1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

CAD Pozisyonu için İş Görüşmesinde Sorulan 14 Soru

Sekil-01

CAD kullanan herkes işe ihtiyaç duyar; peki olası işverenin size uygun olduğuna nasıl karar vereceksiniz? Doğru çalışanı bulmak çok zor olduğu gibi doğru işvereni de bulmak oldukça zordur. Çalışan olarak, sizin için iş imkanı veren, projelerin sürekliliğini sağlayan ve rahat ve huzurlu bir çalışma ortamı hazırlayan işvereniniz için sadakatinizi, dürüstlüğünüzü ve verimliliğinizi ortaya koyarsınız. Şayet işvereniniz başarısız olursa, işinizden olursunuz. Bu yüzden bulduğunuz işin sizin için uygun olduğuna emin olmalısınız. Bu makalemde birçok CAD pozisyonunda çalışmış bir CAD gurusu olarak sizlere olası işvereninizle iş görüşmelerinizde yardımcı olacağını düşündüğüm birkaç ipucu vereceğim.

 

İş görüşmelerinde sorulan birçok klasik soru vardır Bunlar:

 

 1. Hangi becer ve deneyimleriniz sizi bu pozisyon için uygun aday yapar? Bu soru işverenin tam olarak ne aradığını söylemektedir. Ayrıca bu soru işverene ihtiyacı olmayan bilgileri vermeden kendinizi en iyi şekilde pazarlama fırsatını da sunmaktadır. Çok fazla bilgi işverene sizin o pozisyon için fazla donanımlı veya doğru kişi olmadığınız imajını verecektir.
 2. Şirketimizin nitelikleri hakkında herhangi bir endişeniz var mı? Bu en çetrefilli sorulardan birisidir. Eksik yönlerinizi yüksek sesle ifade etmenize neden olabilir ve cevaplarken çok dikkatli olmalısınız. Bununla birlikte, işe kabul edilmeniz için size vurgulamanız gereken yeteneklerinizi dile getirme imkanı da vermektedir. Başvurduğunuz iş için, doğru kişi olduğunuzu ortaya koyma ve işverenin olası kaygılarını giderme şansını da elde etmiş olursunuz. Karşınızdaki kişinin sizin hakkınızda listelediği şeylerden rahatsız olmayın; yorumlarını dikkatlice dinleyin ve kendinizi sakince savunun.
 3. Kimlerle çalışacağınızı ve rolünüzün ne olacağını biliyor musunuz? Bu soruların cevabı size tahmin yapmaktansa, başvurduğunuz pozisyonu net olarak tanımla imkanı verecektir. Belki de o pozisyon size uygun değildir. Ayrıca iş başvurusu şirketin yapısı hakkında bilgileri de elde edebilirsiniz. Küçük şirketler bile kurumsal bir yapıya sahip olabilecekleri için, ekip ve grup çalışmasındaki yeteneklerinizi ortaya çıkartacak şekilde cevaplar verin.
 4. Başvurduğunuz pozisyonun yeni bir pozisyon mu yoksa işten ayrılan (veya atılan) başka birisinin yerine mi geleceğinizi öğrenin. Bunu bilmek önemlidir. Kötü performansı nedeniyle işten atılmış, başka bir firmaya geçmiş veya terfi alarak bir üst pozisyona yükselmiş birinin yerine geçecek olabilirsiniz. Belki de şirket yeni projeler almıştır ve ilave çalışanlara ihtiyaç duymaktadır. Bu bilgi size işe başlamanız durumunda fayda sağlayacaktır. Bu bilgi size o anki iş yükü hakkında da bilgi verecektir. Şayet başvurduğunuz pozisyon yeni veya ilave bir pozisyonsa, o anki ve gelecekteki beklenen iş yükü hakkında da sorular sorarak bilgi alın.
 5. Başvurduğunuz pozisyonda çalışan önceki elemanlar pozisyonlarında başarılı olmak için neler yapmışlardı? Şayet başvurduğunuz pozisyon şirkette yeni bir pozisyonsa, yani daha önce o pozisyonda kimse çalışmamışsa, sorunuzu başka kelimelerle ifade etmeniz gerekebilecektir. Bu bilgi size şirketin sizden neler beklediği ve sizin onlar için çalışmanız durumunda şirkete neler kazandırabileceğiniz hakkında bilgi verecektir. Ayrıca bu şekilde görüşmede bir diyalog olmasını sağlamış olursunuz ve bu kendine güven duygunuzun göstergesi olarak algılanacaktır.
 6. Alacağınız maaş dışında o şirkette çalışmanın faydaları nelerdir? Bu açıkça görülüyor olabilir; fakat siz yine de bu bilgiyi edinmeye bakın ve bu soruyu sormayı unutmayın. Yıllık izinlerin nasıl belirlendiğini ve bu izinlerin planlamasında aktif rolünüz olup olmayacağını muhakkak öğrenmelisiniz.
 7. Şirketin çalışanları için teknik eğitimler sağlayıp sağlamadığını öğrenin. Mesleki yeteneklerinizi günün şartlarına uygun olarak yeni çıkan CAD programı sürümlerini öğrenerek geliştirmeye devam ettirmek istediğinizi belirtin. Bunun için şirketin sağlayacağı teknik eğitimler faydalı olacaklardır. Siz kendinizi geliştirdikçe daha değerli ve şirket için daha faydalı olursunuz. İyi bir işveren çalışanlarından ne yapmasını istediğini tam olarak bilen işverendir. Şayet şirketin bir teknik eğitim programı yoksa, yeni çıkacak CAD programı sürümleri için şirketin teknik eğitim sağlamasını istediğinizi belirtin.
 8. Kendinize niçin bu şirkette çalışmalıyım? ve Niçin bir başkası değil de ben? sorularını muhakkak sorun ve cevaplarınızı hazır edin. Muhtemelen görüşmede bu sorulara muhatap olacaksınız.
 9. Bu arada maaşınızın ne kadar olacağı konusunu tartışmamanız, şirketin o pozisyon için belirlediği maaşı kabul edeceğinizi belirtmek faydalı olacaktır.
 10. Şirket içerisinde başvurduğunuz pozisyonun bir üstündeki yani bağlı olacağınız pozisyonu muhakkak öğrenmelisiniz.

