1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Bireysel Görüntü Bakışlarının “Viewports“ Ölçeklerini Etiketleme

Geçenlerde bir site kullanıcısı bana farklı ölçeklerde oldukları zaman, Görüntü Bakışları’nın “Viewports” ölçeklerinin nasıl etiketlendirileceğini sormuştu.

Bunu yapabilmek için, alanları “fields” kullanabilirsiniz.

Aşağıdaki şekilde bir çizimin 2 Görüntü Bakışını “Viewports” görüyorsunuz. Soldaki ve sağdaki Görüntü Bakışları “Viewports” farklı ölçeklere sahiptirler.

Sekil-1

Her bir Görüntü Bakışını “Viewports”  numaralandırma adımları aşağıdadır:

  1. Yerleşim “Layout” sekmesi üzerinde, MTEXT komutunu çalıştırın. Veri istemi (Uyarı) geldiğinde, sınır kutusunun karşılıklı 2 köşesini belirleyin.
  2. Şayet gerekiyorsa, Yazı Düzenleyicisi “Text Editor“ sekmesinin Stil “Style” panelinde yazı karakteri ve yazı stilini ayarlayın. Yazıyı kağıt alana yerleştirdiğiniz için, burada yazınızın model alanda olduğu gibi ölçeklenmiş ebatta değil de gerçek ebatında olması gerektiğini unutmayın. Ayrıca yazı düzenleme kutusunu da yeniden ebatlandırma ihtiyacı duyabilirsiniz.

Sekil-2

  1. Yazı alanı içerisinde sağ tıklayın ve Alan Yerleştir “Insert Field” seçeneğini seçin.
  2. Alan “Field” iletişim kutusunda, Alan Kategorisi “Field Category” listesinden, Nesneler “Objects” kategorisini seçin. Daha sonra aşağıdaki kutuda Nesne “Object” alt tipini seçin.
  3. Nesne tipi “Object Type” kısmında, Nesne Seç “Select Object” düğmesine tıklayın ve sınırına tıklamak suretiyle Görüntü Bakışını “Viewport” seçin.
  4. Özellik “Property” kısmında, şayet kullandığınız ölçek standart ölçek ise, Standart Ölçek “Standard Scale” seçeneğini seçin; aksi durumlarda, Özel Ölçek “Custom Scale” seçeneğini seçin.
  5. Sağ tarafta, şayet istiyorsanız, bir biçimlendirme “format” şekli seçin. Ben bu seçeneği biçim yok “none” olarak bırakıyorum.

Sekil-3

  1. İletişim kutusunu kapatmak için, OK düğmesine tıklayın.
  2. Etiketi yerleştirmek için, yazı düzenleyicisinin “text editör” dışarısına tıklayın. Sonuç aşağıdaki şekildeki gibi olacaktır:

Sekil-4

Siz Görüntü Bakışları’nın “Viewports” ölçeklerini etiketlemek için bu yöntemi kullanıyor musunuz? Veya bu iş için başka bir yol biliyor musunuz?

Lütfen yorumlarınızı bırakın!

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

Revitte 3 boyutlu 3B “3D” Görünüşlerde Kotlarla Çalışma

Revit’te perspektif veya ortografik görünüşte çalışırken kotları görüntüleyip; değiştirebilirsiniz. Video: 3D Görünümlerde Düzeylerle Çalışma (İngilizce) …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.