1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Bozuk AutoCAD Çizimlerini Onarma ve Hatalarını Düzeltme

Çizimde hatalara neden olabilecek pek çok neden vardır; ancak AutoCAD çiziminizi temiz tutarsanız birçok istenmeyen hatayı önleyebilirsiniz. Hata içeren çizimlerin çoğu, AUDIT ve RECOVER gibi bazı iyi bilinen araçlar kullanılarak tamir edilebilir.

Tabi ki, bu araçlar tarafından tamir edilemeyen birçok çizim de vardır. Bu makalede açıklanan yöntemleri kullanarak bu tür çizimleri onarmak için bazı geçici çözümleri kullanabilirsiniz. AutoCAD çizimlerini tamir etmenin en temel yöntemleri ile başlayalım.

AUDIT Komutu:

Bu komut AutoCAD dosyasındaki basit hataları kontrol edecek ve bu hataları düzeltmeye çalışacaktır. Bu komut türünü kullanmak için,  komut satırına AUDIT yazın ve Enter tuşuna basın; sonra komut satırı seçeneklerinden Evet “Yes” seçeneğini seçin veya Evet “Yes” yazın ve Enter tuşuna basın.

Aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere, AutoCAD otomatik olarak dosyadaki hataları arar ve bu hataları düzeltir. Bulunan ve onarılan hataların sayısı, aşağıdaki şekilde gösterildiği gibi komut satırında görülebilir.

Şayet hataların listesini ayrı bir dosyada görmek istiyorsanız, AUDITCTL sistem değişkeninin değerini 1 olarak değiştirin. AutoCAD çizim dosyasının kaydedildiği konumda bir ADT dosyası oluşturulacaktır. Tüm hataları listeleyen bu listeyi görmek için, bu dosyayı Not defteri “Notepad” uygulamasını kullanarak açabilirsiniz.

RECOVER Komutu:

Şayet AUDIT aracı çiziminizdeki hataları düzeltmezse, RECOVER aracını da kullanabilirsiniz. Bu aracı ciddi şekilde hasarlı AutoCAD dosyalarında da kullanabilirsiniz. Araç çizimden olabildiğince fazla veriyi kurtarmaya çalışacaktır.

Bu komut tipini kullanmak için, komut satırına RECOVER yazıp Enter tuşuna basın. Etkilenen DWG, DWT veya DWS dosyasını seçin ve Aç “Open düğmesine tıklayın. Şayet çizimlerinizde hatalar varsa, AutoCAD bu hataları onaracak ve çizim dosyasını mümkün olan en az veri kaybıyla açacaktır.

İşlemin sonunda yukarıdaki şekilde gösterildiği gibi, çizimde tespit edilen hataların sayısıyla çizimde onarılan hataların sayısını raporlayan bir mesaj görüntülenecektir.

Yedek Dosyası:

Bir çizimi her kaydettiğinizde, çizimin bulunduğu klasörde otomatik olarak bir yedekleme dosyası oluşturulur. Yedekleme dosyası BAK uzantısına sahiptir ve yalnızca ISAVEBAK sistem değişkeninin değeri 1 olarak ayarlandığında oluşturulur.

Şayet çizim, sistem arızaları, çökmeler veya kilitlenmeler sebebiyle hatalar gösterirse, çizimin önceki sürümünü bu yedekleme dosyasından kurtarabilirsiniz. Çizimi yedekleme dosyasından kurtarmak için, BAK uzantısını yeniden DWG uzantısına değiştirin.

Blok Yazma:

Bu seçenek, yalnızca çizim kurtarma yöntemlerinin tümü çizimi kurtarmada başarısız olursa kullanılmalıdır. Bu yöntemi kullanarak çizimin bölümlerini harici bir dosyaya aktarabilirsiniz; ancak tabaka “layer” bilgisi, özel metin stilleri veya bloklar gibi birçok veri kaybolur.

Bu aracı kullanmak için, etkilenen çizimi açın ve komut satırına WBLOCK yazıp Enter tuşuna basın. Aşağıdaki şekilde görünen açılan Blok Yaz “Write Block” iletişim kutusunun Kaynak “Source“ panelinden Nesneleri Seç “Select Objects” düğmesine tıkladıktan sonra, çizimde bir nokta seçin ve ardından seçim penceresini kullanarak tüm çizimi seçin.

Çizimde sıfır uzunluğa sahip veya gereksiz geometrileri seçebileceğinden, CTRL + A tuşlarına basarak çizimin tamamını seçmekten kaçının. Değen veya içine alan pencere yöntemini kullanarak tüm çizim nesnelerinizi seçin.

Dışa aktarılacak çizimi kaydetmek için bir konum belirleyin ve geometrileri çizimden dışa aktarmak için OK düğmesine tıklayın.

AutoCAD’e Dışa Aktarma “Export”:

Birçok DWG uyumlu uygulama veya eklenti, çizimde hatalara neden olabilecek bazı özel nesneler oluşturabilir. Bu özel nesneleri kaldırabilir ve AutoCAD uyumlu biçimlendirmede “format” değiştirebilirsiniz.

AutoCAD’de bir çizim açıldığında ve AutoCAD özel nesneyi oluşturan uygulamayı bulamadığı zaman, orijinal nesneye göre sınırlı yeteneklere sahip bir vekil nesnesi oluşturur. Bu vekil nesnelerini EXPORTTOAUTOCAD komutunu kullanarak AutoCAD destekli nesnelere dönüştürebilirsiniz.

Bu aracı kullanmak için vekil nesnelerini içeren çizimi açın ve komut satırına -EXPORTTOAUTOCAD yazıp ardından üç kez Enter tuşuna basın. Etkilenen çizimin mevcut olduğu klasöre ACAD önekine sahip yeni bir çizim dosyası eklenir.

Bu çizimde, tüm özel nesneler AutoCAD tarafından desteklenen biçime “format” patlatılacaktır.

Bunu da Deneyin:

Ayrıca, hasarlı çizimleri asıl çiziminize harici referans “Xref” olarak eklemeyi ve asıl çizimde bu harici referansı “Xref” bağlamayı “bind” da deneyebilirsiniz. IMPORT komutunu kullanarak bir çizimi doğrudan başka bir temiz çizimin içine yerleştirmek, etkilenen çizimden çok fazla bilgiyi geri yükleyebilir. Ancak bu araçlar sadece AutoCAD kullanarak çizimi tamamen açamıyorsanız kullanılmalıdır.

Bu makalede anlattıklarım ile ilgili sorularınız mı var? Şayet varsa, aşağıdaki yorum kutusuna yazarak bana bildirin.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.