CAD ile ilişkili bir iş ararken aşağıdaki ilave soruları da atlamamalısınız:

 

 1. Hangi CAD programını kullanacağım? Siz iyi bir AutoCAD kullanıcısı olduğunuz halde ya başvurduğunuz şirket Microstation programına sahipse, neler olabileceğini tahmin edebiliyor musunuz? Ayrıca şirkette kullanılan tüm CAD programlarının ne olduğunu da öğrenin. Şayet şirket birden fazla CAD programına (AutoCAD ve Microstation gibi) sahip ve siz bu iki programı da biliyorsanız, başvurduğunuz pozisyon için değerli bir aday haline gelirsiniz.
 2. Kullanacağın CAD programı hangi sürüm? Şirkette kullanılan programlar için bir güncelleme planı var mı? CAD programlarında sürüm çok önemlidir. Kullandığınız CAD programının güncel olması hem sizin gelişiminiz hem de verimliliğiniz ve şirkete katacağınız katma değerler açısından önemlidir. Şayet şirketin kullanılan CAD programını (veya programlarını) güncel tutma gibi bir politikası yoksa, sahip olduğunuz CAD yeteneklerini tam olarak gösteremeyebilirsiniz.
 3. Şirket içinde CAD programları için eğitim düzenleniyor mu? Şirket CAD kullanıcılarını eğitiyor mu?
 4. Hangi tip donanımlar kullanacaksınız? CAD işlerini elle mi yapacaksınız? Sunucular ve bilgisayarlar hamgi sıklıkla güncelleniyorlar?

 

 

Bir CAD pozisyonu için yapılan iş görüşmelerinde size sorulabilecek daha birçok soru olsa da teknik kabiliyetlerinizi ve iş tecrübelerinizi Özgeçmişinizde detaylıca belirttiğiniz için, bu yukarıda sıraladığım konulara dikkat etmeniz faydalı olacaktır. İş görüşmesine gitmeden önce, bir liste yapın bu soruları cevaplayın ve rahat olun.

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.