerim, bu durumda, 2 boyutlu 2B “2D” CAD için en az 8 GB, 3 boyutlu 3B “3D” CAD için 16 GB, RAM’in işlemciniz (CPU) tarafından desteklendiğinden emin olmak ve eğer mümkünse, potansiyel bir gelecek için ana kartınızda boş bellek yuvaları bırakmak için büyük modüller satın almaktır.

Sabit Disk

Şu anda piyasada satılan iki sabit disk türü vardır: katı hal sürücüsü (SSD) ve sabit disk sürücüsü (HDD). HDD geleneksel bir seçenektir ve genellikle eski dizüstü bilgisayarlarda ve masaüstü bilgisayarlarda görülür. Tüm modern dizüstü bilgisayarları ve masaüstleri bir SSD ile sunulmaktadır. Satın alma esnasında hard diskin türünün ne olduğunu anladığınızdan emin olun.

Mekanik HDD bir metal disk sürücü tablası içerir ve verileri yüksek hızda dönen manyetik yüzeyleri üzerinde saklar. Veri doğrudan bu hızlı dönen diskten okunur ve sonuç olarak, bu sürücüler, (hareketli parçalar nedeniyle) hareketli, gürültülü, daha yavaş ve daha az güvenilirdir.

SSD, HDD’nin karşılaştığı sorunları çözümlemiştir; bu durumda SSD’de hareketli parçalar yoktur. Dolayısıyla bunlar daha kompakt ve neredeyse sessiz ve HDD’den çok daha güvenilir ve açık bir şekilde HDD’den daha hızlı bir veri aktarım hızına sahiptir.

SSD’ler genellikle kullandıkları iletişim veriyolu tarafından SATA veya PCIe olmak üzere iki kategoriye ayrılır. SATA katı hal sürücüleri, SATA arabiriminin sınırı olan yaklaşık 600 MB/s veri aktarım hızı ile sınırlıdır, oysa PCIe tabanlı katı hal sürücüleri 2500 MB/s üzerinde okuyabilir ve yazabilir. Piyasada 3500 MB/s de okuyabilen ve yazabilen birçok SSD vardır.

Çoğu üst düzey sistem varsayılan olarak bir SSD önyükleme sürücüsü (işletim sisteminin yüklü olduğu sürücü) ile donatılmıştır ve ben en azından CAD dizüstü bilgisayarınızın veya iş istasyonunuzun önyükleme sürücüsü için SSD’yi öneririm.

Ekran Kartı (GPU)

Genel olarak görüntülemenin CAD’in en zorlu grafik iş akışlarından biri olduğu ve çok pahalı ve güçlü ekran kartlarının (GPU) CAD ile tasarlandığı düşünülür ve duyurulur. Bu her zaman doğru değildir; Bununla birlikte, yazılımın satıcısına göre değişiklik gösterebilir.

Örneğin, Autodesk CAD uygulamaları grafik motoru yoğun CPU’ya bağımlıdır. CPU işlem hızı arttığında, GPU’ya biraz güvenerek, doğrusal bir şekilde performans artar. Birçok CAD uygulaması, ekranda nelerin görüntülenmesi gerektiğini hesaplamak için CPU’yu kullanır, GPU çoğunlukla karttaki video belleğindeki doku bilgisini depolamak için kullanılır (VRAM).

Çoğu Autodesk CAD uygulaması hem oyun (GeForce & Radeon) hem de profesyonel (Quadro & Radeon Pro WX / FirePro) ekran kartlarını desteklemektedir, genellikle ev kullanıcılarının bir oyun sınıfı kartı satın almasını, profesyonel son kullanıcıların ise profesyonel bir kart satın almasını öneririm.

 

Bir GPU’ya karar verirken dikkate alınması gereken başka birçok faktör vardır, yani çeşitli uygulamaları kullanmayı planlıyor musunuz? Bu yüzden, ne yapılması gerektiğini önermek imkansızdır;, ancak CAD için bir kural olarak, GPU’nun en az 4 GB VRAM aldığından emin olmalısınız.

Monitör

Monitörler söz konusu olduğunda, kural basittir, monitör ne kadar büyükse o kadar iyidir. CAD için geniş monitörlerini kullanmanızı tavsiye ederim, örneğin LG 34UC79G‘ye bakın. Bu oran  21: 9 en boy oranıdır ve normal 1080p ile 4K arasında 1440p dir. Böyle bir monitörde CAD için aldığınız ekran alanı kesinlikle nefes kesicidir ve normal 16: 9 oranındaki 4K değerinden çok daha iyidir.

Geniş ekran monitörlerpahalıdır ve iş ortamlarında satın almayı haklı çıkarmak için zordur;ancak inanılmaz çoklu görevlere izin verir ve size çok fazla CAD modelleme veya çizim alanı sağlarlar.

