1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Bir Şablona “Template” ve Çalışma Alanına “Workspace“ Kısayol Yaratma

Muhtemelen masaüstünüzde AutoCAD‘i çalıştırmak için bir kısa yolunuz vardır. Şayet böyleyse, bu program kısa yolunun nasıl çalışacağını belirleyebilirsiniz. Hatta masa üstünüzde AutoCAD‘i farklı şekillerde açmak için, birçok kısa yol da yaratabilirsiniz. Bu işleme komut satırı geçişlerini kullanmak denmektedir.

Öncelikle, masa üstünüzdeki AutoCAD kısa yolunu seçin ve Ctrl+C tuşlarına basın. Daha sonra kısa yolun bir kopyasını yaratmak için, tuşlarına basın.  Şimdi belirli bir şablonukullanan ve belirli bir çalışma ortamı ile açılan yeni bir çizim yaratmak için, yeni bir kısa yol yaratmak istediğimizi varsayalım. Bu kısa yolumuza AutoCAD 2007 acad3d.dwt gibi bir isim verelim. (Acad3d.dwt ön tanımlı üç boyut 3B “3D” şablonudur.)

Özellikler “Properties” iletişim kutusunu açmak için, kısa yolu seçtikten sonra sağ tıklayın ve Özellikler “Properties” seçeneğini seçin.

Sekil-1

Hedef “Target” metin kutusu o anki aktif komutu göstermektedir. Bu kısa yolu çift tıkladığınız zaman, Windows’un neyi çalıştıracağını göstermektedir. Metin kutusunda yazan çalıştırılacak komutun baş ve sonundaki tırnak işaretleri (“) gerekli olup; yukarıdaki şekil için Program Files ve AutoCAD klasörlerinin hard diskte olduğunu göstermektedir.

Son tırnak işaretinin (“) sağ tarafına tıklayın ve Boşluk tuşuna bastıktan sonra geçiş özelliğinizi ekleyin.

Aşağıdaki listede kullanabileceğiniz tüm geçiş özelliklerini ve anlamlarını bulabilirsiniz:

 • /b bir çizim açar ve bu çizim üzerinde bir betik çalıştırır. Bu geçiş özelliği için, tam klasör yoluna ihtiyacınız olacaktır. Örneğin: /b “c:\drawings\clients and odd jobs\Jones” /b setup. Klasör yolunun baş ve sonundaki tırnak işaretleri (“) dikkat edin.
 • /ld bir ARX veya DBX dosyası yükler. Örneğin: /ld compare.dbx
 • /nohardware donanım hızlandırıcısını devre dışı bırakır.
 • /nologo AutoCAD‘i giriş ekranını görüntülemeden açar. Bu size en azında birkaç saniye kazandıracaktır.
 • /nossm AutoCAD‘i Kağıt Seti Yöneticisi “Sheet Set Manager” olmadan açar.
 • /p AutoCAD‘i daha önceden kaydedilmiş bir profile açar Örneğin: /p sertan. Bu geçiş özelliği için, daha önceden kaydedilmiş bir profiliniz olmak zorundadır.
 • /pl bir çizim seti tanım (DSD) dosyası yayımlar.
 • /r AutoCAD‘i ön tanımlı yapılandırma dosyasına sıfırlar.
 • /s (AutoCAD’in destek dosya araştırma güzergahında bulunmayan destek dosyalarını kullanacağınız zaman) destek “support” klasörlerini belirler. Aralarına boşluk koymadan birden fazla klasörü aralarına noktalı virgül (;) koyarak belirleyebilirsiniz.
 • /set AutoCAD’i ve isimlendirilmiş sayfa setini “sheet set” açar. Örneğin: /set sertan ev
 • /t belirli bir şablonu “template” kullanarak yeni bir çizim açar. Örneğin: /t mimari. Bu geçiş özelliği aşağıdaki örnekte kullanacağımız geçiş özelliğidir.
 • /v belirli bir isimlendirilmiş görüntü “named view” ile çizimi açar. Örneğin: c:\drawings\3479a.dwg /v cephe. Tabiki, isimlendirilmiş görüntü “named view” mevcut olmalıdır.
 • /w opens AutoCAD’i belirlenmiş bir çalışma sayfası ile açar. Örneğin: /w st3d. T Bu geçiş özelliği aşağıdaki örnekte kullanacağımız bir diğer geçiş özelliğidir.

Şimdi, Ben kısa yolun komut satırını aşağıdaki gibi değiştirdim:

“C:\Program Files\AutoCAD 2007\acad.exe” /t acad3d.dwt /w st3d

Bu şekilde AutoCAD’im  acad3d.dwt şablonunu kullanarak st3d çalışma ortamında açılmaktadır.

Sekil-2

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.