1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

CAD Nedir? BIM Nedir?

Sizce BIM daha akıllıca çalışmanızı sağlayabilir mi?

CAD harfleri, Bilgisayar Destekli Tasarım “Computer Aided Design” demektir. BIM harfleri ise, Bina Bilgisi Modellemesi “Building Information Modelling” anlamına gelmektedir. Mimarlar, teknik ressamlar, mühendisler ve sanatçılar, planlar, inşaat çizimleri ve yapı malzemeleri kesin listelerini oluşturmak için CAD ve BIM yazılımı kullanmaktadır.

Bilgisayar çağından önce çizimler ve planlar elle hazırlanırdı. Yazılım, satırları matematiksel denklemlere dayalı vektörler olarak kaydettiğinden CAD ve BIM daha verimli oldu. Yazılımı çalıştıran algoritmaları veya yönergeleri kullanarak, bir çizimin bölümleri döndürülebilir, sündürülebilir veya taşınabilir. Resim bir bütün olarak 2 boyutta 2B “2D”, 3 boyutta 3B  “3D” ve 4 boyutta 4B “4D” otomatik olarak ayarlanır.

CAD Hakkında:

CAD Yazılımı tasarımcının aşağıdakileri yapmasına izin verir:

  • İki boyutlu 2B “2D” ve üç boyutlu 3B “3D” görünümler arasında geçiş yapma.
  • Yakın çekim ve uzak görüş için görüntü yakınlaştırma ve uzaklaştırma.
  • Görüntüleri farklı perspektiflerden görüntülemek için döndürme.
  • Görüntülerin ölçeğini değiştirme: Bir değer değiştiğinde ilgili değerler otomatik olarak ayarlanır.
  • Görüntü şekillerini değiştirme: Görüntünün bir bölümünü değiştirme, resmin tamamını otomatik olarak değiştirir.

Mimar ve mühendislerce kullanılan popüler CAD programları şunlardır:

Birçok bina ve yapı tasarım uzmanı, parametrik modelleme için geliştirilmiş yetenekleri nedeniyle CAD’den BIM’e veya Bina Bilgileri Modelleme uygulamalarına geçiyor. Yapılacak yapıların tüm bileşenleri “bilgi” sahibidir. Örneğin, 16 x 5 ebatlarında bir resim düşünün. Bu resimde resim bilgi içerdiği için, bileşeni görselleştirirsiniz. Bir bilgisayar binlerce bileşen için bunu yapabilir, bu nedenle mimar modeli oluşturan bilgiyi değiştirerek bir tasarım modelini kolayca değiştirebilir. Tasarım tamamlandıktan sonra, BIM uygulaması üreticinin bir araya getireceği bileşen parçalarını listeler. BIM yazılımı yalnızca fiziksel olarak değil aynı zamanda binanın işlevsel yönlerini de dijital olarak temsil eder.

Bazı tasarımcılar, bunu Akıllı Geometri süreci olarak adlandırırken; bazıları da bu süreci 4 boyutlu 4B “4D” BIM olarak adlandırıyor. Uzunluk, genişlik ve derinlik boyutlarına ek olarak dördüncü boyut 4B “4D” zamandır. BIM yazılımı bir projenin zaman değişimi ile birlikte üç fiziksel boyutunu da izleyebilir.

BIM çalışma şeklimizi değiştiriyor:

Yazılımların kullanımındaki bu değişiklik ayrıca, kağıt bazlı işbirliğine (CAD yaklaşımı) dayalı operasyonlardan bilgi tabanlı işbirliğine (BIM yaklaşımı) dayalı geçişi sağlamakta ve felsefi bir değişimi göstermektedir.

BIM Yazılım Örnekleri:

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki CAD ve BIM Standartları

Bina Bilimleri Ulusal Enstitüsü’nden bir konsey olan building MART ittifakı, CAD ve BIM için fikir birliği temelli standartlar geliştirir ve yayınlar. Standartlar, projeleri oluşturmakla görevli birçok grubun daha kolay bilgi paylaşmasına yardımcı olur.

• Birleşik Devletler Ulusal CAD Standardı The United States National CAD Standard (NCS).

• Ulusal BIM Standardı-Amerika Birleşik Devletleri ™  The National BIM Standard—United States (NBIMS-US ™).

Uzman Görüşü

Bilgisayar yazılımları – teknik açıdan yetkin mimar için bile karmaşıktır. Küçük işletmelerin ve şirketlerin ihtiyaçları için uygun yazılımı satın almalarına yardımcı olmak amacıyla özel şirketler bu komplikasyonların etrafında büyüdüler. Seyahat acenteleri gibi, çevrimiçi Capterra tarzı şirketler size ücretsiz olarak yardımcı olmayı teklif ediyor. Capterra, iş yazılımını arayan herkes için ücretsizdir, çünkü yazılım satıcıları size en iyi ürünü bulmanıza yardımcı olduğumuz zaman Capterra‘ya ödeme yapmaktadır. Danışmanınıza güvenip saygı duyuyorsanız ve neye başlamadığınızı biliyorsanız iyi bir anlaşma yapın.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.