Birisi bir 4K monitörden bahsederse, bu çözünürlüğün birçok program tarafından desteklenmediğini ve çok karmaşık iletişim kutularına ve okunamayan küçük yazılara neden olabileceğini belirtmek gerekir.

Ayrıca, çok daha güçlü bir CPU ve GPU gerektirir, çünkü görüntünün oluşturulup monitöre gönderilecek piksel sayısının yaklaşık 4 katıdır. AutoCAD 4K’yi oldukça iyi idare etse de ben 4K’yı CAD için tavsiye etmem.

Tavsiye edilen CAD Laptopları

İddialı bir CAD donanımına karar vermeden önce akılda tutulması gereken çok şey olduğunu ve bu nedenle her tür CAD gereksinimine uygun bir dizüstü bilgisayarı tavsiye etmenin sadece belirsiz olduğunu gördünüz. Bu yüzden aşağıda, yaygın CAD iş akışları ile en yaygın CAD yazılımı için uygun olan bazı önerilen dizüstü bilgisayarları hazırladım.

 1. Dell 15.6 inch Oyun Laptopı

Bu dizüstü bilgisayar, 8 GB DDR3 RAM ve 4 GB VRAM ve 256 GB SSD ile Nvidia Geforce GTX 960 M grafik kartı ile dört çekirdekli Intel i5 işlemciye sahiptir. Ayrıca önceden yüklenmiş Windows 10 işletim sistemi ile birlikte gelir. Yani, kısaca, bu uygun fiyat noktasında tam bir paket ve AutoCAD & diğer 2D / 3D CAD yazılımı için harika bir Laptop.

 AMAZON’dan Satın Al

 1. HP Omen 17.3 inç

Bu dizüstü bilgisayardaki en önemli faktörlerden biri, 1 TB HDD ile birlikte 17,3 inç geniş ekran ve önyükleme için 128 GB SSD. Ayrıca 4 çekirdekli ve 8 GB DDR4 RAM ve NVIDIA GeForce GTX 1050Ti 4 GB grafik kartı olan Intel i7 7700HQ işlemciye de sahip. Bu ayrıca, önceden yüklenmiş Windows 10 ile birlikte gelir ve arkadan aydınlatmalı klavye ve FHD IPS ekran gibi diğer özelliklere sahiptir. Bu gerçekten, sıvama “render” ve simülasyon yoğun görevleri olan yazılımlar dahil olmak üzere hemen hemen tüm CAD yazılımları için harika bir dizüstü bilgisayardır.

 AMAZON’dan Satın Al

 1. Dell Inspiron Oyun Laptopı

Bu dizüstü bilgisayar dört çekirdekli Inteli7 7700HQ işlemciye sahip ve ayrıca 128 GB SSD ve 1 TB HDD ile 8 GB DDR4 RAM’e sahip. Ayrıca NVIDIA GTX 1050 4 GB grafik kartı ve önceden yüklenmiş Windows 10 işletim sistemi ile birlikte geliyor. Tüm bu özellikler için uygun fiyat noktasında, bu dizüstü bilgisayarı kişisel kullanımınızda CAD yazılımı için mükemmel bir seçenek haline getiriyor.

 AMAZON’dan Satın Al

 1. MSI GL72M

Profesyonel dizüstü bilgisayarlar söz konusu olduğunda MSI kesinlikle güvenilir bir marka ve bu dizüstü bilgisayar bir istisna değildir. Bu ayrıca 8 GB DDR4 RAM ve 2 GB NVIDIA GeForce Graphics ile Intel i7 dört çekirdekli işlemciye sahip. VRAM grafikleri burada az olsa da, önyükleme sürücüsü ve ek 1 TB HDD için SSD var. Bu dizüstü bilgisayar ayrıca önceden yüklenmiş Windows 10 işletim sistemi ile geliyor ve AutoCAD dahil olmak üzere 2 boyutlu 2B “2D” çizim ve 3 boyutlu 3B “3D” modelleme yazılımları için iyidir.

 AMAZON’dan Satın Al

 1. Razer Blade 14 inç

Bu, dört çekirdekli Intel Core i7 işlemciye sahip bir diğer harika dizüstü bilgisayar ve bu laptop 6 GB NVIDIA VRAM ve 256 GB SSD ile birlikte 16 GB DDR4 RAM’e sahip. Bu da önceden yüklenmiş Windows 10 işletim sistemi ile birlikte geliyor. Yani, bu kesinlikle sıvama “render” ve simülasyon gibi grafik yoğun görevler için özellik dolu bir dizüstü bilgisayar.

