1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Bu 5 Verimlilik Püf Noktası ile AutoCAD İle Çalışırken Zaman Kaybetmekten Kurtulun

 1. Her zaman İki Elinizi Kullanın:

AutoCAD’e veri girişi yaparken her iki elinizi de kullanarak, iki ayrı göreve odaklanmanıza izin vermiş olursunuz. Sol elinizi klavyeden verileri girmek için kullanmak; aynı komutu çalıştırmak için, şeritten ilgili komut simgesini bulup tıklamak yerine komut satırı üzerinden komut girerek çok fazla zaman kazanmanızı sağlar.

Örneğin; daha önce yaptığınız veya indirdiğiniz bir bloğu hızlıca çiziminize yerleştirmek istediğinizi varsayalım. Farenizi kullanarak yerleştirme INSERT komutunu çalıştırmak için, imlecinizi hareket ettirmeniz ve şeridin Yerleştirme “Insert” sekmesine geçmeniz ve daha sonra Yerleştirme “Insert” iletişim kutusunu açmak için, INSERT düğmesini bulmanız ve tıklamanız gerekir. Bunu yapmak dikkatinizi çiziminizden çekerek bunun yerine bir komut düğmesini aramaya odaklanmanızı gerektirir.

Şimdi, sol elinizi INSERT komutunu çalıştırmak için, ikinci bir giriş cihazı olarak kullanarak, sadece I harfini yazın ve komutu çalıştırmak için, boşluk çubuğuna basın. Bu iki hızlı girişle, dikkatinizi veya gözlerinizi çiziminizden uzaklaştırmadan Yerleştirme “Insert” iletişim kutusunu açabilirsiniz.

Şayet bunu kendiniz denerseniz, bu basit değişimin çizim hazırlama sürecinde size büyük miktarda zaman kazandıracağını göreceksiniz.

 1. Mümkün olduğunca çok Komut Takma Adını “Alias” Öğrenin ve Kullanın:

Son ipucuna doğru giderken; en çok kullandığınız komutların takma adlarını “alias” hatırlamak için, biraz zaman harcayarak çok yol alabilirsiniz.

Bu, komutların takma adlarının “alias” % 100’ünü ezberlemeniz gerektiği anlamına gelmez. Yalnızca en çok kullanılan 15-20 komutun takma adını “alias” bilmeniz size zaman kazandıracaktır.

İşte ezberlemeniz için, en çok kullanılan komut takma adları “alias” önerilerimden bazıları. Ben sadece bu komutları ezberlemekle kalmayıp; aynı zamanda hiç tereddüt etmeden ve sıkıntıya girmeden yalnızca sol elimle bunları girebilirim.

 • PL – Sürekli Çizgi “Polyline”
 • DIST – Mesafe ölçme “Distance” Komutu
 • PEDIT – Sürekli Çizgi Düzenleme “Polyline Edit” Komutu
 • ED – Çok satırlı Yazı Düzenleme “Edit Mtext” Komutu
 • E – Silme “Erase” Komutu
 • Z ‘Enter’ E ‘Enter’ – En genişi Görüntületme “Zoom Extents” Komutu
 • I – Yerleştirme “Insert” Komutu
 • CO – Kopyalama “Copy” Komutu
 • M – Taşıma “Move” Komutu
 • RO – Döndürme “Rotate” Komutu
 • C – Çember “Circle” Komutu
 • L – Çizgi “Line” Komutu
 • MA – Özellikleri Uydurma “Match properties” Komutu
 • PLOT – Bastırma “Plot” Komutu
 • CTRL+S – Hızlı Kaydet “Quick Save” Komutu

Sizin favori komut takma adlarını “alias” nelerdir? İpuçlarımın geri kalanını okumayı bitirdiğinizde aşağıdaki yorum kutusuna yazarak bana bildirin.

 1. İki kez Yaptığınız her şey için Blok Yaratın

Bloklar hızlıca yaratılabilir; ölçeklenebilir ve çok sayıda çizimde kolayca kullanılabilir. Bir şeyi iki veya daha fazla kez çizmek zorunda kaldığınızda onu bir blok haline getirin.

Bu, özellikle delikler veya test çukurları gibi belirli nokta sembolleri gibi çizimlerinizin çoğunda kullanılan tipik nesneleriniz varsa faydalıdır. Ayrıca kuzey sembollerinin yanı sıra ölçek çubukları, notlar, referanslar, ağaçlar, belirtme çizgileri, özel kesit çizgileri gibi çizim elemanlarınızı blok haline getirerek kullanın.

Bir bloğun nasıl yaratılacağı ile ilgili bu önveki makalemi muhakkak okuyun: Blok Nasıl Oluşturulur

Daha fazla zaman kazanmak için öznitellikleri “attribute” mümkün olduğunca sık kullanın.

 1. Çizimlerinize Tutarlılık Kazandırmanız için Bir Şablon “Template” Dosyası (.dwt) ve Antet Bloğu Kullanın

AutoCAD şablon “template” dosyaları, her yeni çizime tüm ayarlarınız ve çizimde bulunan özel stillerle başlamanıza olanak sağlar. Standart bir çizim yaparak ve onu SAVEAS komutunu kullanıp bir .dwt dosyası olarak kaydederek etkili bir şablon yaratabilirsiniz.

Ben şablonları “template” özel tabakalarım “layer”, ölçü “dimension”, yazı “text” stillerim ve tüm antet bloklarım önceden belirlenmiş ve kullanıma hazır olarak çizimleri başlatmak için, kullanıyorum.

Özel antet bloklarını ve şablonlarını şimdi indirmek için burayı tıklayabilirsiniz.

 1. Program Parametreleri Dosyanızı (.pgp ) Özelleştirin

Acad.pgp dosyası, AutoCAD‘deki önceden programlanmış tüm komut takma adlarını “alias” içerir. Bu dosya, bu makalede belirtilen tüm komut takma adlarını “alias” da içerir.

Bu dosyayı beğeninize göre özelleştirerek en çok kullandığınız fonksiyonlar için hızlı komutlar programlayabilirsiniz. Örneğin ben, günlük çalışmalarımda gizleme WIPEOUT komutunu oldukça sık kullanıyorum. Bu gizleme WIPEOUT komutu için atanmış bir komut takma adı olmadığından, sadece .pgp dosyasına gidip kendimden bir komut takma adı “alias” ekliyorum. Bu komut takma adı “alias” 2 rakamı veya WW gibi anlamlı bir harf dizisi kadar basit olabilir. Tamamen size ve tercihlerinize kalmış.

Sonraki birkaç gün içinde, daha basit bir metin komutuna ihtiyaç duyan veya daha iyi bir komut kullanan en çok kullandığınız komutların bir listesini yapın. Ben CIRCLE komutunu nadiren kullandığım için AutoCAD’in bu komut için ön tanımlı C komut takma adını “alias” CI olarak değiştirip; C komut takma adını “alias” her gün sıkça kullandığım COPY komutu takma adı “alias” olarak değiştirmeyi seviyorum.

Örneğin, klavyenizin Rakam padini “NumPad” aşağıdaki gibi

2POLYLINE,

3COPY,

4LIST,

5TRIM,

6ALIGN

komutların takma adları “alias” olarak atayabilirsiniz.

AutoCAD‘i kullanmanın güzel tarafı, yazılımınızı kurmanın yanlış bir yolu olmamasıdır. Sadece daha hızlı veya daha yavaş yöntemleri tercih etmiş olabilirsiniz.

Arabanızın sürücü koltuğunu satın aldığınız zamanki gibi bırakır mısınız? Neden yazılımınızı önceden ayarlanmış ayarlarla bırakasınız? Verimliliğinizi artıracağını düşündüğünüz her şeyi özelleştirin. Bunda yanlış cevap yoktur ve değişikliklerinizi her zaman geri alabilirsiniz!

Bonus: Yaratıcı Olun ve Çalışma Ortamınızı “Workspace” Özelleştirin

Ekranınızda aylardır, hatta hiç kullanmadığınız bir şerit veya araç çubuğu mu var? Onu kaldırın! Böylece ya daha sık kullandığınızla değiştirin ya da ekstra ekran alanının keyfini çıkarın.

Sizin yeni teknik ressamlar veya mühendisler için kullandığınız veya öğrettiğiniz bir favori verimlilik ipucunuz var mı? Şayet varsa, aşağıdaki yorum kutusuna yazarak lütfen bizlerle paylaşın.

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.