 AMAZON’dan Satın Al

 1. Lenovo Thinkpad P50 & P51

Thinkpad laptopların muhtemelen piyasada bulunan en güvenilir profesyonel dizüstü bilgisayarlar olduğu düşünülüyor ve bu özelliklere sahip bu Thinkpad de istisna değil. Dört çekirdekli 16 GB DDR4 RAM ve 4 GB NVIDIA Quadro VRAM ile birlikte Intel Xeon işlemci ile geliyor. Ayrıca 256 GB SSD ve önceden yüklenmiş Windows 7 profesyonel işletim sistemi ile geliyor.

P50’nin biraz yükseltilmiş versiyonu Thinkpad P51 ve 32 GB DDR4 RAM, 512 GB SSD, Parmak İzi okuyucu ve Windows 10 profesyonel işletim sistemi ile geliyor. Thinkpad P71 gibi piyasada bulunan daha fazla yükseltilmiş P serisi Lenovo thinkpadler de var.

 AMAZON’dan Satın Al

Profesyonel CAD İş istasyonları

İş istasyonlarının önerilmesi daha da zordur ve kesinlikle “tek beden herkese uyar” iş istasyonu yoktur. Bu yüzden burada, 2 boyur 2B “2D”/3 boyut 3B “3D” modelleme, sıvama “render” ve simülasyon yazılımlarını içeren ve orta düzeyde CAD iş akışları için kullanabileceğiniz bazı CAD iş istasyonlarını tavsiye ediyorum.

 1. HP OMEN Masa üstü

Bu iş istasyonu, Intel i7 dört çekirdekli işlemci, 8 GB DDR4 RAM ve 3 GB NVIDIA GeForce VRAM ile geliyor. Ayrıca 1 TB HDD ve önceden yüklenmiş Windows 10 işletim sistemi ile birlikte gelir. Bu iş istasyonu, hafif CAD çalışmaları için iyidir ve yüksek işlemci veya grafik yoğun sıvama “render” veya simülasyon çalışmaları için iyi değildir.

 AMAZON’dan Satın Al

 1. Lenovo IdeaCentre Y900

Bu iş istasyonu, Intel i7 Dört çekirdekli işlemci ve 8 GB AMD Radeon VRAM’li 16 GB DDR4 RAM ile birlikte, işlemci ve grafikler için yoğun CAD modelleme, sıvama “render” veya simülasyon işlemlerinde kullanılabilir. Ayrıca önceden yüklenmiş Windows 10 işletim sistemine sahip 128 GB SSD ve 1 TB HDD ile birlikte geliyor.

 AMAZON’dan Satın Al

CAD için Görüntüleme Monitörleri

Daha önce de belirttiğim gibi, CAD için daha büyük ekran, her zaman birden fazla çizim sekmesinde aynı anda çalışma olanağı sağlayan daha fazla ekran alanı sağladığından daha iyidir. Yani, bunlar daha önce yaptığımız tartışmaya dayanan önerilerimdir.

 1. LG 34″ Ultrawide Monitör

Bu ultra geniş 34″ LED monitör 2560 × 1080 çözünürlüğe sahip ve CAD yazılımı için mükemmel bir monitördür.

 AMAZON’dan Satın Al

 1. HP 27″ Geniş ekran

Bu 27 HP monitörü, Amazon’daki en yüksek puan alan monitörlerden biridir. Bu, 1920 × 1080 çözünürlüğe sahip  bir LED monitördür ve görüntüleme açısını ayarlamak için eğilebilir olan ekranla birlikte iki HDMI ve VGA girişi ile birlikte gelir.

 AMAZON’dan Satın Al

 1. HP 27″ FHD Curved Monitör

Bu monitör, 16: 9 en boy oranıyla tam HD 1920 × 1080 çözünürlükte kavisli bir yüzeye sahip olduğundan biraz farklıdır.

 AMAZON’dan Satın Al

 1. LG 32″ Full HD Monitör

Bu 32″ LG monitör de 16: 9 en boy oranıyla 1920 × 1080 çözünürlüğe sahiptir. Ultra geniş monitör, CAD yazılımı için idealdir ve aynı anda birden fazla uygulama için kullanılabilir.

 AMAZON’dan Satın Al

Önerilerimize katılıyor musunuz? İş istasyonunuzun yapılandırması ve öncelikli olarak CAD yazılımınız için hangi dizüstü bilgisayarı kullanıyorsunuz? Aşağıdaki yorum kutusuna yazarak bana bildirin. Yeni donanımlar piyasaya çıktıkça yeni makale ile sizlere bildirmeye devam edeceğim. Bu yüzden sitemizi izlemeye devam edin

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

Revitte 3 boyutlu 3B “3D” Görünüşlerde Kotlarla Çalışma

Revit’te perspektif veya ortografik görünüşte çalışırken kotları görüntüleyip; değiştirebilirsiniz. Video: 3D Görünümlerde Düzeylerle Çalışma (İngilizce) …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.